داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 4142
 
سوم جولای ادامه مذاکرات کارشناسی در استانبول
اشتون و جلیلی چه گفتند
 
سکونیوز : دور سوم مذاکرات ایران و گروه 5+1 لحظاتی پیش پایان یافت . بنا بر گفته کاترین اشتون قرار بر این شد که ادامه مذاکرات در سطح کارشناسی ،سوم جولای (سیزدهم تیرماه ) در استانبول برگزار شود.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۱ ساعت ۲۲:۳۸
به گزارش سکونیوز(seconews.com)، کاترین اشتون لحظاتی پیش در مصاحبه مطبوعاتی خود اظهار داشت که گروه 5+1 خواستار توقف غنی سازی اورانیوم در سطح 20 درصد از سوی ایران است .
بنا بر گفته وی قرار بر این شد که ادامه مذاکرات در سطح فنی ، سوم جولای در استانبول برگزار شود و پس از ارائه گزارش های کارشناسی از سوی این کارشناسان ادامه مذاکرات بین هیات ایرانی و گروه 5+1 صورت گیرد .
جلیلی : غرب در معرض یک انتخاب است
در همین حال دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران هم گفت: امروز ۱+۵ در معرض یک انتخاب است و هیچ منطقی برای مقابله با مسیر پیشرفت ملت ایران وجود ندارد.
سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران  پس از پایان مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ در مسکو در نشستی خبری که سه شنبه شب برگزار شد به تشریح گفت‌وگوهای دو روزه در مسکو پرداخت و به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.
وی گفت: مذاکرات این دور جدی‌تر، واقعی‌تر و فراتر از اظهار مواضع بود. به خصوص ایران بحث‌های جامعی را هم درباره تبیین دیدگاه‌های خود در محورهای پنجگانه تهیه کرده بود که نشست اول گفت‌وگوها به ارائه این دیدگاه‌ها معطوف شد.
جلیلی افزود: دیدگاه‌هایمان صریح و واضح بیان شد. تأکید کردیم غنی سازی اورانیوم حق مسلم ملت ایران است. غنی سازی برای مصارف صلح‌آمیز در همه سطوح حق مسلم است.
وی خاطرنشان کرد: آنها امروز در معرض یک انتخاب هستند که بخواهند از مسیرهای بن بست گذشته خارج شوند و در مسیری که همکاری با ملت ایران است، گام بردارند.
مذاکره کننده ارشد ایران تصریح کرد: هیچ منطقی برای مقابله با مسیر پیشرفت ملت ایران وجود ندارد. امیدواریم این فرصت موجب شود آنها بتوانند با استفاده از بحث‌های جلسات کارشناسی مسیر صحیح را انتخاب و از مسیر بن بست گذشته خارج شوند.
جلیلی افزود: آمادگی داریم در جلسات کارشناسی، هم به لحاظ فنی و هم به لحاظ حقوقی و سیاسی با منطق روشن حقانیت مواضع ایران را به خصوص در فعالیت‌های صلح آمیز هسته ای بیان کنیم.
دبیر شورای عالی امنیت ملی خاطرنشان کرد: هرگونه رفتار در مسیر گفت‌وگو غیرسازنده پاسخ متناسب خواهد داشت. حرکت در مسیر غلط و بن بست تقابل با ملت ایران شرایط خاص خود را دارد. حرکت در مسیر سازنده گفت‌وگوها و همکاری می‌تواند آینده را برای موفقیت مذاکرات رقم بزند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵