داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 102876
 
پذیرفتن FATF جای نگرانی ندارد
 
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: طبق بررسیهای کارشناسی حقوقی و سیاسی صورت گرفته در شورای عالی امنیت ملی، پذیرفتن FATF نگرانی وجود ندارد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۶
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: طبق بررسیهای کارشناسی حقوقی و سیاسی صورت گرفته در شورای عالی امنیت ملی، پذیرفتن FATF نگرانی وجود ندارد.

به گزارش ایلنا از خانه ملت، مرتضی‌صفاری‌نطنزی درباره ابعاد لوایح چهارگانه مربوط به مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم و ارتباط آنها با برجام، گفت: باید یادآور شد که FATF پیش از برجام شکل گرفته لذا زاییده توافقنامه برجام نیست.

نماینده مردم نطنز در مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: FATF جمع غیردولتی بانکی است که با درنظر گرفتن یکسری ضوابط برای همکاری‌های بین بانکی، درصدد تسهیل معاملات و تعاملات پولی- بانکی در دنیا است.

وی با اشاره به اینکه ایران در گذشته در لیست سیاه FATF قرار گرفته بود، ادامه داد: با امضاء توافقنامه برجام قرار گرفتن کشورمان در لیست سیاه تعلیق و در واقع فرصتی در نظر گرفته شد تا شرایطی که برای عضویت در این مجموعه است را فراهم کنیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اینکه FATF اساسا ربطی به برجام ندارد، تصریح کرد: موضوع پیوستن به FATF از سال ۹۰ و در دولت گذشته مطرح شده است. صفاری‌نطنزی در رابطه با اینکه برخی اعتقاد دارند پذیرفتن FATF سبب تغییر مواضع نسبت به محور مقاومت خواهد شد، گفت: در شورای عالی امنیت ملی این موضوع بارها مورد بحث و بررسی قرار گرفته، لذا پس از بررسیهای کارشناسی حقوقی و سیاسی نگرانی ها رفع شد؛ همچنین در جلسه غیرعلنی هفته گذشته علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی صریحا عنوان کرد نگرانی برای الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم وجود ندارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هم اکنون مشکلات بین بانکی برای ایران و خارج وجود دارد و FATF می‌تواند یکی از راهکارهای رفع آن باشد، خاطرنشان کرد: پیوستن به FATF الزامی نیست اما یکی از لوازمات برقراری ارتباط بانکی با اروپایی ها تلقی می شود از این رو به عنوان پیش شرط در برجام تلقی نمی شود بلکه یک نیاز است.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵