کد مطلب: 68738
 
پاسخ به یک پرسش
طلاق انگلیس از اروپا بر نفت ایران هم تاثیر دارد؟
 
خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، تاثیراتی بر اقتصاد اروپا و حتی بین الملل و همچنین بازارهای جهانی انرژی دارد. اما آیا طلاق انگلیس از اروپا، روی نفت ایران هم تاثیری خواهد داشت؟
تاریخ انتشار : شنبه ۵ تير ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۷
خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، تاثیراتی بر اقتصاد اروپا و حتی بین الملل و همچنین بازارهای جهانی انرژی دارد. اما آیا طلاق انگلیس از اروپا، روی نفت ایران هم تاثیری خواهد داشت؟
به گزارش نکونیوز، پاسخ به این پرسش از این منظر که انگلستان یکی از تولیدکنندگان بزرگ نفت و گاز جهان باشد یا از خریداران عمده نفت ایران باشد، منفی است. اما از منظری دیگر می توان جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا را روی نفت ایران نیز تاثیرگذار دانست.
خروج انگلیس از اروپا، نشانه ای از ایجاد بی ثباتی در اتحادیه اروپا به عنوان اقتصاد تاثیرگذار در جهان است. چراکه خروج این کشور از اتحادیه، به عنوان یکی از اعضای قدرتمند آن، قدرت اتحادیه اروپا را تضعیف می کند و می تواند پیشبینی رشد اقتصادی اروپا و به تبع آن رشد اقتصادی جهان را کاهش دهد که این امر بر بازار جهانی نفت تاثیری منفی خواهد داشت. کاهش رشد اقتصادی جهانی طبیعتا کاهش تقاضا برای نفت را در پی خواهد داشت و این امر با توجه به وجود مازاد عرضه نفت در بازار، می تواند موجبات کاهش قیمت نفت را فراهم سازد. کاهش قیمت نفت، بدون تردید ایران را نیز بی نصیب نخواهد گذاشت. چرا که ایران همچنان در صدد افزایش تولید و بازگشت به میزان تولید قبل از تحریمهاست که حاصل آن افزایش عرضه نفت به بازار است که کاهش قیمت نفت را موجب می شود.
البته از سوی دیگر، افزایش تولید نفت ایران طی ماههای اخیر، با وجود آنکه مازاد بود، اما به دلیل بازاریابی مناسب، جذب بازار شده و مشتریان خود را یافته است و از آنجا که اغلب مشتریان نفت ایران در شرق هستند، جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا که کاهش رشد اقتصادی در این قاره را می تواند در پی داشته باشد از این منظر تاثیر چندانی در کاهش مشتریان ایران نخواهد داشت و ایران همچنان می تواند با بهره گیری از مشتریان شرقی خود همچون چین، کره جنوبی، ژاپن و هند، نفت خود را به فروش برساند. اما با این حال کاهش رشد اقتصادی اروپا در اقتصاد جهان هم تاثیر منفی خواهد داشت – کمااینکه سقوط بورس ها را در روز جمعه موجب شد – و همین امر می تواند از طریق کاهش قیمت جهانی نفت، تا حدودی بر نفت ایران تاثیرگذار باشد.
ازسوی دیگر اگر کاهش رشد اقتصادی، رقمی بیش از انتظار باشد – که البته شواهد، حاکی از تحقق این امر نیست – می تواند سرمایه گذاری خارجی در صنعت نفت و گاز ایران را که تشنه سرمایه گذاری است کاهش دهد. اما در مجموع، صاحبنظران معتقدند مخاطرات خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، کمتر از حد انتظار باشد و با توجه به زمانبر بودن عملیاتی شدن این خروج، اثرات این شوک ناگهانی رفع می شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵