کد مطلب: 103939
 
بررسی پیامدهای نشست اوپک و اوپک پلاس
آیا نشست اوپک به سود ایران بود؟
 
نشست اوپک اگرچه با اختلاف موضع آشکار عربستان و ایران آغاز شد، اما در نهایت همه کشورها از آنچه تصویب شد خود را راضی نشان دادند. از یک سو عربستان و آمریکا خود را پیروز نشست معرفی کردند و از سویی دیگر ایران از موفقیت خود در اوپک خبر داد. اما نشست اوپک به سود چه کسانی به پایان رسید؟
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۳
نشست اوپک اگرچه با اختلاف موضع آشکار عربستان و ایران آغاز شد، اما در نهایت همه کشورها از آنچه تصویب شد خود را راضی نشان دادند. از یک سو عربستان و آمریکا خود را پیروز نشست معرفی کردند و از سویی دیگر ایران از موفقیت خود در اوپک خبر داد. اما نشست اوپک به سود چه کسانی به پایان رسید؟
به گزارش نکونیوز، نشست اوپک در شرایطی برگزار می شد که عرضه نفت اوپک به بازارهای جهانی کاهش یافته بود. بر اساس مصوبه اواخر سال ۲۰۱۶ اوپک، قرار شد کشورهای عضو اوپک تولید خود را در سال ۲۰۱۷ کاهش داده و سقفی را برای آن تعیین کنند. عامل اساسی اتخاذ چنین تصمیمی، کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی بود. اوپک این کار را انجام داد و عرضه نفت به بازار کاهش یافت که حاصلش افزایش قیمت نفت بود. اما طی ماههای اخیر میزان تولید اوپک کمتر از سقف تعیین شده بود. به دلیل بحران در کشورهایی همچون ونزوئلا، نیجریه و لیبی، تولید نفت این کشورها کاهش یافت و بر اساس برخی براوردها به همین دلیل، اوپک بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار بشکه کمتر تولید می کرد. این موضوع میزان عرضه را کاهش داد و آمریکا وارد عمل شد. چرا که نه تنها تداوم این وضع می توانست قیمت نفت را باز هم افزایش دهد بلکه با توجه به تحریم جدید ایران و احتمال کاهش عرضه نفت ایران به بازار در ماههای آتی، می توانست کمبود بیشتری در بازار ایجاد کند. به همین دلیل دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در پی آن بود که تولید
نشست اخیر اوپک اگرچه از این منظر که سقف تولید اوپک تغییری نکرد برای ایران یک موفقیت محسوب می شود، اما با توجه به افزایش عرضه نفت برخی کشورهای اوپک که ابهام در توافق نهایی دست این کشورها همچون عربستان را باز گذاشته و همچنین تمایل جدی روسیه برای افزایش تولید نفت، به نظر می رسد که در ماههای آتی با آغاز عملیاتی تحریمها، عرصه بر نفت ایران تنگتر شود و آنگاه نه تنها صادرات نفت ایران کاهش یابد بلکه قیمت نفت نیز کم شود
نفت افزایش یابد. هرچند آمریکا یک تولیدکننده بزرگ نفت جهان محسوب می شود اما به دلیل مصرف بالای داخلی بویژه در فصل تابستان با توجه به افزایش سفرهای تابستانی و به تبع آن افزایش مصرف بنزین، همچنان واردکننده هم هست و افزایش قیمت نفت می تواند تراز تجاری این کشور را دچار مشکل کند. اما در شرایط کنونی، جلوگیری از کاهش عرضه نفت به بازار و جبران کاهش صادرات ایران پس از تحریم هم برای آمریکا حایز اهمیت است تا اثرگذاری تحریم بر ایران را افزایش دهد.
در همین راستا عربستان نیز به کمک امریکا آمد و نه تنها تلاش کرد اوپک را به سمت افزایش تولید سوق دهد، بلکه در هفته های منتهی به نشست اخیر اوپک عرضه نفت خود به بازار را هم کم کرد تا کمبود نفت در بازار بیش از پیش محسوس شده و زمینه برای توافق جدید اوپک فراهم شود. توافقی که هدفش افزایش تولید بود و نه تنها اغلب کشورهای عضو اوپک، بلکه امریکا و روسیه در خارج از اوپک هم از آن حمایت می کردند.
ایران در صدد حفظ توافق اوپک بود و از آنجا که تغییر در مصوبه قبلی اوپک که تا پایان سال جاری میلادی معتبر است صرفا با اجماع اعضا امکانپذیر است و ایران، ونزوئلا و عراق با تغییر این مصوبه مخالف بودند، طرفین انتظارات خود را کاهش دادند و به توافقی رسیدند که از آن می توان به توافق حداقلی یاد کرد. توافقی که هر دو طیف را راضی کرد. اوپک تصمیم گرفت افزایش تولید نفت را در دستور کار قرار دهد که این همان هدفی بود که عربستان دنبال می کرد. اما این افزایش تولید در سقف مشخصی محدود ماند تا صرفا کاهش عرضه فعلی برخی کشورها از جمله ونزوئلا و کشورهای آفریقایی به بازار را جبران کند که هدف ایران نیز همین بود. یعنی افزایش تولید اعضای اوپک، سقف تولید قبلی را افزایش ندهد که همین اتفاق هم افتاد.
دلیل آنکه ایران این موضوع را پیگیری می کرد یکی نگرانی از افزایش عرضه و کاهش قیمت نفت بود که در درازمدت برای اقتصاد ایران زیانبار است و دوم این بود که ایران توانی برای شریک شدن در سهمیه های جدید نداشت. چرا که با توجه به تحریم های جدید، نه تنها افزایش تولید ایران از ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه فعلی به سختی امکانپذیر خواهد بود، بلکه میزان صادرات نفت ایران نیز کاهش می یابد و به همین دلیل نمی تواند در صورت افزایش تولید اوپک، سهم بیشتری بگیرد. به همین دلیل ایران از توافق نهایی اوپک راضی شد.
کشورهای غیراوپک نیز در نشستی موسوم به اوپک پلاس که عربستان و روسیه در آن دست بالا را دارند، نتیجه نشست اوپک را تایید کردند اما به نظر می رسد روسیه در هفته های آتی نفت بیشتری را به بازار عرضه کند. این امر به معنای کاهش نسبی قیمت نفت در هفته های آتی خواهد بود.
نشست اخیر اوپک اگرچه از این منظر که سقف تولید اوپک تغییری نکرد برای ایران یک موفقیت محسوب می شود، اما با توجه به افزایش عرضه نفت برخی کشورهای اوپک که ابهام در توافق نهایی دست این کشورها همچون عربستان را باز گذاشته و همچنین تمایل جدی روسیه برای افزایش تولید نفت، به نظر می رسد که در ماههای آتی با آغاز عملیاتی تحریمها، عرصه بر نفت ایران تنگتر شود و آنگاه نه تنها صادرات نفت ایران کاهش یابد بلکه قیمت نفت نیز کم شود که در این صورت ایران با مشکلات فراوانی مواجه خواهد شد. به همین دلیل اولویت اصلی ایران در شرایط کنونی تلاش برای حفظ مشتریان و همچنین تلاش برای جلوگیری از اتخاذ سیاستهایی است که می تواند قیمت نفت را کاهش دهد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵