داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 91544
 
میزان صادرات برق در دولت یازدهم
 
درآمد حاصل از صادرات برق در دولت یازدهم(ازشهریور 1392 تا پایان سه ماهه نخست 1396) با وجود افزایش مصرف داخلی، رشد کرد و به سه میلیارد و 373 میلیون دلار رسید.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۰
درآمد حاصل از صادرات برق در دولت یازدهم(ازشهریور 1392 تا پایان سه ماهه نخست 1396) با وجود افزایش مصرف داخلی، رشد کرد و به سه میلیارد و 373 میلیون دلار رسید.

به گزارش دوشنبه ایرنا، بررسی آمارهای وزارت نیرو نشان می دهد در دولت یازدهم 40 میلیارد و 120 میلیون کیلووات ساعت برق به کشورهای همجوار شامل جمهوری آذربایجان، پاکستان، افغانستان، ترکمنستان، ارمنستان، ترکیه و عراق صادر شد.
میزان صادرات برق در سال های پایانی فعالیت دولت دهم هشت میلیارد کیلووات ساعت و درآمد سالیانه حاصل از آن نزدیک به 800میلیون دلار اعلام شده بود.
افزایش صادرات برق ایران در دولت یازدهم در شرایطی محقق شد که مصرف بخش خانگی به دلیل افزایش دما با روندی صعودی همراه بود؛ البته ایران با برخی کشورهای همسایه مبادله برقی دارد؛ به این معنی که در کنار صادرات، در برخی فصل ها و ساعت های شبانه روز از کشورهایی مانند ارمنستان و ترکمنستان برق وارد می کند.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی چندی پیش در مورد واردات برق از کشورهای همسایه گفت: با ارمنستان و ترکمنستان برای ساخت خط سوم صادرات برق به ایران وارد مذاکره شده ایم. همچنین با جمهوری آذربایجان، گرجستان و روسیه نیز برای تهاتر برق مذاکراتی داشته ایم.
«هوشنگ فلاحتیان» ادامه داد: در صورتی که خط سوم صادرات برق ارمنستان و ترکمنستان راه اندازی شود، می توانیم 700 مگاوات برق وارداتی را به 2 هزار مگاوات برسانیم.

** افزایش ظرفیت صادرات برق ایران
با افزایش ظرفیت نیروگاهی و همچنین خطوط انتقال از سال 1392 تاکنون، ظرفیت صادرات برق ایران نیز افزایش یافته است.
از آغاز فعالیت دولت یازدهم تا امروز، 54 واحد نیروگاهی جدید به بهره برداری رسید و ظرفیت نیروگاه های کشور با افزایشی هشت هزار مگاواتی به 77 هزار مگاوات رسید.
همچنین در این مدت 2 هزار و 433 کیلومتر خط انتقال و سه هزار و 133 کیلومتر خط فوق توزیع در کشور به بهره برداری رسید و به همین ترتیب، قابلیت صادرات انرژی الکتریکی افزایش یافت.
وزارت نیرو «تبدیل ایران به مرکز راهبردی برق منطقه» را به عنوان یک چشم انداز در نظر گرفته و برای گسترش مبادلات الکتریکی برون مرزی، ارتباط با روسیه، تاجیکستان و کشورهای جنوب خلیج فارس را در دست بررسی، مطالعه و اقدام قرار داده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵