کد مطلب: 49893
 
سازمان بازرسي كل كشور هم ماجراي دكل نفتي را تاييد كرد اما ...
رابطه دكل گمشده با پرونده كرسنت چيست؟
 
رييس سازمان بازرسي كل كشور، ماجراي دكل گمشده را تاييد كرد و با بیان اینکه اصل موضوع گم شدن ۸۷ میلیون دلار در خرید یک دکل نفتی صحت دارد، گفت: امروز آخرین گزارش سازمان بازرسی درخصوص این موضوع به مراجع قضایی ارسال شد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۲۲
رييس سازمان بازرسي كل كشور، ماجراي دكل گمشده را تاييد كرد و با بیان اینکه اصل موضوع گم شدن ۸۷ میلیون دلار در خرید یک دکل نفتی صحت دارد، گفت: امروز آخرین گزارش سازمان بازرسی درخصوص این موضوع به مراجع قضایی ارسال شد.
به گزارش نكونيوز، از زماني كه ماجراي گم شدن يك دكل نفتي مطرح شد، برخي رسانه هاي منتقد دولت تلاش كردند طرح موضوع گم شدن دكل نفتي را به موضوع پرونده كرسنت مرتبط بدانند و در عين حال، با غيرواقعي خواندن طرح موضوع گم شدن دكل، با اين استدلال كه دكل نفتي در اندازه نيست كه گم شود، تلاش كردند موضوع دكل نفتي گمشده را يك موضوع حاشيه اي ذكر كنند. اين درحاليست كه از زماني كه موضوع دكل نفتي گمشده مطرح شد مشخص بود كه منظور اين نيست كه يك دكل نفتي گم شده، بلكه منظور اين است كه پولي بابت يك دكل پرداخت شده اما خبري از آن دكل خريداري شده نيست. سخنان جديد رييس سازمان بازرسي كل كشور كه به جاي عبارت گم شدن دكل، از عبارت گم شدن ۸۷ ميليون دلار سخن مي گويد ناظر بر همين موضوع است. قاضی ناصر سراج درباره سرنوشت دکل نفتی گمشده ایرانی افزود:‌ افرادی که این پول را هزینه کرده اند تاکنون نتوانسته اند هیچ دلیلی ارائه کنند که این پول حتما به شرکت فروشنده تحویل شده است. وی ادامه داد: سازمان بازرسی کل کشور تاکنون ۸ گزارش مفصل در این خصوص از شرکت نفت تهیه کرده که آخرین گزارش آن امروز تهیه و به مراجع قضایی ارسال شد. قاضی سراج در عین حال گفت: به لحاظ اینکه موضوع به صورت گسترده در رسانه ها و از منابع مختلف منعکس شده است این توضیحات صرفا برای تنویر افکار عمومی مطرح می‌شود.
در اين ميان برخي رسانه هاي منتقد دولت طي روزهاي اخير تلاش كرده اند بار ديگر با مطرح كردن پرونده كرسنت، وزير فعلي نفت را مقصر جلوه دهند تا توجهات را از موضوع دكل، به موضوع پرونده كرسنت معطوف سازند. در حقيقت دو موضوع دكل گمشده و پرونده كرسنت، به دو مقوله براي تسويه حسابهاي سياسي دو جناح تبديل شده و در اين ميان كمتر شاهد طرح ديدگاههاي كارشناسي درباره آنها هستيم.
واقعيت آن است كه زيانهايي كه عدم اجراي قرارداد كرسنت به كشور وارد آورده به حدي بالاست كه با دهها دكل نفتي گمشده هم قابل مقايسه نخواهد بود. اگر قرارداد كرسنت براي صادرات گاز به امارات با همان شرايط سالها پيش هم اجرا مي شد، سود بالايي عايد كشور مي كرد اما عدم اجراي آن موجب شد خساراتي زياد به كشور وارد شود كه در اين مختصر نمي توان آن را بازگو كرد. با اين وجود مهمتر از اين موضوع اين است كه رسانه هاي منتقد دولت فعلي، در حالي دولت را در موضوع كرسنت مقصر جلوه مي دهند كه دولت اصولگراي احمدي نژاد نيز در صدد اجراي آن قرارداد بود و نشانه رفتن انگشت اتهام به سوي وزير نفت كه در زمان انعقاد قرارداد كرسنت هم وزير نفت بود، نمي تواند نه ذره اي از خسارات اقتصادي عدم اجراي قرارداد كرسنت كم كند، نه مسووليت دولت قبل را در پيگيري و سپس رها كردن ماجراي كرسنت كاهش دهد و نه مسووليت افرادي را كه در دولت قبل زمينه پرداخت پول براي وارد كردن دكل را فراهم ساختند و بعد همان دكل سر از خليج مكزيك درآورد ناديده بگيرند. اصولا ماجراي دكل ۸۷ ميليون دلاري و كرسنت هيچ ربطي به هم ندارند و موازنه سازي درباره اين دو موضوع، نه طرحي كارشناسي، بلكه اقدامي خام دستانه و برمبناي نظرات جناحي است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵