کد مطلب: 91454
 
پروژه بررسی برنامه‌های وزارت نفت کلید خورد
زنگنه و صنعت پتروشیمی؛ بخش 1
 
بالاخره فضای کشور از تب و تاب سیاسی‌ای که معمولاً در جریان رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی وجود دارد خارج شد و با تشکیل کابینه دولت دوازدهم، رسماً دولت دوم روحانی کار خود را آغاز کرد. با کنار رفتن فضای سیاست‌زده، فرصتی فراهم شده است تا با بررسی برنامه‌های بیژن زنگنه، مسیر دشواری که باید برای توسعه کشور طی شود، بررسی گردد تا بدین طریق مسیر بهتر شناخته شود و توسعه تسهیل گردد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۵ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۴
بالاخره فضای کشور از تب و تاب سیاسی‌ای که معمولاً در جریان رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی وجود دارد خارج شد و با تشکیل کابینه دولت دوازدهم، رسماً دولت دوم روحانی کار خود را آغاز کرد. با کنار رفتن فضای سیاست‌زده، فرصتی فراهم شده است تا با بررسی برنامه‌های بیژن زنگنه، مسیر دشواری که باید برای توسعه کشور طی شود، بررسی گردد تا بدین طریق مسیر بهتر شناخته شود و توسعه تسهیل گردد.
نکونیوز در بررسی‌های خود همواره سعی کرده است به فضای سیاست‌زده وارد نشود و با رعایت انصاف و بی‌طرفی علمی و کارشناسانه، هم عملکردها و هم برنامه‌ها را از این دریچه مورد سنجش قرار دهد.
در سلسله نوشته‌هایی که به تدریج در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت، نکونیوز برنامه‌های وزیر محترم نفت را در تمام بخش‌های نفت، گاز، پتروشیمی و پالایش مورد بررسی قرار خواهد داد و سعی در ایجاد فضایی خواهد کرد تا بتوان در مورد عملی بودن یا عملی نبودن این برنامه، به قضاوت نشست.
ما در بخش نخست، برنامه زنگنه برای توسعه پتروشیمی را بررسی خواهیم کرد.
واقعیت این است که در بررسی برنامه‌ها ابتدا باید به اسناد بالادستی تکیه کرد و انطباق برنامه‌ها را با اسناد بالادستی مورد سنجش قرار داد و در گام دوم باید با توجه به شرایط موجود و اقدامات در دست انجام، بررسی کرد که آیا می‌توان به اهداف تعیین‌شده دست یافت یا خیر.
سند چشم‌انداز بیست ساله در افق ۱۴۰۴، اهداف مشخصی را برای صنعت پتروشیمی ترسیم کرده است. طبق این سند، که علی‌الاصول باید بالاترین سند توسعه‌ای در کشور و چراغ راهنمای تمام دولت‌‌ها باشد، صنعت پتروشیمی باید تا سال ۱۴۰۴ به رتبه اول در منطقه خاور میانه بر حسب ارزش تولیدات پتروشیمی دست یابد.
طبق سند چشم‌انداز، سهم ایران باید تا سال ۱۴۰۴ از ارزش ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی در دنیا باید به ۶.۳ درصد برسد. صنعت پتروشیمی ایران باید بتواند تا سال ۱۴۰۴، سهم ۳۴ درصدی از ارزش ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی خاور میانه را به خود اختصاص دهد و از این حیث عربستان را پشت سر بگذارد.
در سند چشم‌انداز، ظرفیت تولید ۱۲۶ میلیون تن در سال محصولات پتروشیمی برای افق ۱۴۰۴ درنظر گرفته شده است.
پس از سند چشم‌انداز، برنامه‌های توسعه مهم‌ترین اسناد بالادستی کشور برای توسعه اقتصادی هستند. بی‌آن‌که بخواهیم قضاوتی در مورد برنامه ششم داشته باشیم، باید بگوییم برنامه‌های پیشین بسیار بلندپروازنه بوده‌اند! این برنامه‌ها گاهاً طوری تنظیم شده‌اند که دستیابی به اهداف آن‌ها از ابتدا نیز غیرممکن بوده و لذا برنامه‌ای که غیرعملی بوده، پس از مدتی کوتاهی کنار نهاده شده است.
واقعیت بسیار عجیب این است که برنامه‌های پنجم و ششم توسعه اهداف واحدی را برای صنعت پتروشیمی تعیین کرده‌اند! در برنامه پنجم توسعه عنوان شده بود که ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی باید تا سال ۹۴ به ۱۰۰ میلیون تن در سال برسد و در برنامه ششم توسعه نیز عنوان شده است که ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی کشور باید تا سال ۱۴۰۰ به ۱۰۰ میلیون تن در سال برسد!
برنامه پنجم توسعه در هدف خود کاملاً ناکام ماند. به گفته مرضیه شاهدایی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، ظرفیت نصب شده تولید محصولات پتروشیمی تا پایان سال ۹۵، ۶۴.۱ میلیون تن در سال بوده است که بسیار کمتر از هدف تعیین‌شده توسط برنامه پنجم توسعه است.
میزان واقعی تولید محصولات پتروشیمی هم، بسیار کمتر از ظرفیت اسمی تولید است. بیژن زنگنه، وزیر نفت در بررسی کارنامه دولت یازدهم خاطر نشان ساخت که میزان تولید محصولات پتروشیمی در نیمه نخست سال ۹۶، ۵۰.۵ میلیون تن در سال است. این میزان از تولید واقعی، حتی از ظرفیت تولید در پایان سال ۹۱ هم کمتر است. به گفته شاهدایی، ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی در پایان سال ۹۱، ۵۵.۷ میلیون تن در سال بوده است.
برنامه پنجم توسعه که هدف رسیدن به ظرفیت ۱۰۰ میلیون تن در سال را برای سال ۱۳۹۴ تعیین کرده بود، شکست خورد. ما در بخش اول (بخش حاضر) پروژه مدنظر نکونیوز را برای مخاطبان طرح کردیم و و اهداف کلان را در اسناد بالادستی مشخص نمودیم. در بخش‌های بعدی این نوشته، برنامه زنگنه برای توسعه صنعت پتروشیمی، وضعیت فعلی فعلی این صنعت و عملی بودن یا عملی نبودن این برنامه با توجه به اقدامات در دست انجام، بررسی خواهد شد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵