داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 89627
 
برقی سازی راه آهن تهران - مشهد
 
جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین قراردادهای تامین مالی 1.5 میلیارد دلاری ( 10 میلیارد یوان) را برای پروژه برقی سازی راه آهن تهران - مشهد در تهران مبادله کردند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۵
جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین قراردادهای تامین مالی 1.5 میلیارد دلاری ( 10 میلیارد یوان) را برای پروژه برقی سازی راه آهن تهران - مشهد در تهران مبادله کردند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، مبادله این قراردادها بین بانک صنعت و معدن ایران و اگزیم بانک چین انجام شد.
«علی اشرف افخمی» مدیرعامل بانک صنعت و معدن ایران و سون پینگ (sun ping) قائم مقام اگزیم بانک چین اسناد این قرارداد را مبادله کردند.
«علی اشرف افخمی» در این مراسم ضمن تاکید براینکه دستاورد بزرگی پس از اجرایی شدن برجام و با گذشت 18 ماه از آن حاصل شده است، گفت: 16ماه مذاکرات فشرده با اگزیم بانک چین سبب به نتیجه رسیدن این مهم شد.
وی یادآور شد: مبلغ فاینانس 1.5 میلیارد دلار ( معادل 10 میلیارد یوان است) و همه دستگاه ها از بانک مرکزی، وزارتخانه های راه و شهرسازی، امور اقتصادی و دارایی، امور خارجه، شرکت راه آهن و بانک صنعت و معدن در این مهم مشارکت داشتند.
قائم مقام اگزیم بانک چین در تهران نیز در این مراسم گفت: این بانک تاکنون 26 پروژه را در ایران تامین مالی ( فاینانس) کرده که مربوط به برق، پتروشیمی، فلزات غیرآهنی، نفت وگاز است و با موفقیت اجرا شد.
سون پنگ افزود: تاکنون در قالب قرار دادهای جداگانه 500 میلیون دلار و نیز 8.5 میلیارد دلار وام در اختیار طرف ایرانی قرار داده ایم.
وی اضافه کرد: اگزیم بانک چین علاقمند است وام های ترجیحی و تجاری به ایران پرداخت کند و انتظار می رود با مبادله قراردادهای مزبور دور جدیدی از همکاری های دو طرف آغاز شود.
این مقام بانکی چین اظهار امیدواری کرد: شرکت cnc چین به همراه راه آهن جمهوری اسلامی ایران پروزه برقی سازی ریلی تهران - مشهد را به عنوان یک پروژه لوکس اجرا و برای مردم ایجاد ثروت کنند.
به گزارش ایرنا، ارزش قراردادهای تامین مالی پروژه برقی سازی راه آهن تهران - مشهد 1.7 میلیارد دلار اعلام شده که سهم طرف ایرانی 200 میلیون دلار و بقیه توسط اگزیم بانک چین تامین می‌شود.
دوره اجرای این پروژه 48 ماه پیش بینی شده و برآورد می شود سالیانه 25 تا 35 میلیون نفر را جابه جا کند .
برقی سازی خط آهن تهران - مشهد عمر سفر را 50 درصد نسبت به شرایط کنونی کاهش و به 6 ساعت خواهد رساند.
اصلاح مسیر، افزایش سرعت،همراه با ضریب ایمنی بالا و ملاحطات زیست محیطی از مزایای اجرای این قرار داد است.
علاوه براین سهم طرف ایرانی در اجرای قرارداد 60 درصد پیش بینی شده که از توانمندی‌ و امکانات داخلی برای اجرای آن استفاده خواهد شد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵