کد مطلب: 55373
 
اوکیناوا مقصد صادرات نفت آرامکو شد
ذخیره نفت عربستان در جزایر تفریحی ژاپن
 
عربستان سعودی در حال افزایش کاربرد مخازن نفتی اجاره ای در جزیره ای کوچک متعلق به ژاپن است که تا کنون بیشتر به خاطر سواحل شنی مناسب برای گذراندن تعطیلات شناخته می شده است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۱۶
عربستان سعودی در حال افزایش کاربرد مخازن نفتی اجاره ای در جزیره ای کوچک متعلق به ژاپن است که تا کنون بیشتر به خاطر سواحل شنی مناسب برای گذراندن تعطیلات شناخته می شده است.
به گزارش گروه ترجمه نکونیوز، بزرگترین صادرکننده نفت جهان در تلاش است تا هزینه های حمل بار خود را کاهش داده و انعطاف پذیری بیشتری در حمل و نقل جهت رقابت با عرضه کنندگان دیگر در خاورمیانه کسب کند تا سهم بیشتری از بازار آسیا به دست آورد. بر اساس گزارش وزارت مالیه ژاپن، بندر اوکیناوا که انبارهایش توسط شرکت نفتی دولتی عربستان سعودی، آرامکو اجاره شده است در سال جاری تاکنون ۶.۱۳ میلیون بشکه نفت خام از این کشور دریافت کرده است که از سال ۲۰۱۰ یعنی آغاز عملیات اجاره آرامکو بیشترین میزان محسوب می شود.
عربستان سعودی در حال افزایش سرمایه گذاری در بخش پالایش و پتروشیمی و استحکام روابط خود با مشتریان آسیایی به عنوان بخشی از استراتژی تأمین تقاضا در شرایط عرضه مازاد جهانی است. به گفته منابع آگاه ممکن است آرامکو تا سقف ۸۰ میلیارد دلار صرف تملکات و سرمایه گذاری های فراملی در طول پنج سال آینده کند. حوزه جزایر اوکیناوا مشتمل بر حدود ۱۵۰ جزیره است که در جنوب غرب ژاپن قرار دارند. این مجمع الجزایر شبه استوایی، مرکز محبوب تفریحی ژاپنی ها در طول تعطیلات تابستانی است.
بر اساس گزارش آزانس بین المللی انرژی در طول دهه گذشته جریان نفت خام از خاور میانه به آسیا رو به افزایش بوده است و دو کشور ژاپن و کره جنوبی مخازنی برای اجراه دادن به عرضه کنندگان این منطقه احداث کرده اند. این قراردادهای اجاره، به عرضه کنندگان خاورمیانه، محلی استراتژیک اعطا می کند که موجب تسهیل صادرات به مشتریان آسیایی می گردد و طبق گزارش مذکور تغییرات ماهانه حجم این ذخایر حکایت از کاربرد تجاری آنها دارد.
در شرایط مازاد عرضه در بازار این قبیل امتیازات نقش تعیین کننده ای می توانند داشته باشند. بدین ترتیب مسافت حمل بار کاهش می یابد و در نتیجه کاهش هزینه حمل و بیمه، از قیمت نهایی یک تا دو دلار کاسته می شود که نسبت به مبلغ ۵۰ دلار برای هر بشکه مقدار قابل توجهی است.
شرکت آرامکو پاسخ سریعی به نامه های حاوی پرسش در خصوص نحوه کاربرد مخازن اجاره ای در ژاپن نداده است. هم چنین مقامات رسمی در وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن نیز به علت محرمانه بودن این اطلاعات پاسخ روشنی در این باره نمی دهند.
استفاده آرامکو از مخازن اوکیناوا بخشی از استراتژی این شرکت جهت حضور پررنگ تر در بازار آسیا از طریق سرمایه گذاری در دارایی های میان دستی و پایین دستی است و هم چنین کمک می کند تا از وجود تقاضا برای عرضه نفت خود اطمینان حاصل کند. این شرکت از بانک AG آلمان به عنوان مشاور جهت تملکات سرمایه ای خود بهره می برد.
مترجم: نعیم نوربخش - نکونیوز
منبع: بلومبرگ
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵