کد مطلب: 107241
 
آیا ایران برگ برنده نفتی هندی ها خواهد بود؟
صف رقابت برای تامین نفت هند
 
آمریکا به دنبال پیگیری خواسته خود در خصوص توقف کامل واردات نفت از ایران گفت‌وگوهای بسیار جزیی و دقیقی را با هند انجام داده است. این خبر به نقل از رویترز در حالی منتشر شده که از چهارم نوامبر بخش دوم تحریم های آمریکا در حوزه انرژی اجرایی خواهد شد و واشنگتن در ماه‌های اخیر تلاش کرده تا تمام شرکای خود و نه فقط هند را مجاب کند تا واردات نفت از ایران را به صفر برسانند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۴
آمریکا به دنبال پیگیری خواسته خود در خصوص توقف کامل واردات نفت از ایران گفت‌وگوهای بسیار جزیی و دقیقی را با هند انجام داده است. این خبر به نقل از رویترز در حالی منتشر شده که از چهارم نوامبر بخش دوم تحریم های آمریکا در حوزه انرژی اجرایی خواهد شد و واشنگتن در ماه‌های اخیر تلاش کرده تا تمام شرکای خود و نه فقط هند را مجاب کند تا واردات نفت از ایران را به صفر برسانند.
به گزارش نکونیوز این فعالیت ها در حالی است که کماکان هند پس از چین بزرگترین خریدار نفت ایران است و شنیده ها حاکی از ان است که با وجود تلاش‌های دولت ترامپ مقامات هندی اعلام کرده‌اند که خواهان ادامه‌ی روابط تجاری با ایران به ویژه در حوزه نفت هستند.
طی سفر وزیر امور خارجه در خردادماه سال جاری به هند، مقامات بلند پایه هندی به صراحت و بارها بر تداوم مبادلات اقتصادی خود با ایران، خصوصا در حوزه نفت تاکید کردند
به تازگی هند با صدور مجوز استفاده پالایشگاههای دولتی خود برای استفاده از نفتکش ها و بیمه ایرانی، نشان داد که کماکان تمایل دارد در صف خریداران نفت ایران باقی بماند؛ رویترز در تحلیل خود در اینباره آورده است: فشار آمریکا برای قطع واردات نفت از ایران،دردسر بزرگی برای هند به وجود آورده است چرا که پیدا کردن جایگزین برای نفت ایران با توجه به حجم نفت وارداتی این کشور، کار آسانی نیست و مستلزم هزینه های زیادی خواهد بود و در ادامه با افزایش قیمت‌های نفت در سطح جهانی، ارزهای ملی اقتصادهای نوظهوری نظیر هند دچار افت ارزش شده و این مساله برای اقتصاد هند گران تمام خواهد شد.
به گفته مقامات بلندپایه آمریکایی، ممکن است این کشور برای واردکنندگان بزرگ نفت ایران معافیت‌هایی اعطا کند، اما انتظار دارد آنها از تحریم‌ها پیروی کنند، با وجود این، تصمیم گیری در مورد تامین نفت از ایران، یک موضوع جدی و سرنوشت سازبرای هند( با 70 درصد وابستگی به واردات در حوزه تامین انرژی) محسوب می شود. چرا که از یک سو تامین انرژی اقتصادی بزرگ را پیش رو دارد و از سوی دیگر با خطر تحریم های امریکا مواجه است.یک مقام هندی در این باره گفته است با وجود نیاز 83 درصدی هند به نفت وارداتی لازم است این موضوع را مد نظر داشته باشیم که در بخش تامین انرژی هند به شدت به نفت ایران وابستگی دارد و توقف واردات دنفت از ایران اقدامی غیر ممکن است.
به گزارش نکونیوز ایران علاوه بر تامین نفت ارزانتر به نسبت رقبای دیگر، خود برای هند، در رقابت با سایر تامین کنندگان، نفت ارزانتری نسبت به رقیبانش برای هند فراهم کرده و مدت اعتبار طولانی‌تری برای پرداخت پول خرید نفت و همچنین هزینه حمل رایگان محموله‌های نفتی را عرضه کرده است. نزدیکی ایران به هند نیز هزینه‌های حمل محموله‌های نفتی را کاهش داده است.
بعلاوه تجهیزات بسیاری از پالایشگاههای هندی برای فراوری نفت ایران تعبیه شده است در نتیجه آنها نمی‌توانند به راحتی به تامین کنندگان دیگر متوسل شوند.
وزارت خارجه آمریکا مهلت چهارم نوامبر را برای خریداران نفت ایران تعیین کرده و اگرچه احتمال اعطای معافیت را مطرح کرده است اما همچنان قصد دارد تحریم‌های ثانویه را علیه کشورهایی که با این محدودیت‌ها همراهی نکنند، وضع کند.

یافتن شرکای جدید
در واقع، بنا بر آمار مقدماتی از نفتکش‌هایی که به مقصد رسیده‌اند، واردات نفت هند از ایران در اوت نسبت به ماه پیش از آن، ۳۲ درصد کاهش یافت و به ۵۲۳ هزار بشکه در روز رسید. با این حال حجم واردات اوت همچنان ۵۶ درصد بالاتر از اوت سال گذشته بود که تا حدود زیادی به دلیل تخفیف‌های چشمگیری بوده که ایران به واردکنندگان هندی عرضه کرده است.
گزینه‌های احتمالی دیگر برای جایگزینی نفت ایران، عربستان سعودی و عراق هستند. همچنین آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان داد که صادرات نفت آمریکا به هند در ژوئن به رکورد بالای ۴۱۳ هزار بشکه در روز رسید. به گفته تحلیلگران، به نظر می‌رسد این رابطه دوستانه با بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران تحکیم شده است.
اگرچه برخی از تحلیلگران معتقدند این تغییرات تاثیر عمده ای روی اقتصاد هند خواهد داشت، اما برخی دیگر بر این باورند که تغییرات مذکور قابل مدیریت خواهد بود. پالایشگاههای هندی با توجه به اینکه دسترسی به نفت ارزان‌تر ایران محدود خواهد شد، با هزینه‌های تولید بالاتر مواجه خواهند شد و هر گونه افزایش هزینه‌های انرژی برای جمعیت رو به رشد هند، برای دولت مشکل ساز خواهد بود به خصوص که دولت تلاش می‌کند رضایت مصرف کنندگان ناراضی را در آستانه انتخابات عمومی سال آینده جلب کند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵