کد مطلب: 37598
 
تحلیلهای سیاسی خود را در نفت خرج نکنید
 
نفت شرایط خاص و معادلات ویژه خود را دارد که برخی سیاسیون آن را درک نمی کنند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۱۹
نفت شرایط خاص و معادلات ویژه خود را دارد که برخی سیاسیون آن را درک نمی کنند. برخی نیز که از بد روزگار مدتی را در نفت سپری کرده اند تصور می کنند به یک کارشناس خبره نفتی تبدیل
آقای میرکاظمی، افزایش تولید نفت آمریکا را با هدف ضربه زدن به روسیه و ایران ارزیابی کرده درحالیکه به هیچ وجه نمی توان میزان تولید نفت ایران و روسیه را که یکی کمتر از ۲ میلیون بشکه در روز و دیگری بیش از ۹ میلیون بشکه است مقایسه کرد
شده اند و می توانند از همه جوانب، صنعت نفت را تحلیل و بررسی کنند اما زمانی دم خروس بیرون می زند که همان نگرشهای سیاسی و غیر نفتی را در تحلیلهای خود اضافه می کنند که حاصلش، یک تحلیل ناقص و با رنگ و بوی سیاسی است. آقای میرکاظمی رییس فعلی کمیسیون انرژی که بدون هیچگونه سابقه نفتی وزیر نفت شد و با یک سال و نیم تجربه وزارت، ریاست کمیسیون انرژی مجلس را بر عهده گرفت، در مصاحبه با خبرگزاری فارس – تنها خبرگزاری رسمی که آقای میرکاظمی حاضر است با آن مصاحبه کند و ان شاالله ربطی به خط و خطوط سیاسی آن ندارد – مسایلی را مطرح کرده که حکایت از همان تحلیلهای غیرکارشناسی و سیاسی دارد.
نخستین نکته این است که آقای میرکاظمی، افزایش تولید نفت آمریکا را با هدف ضربه زدن به روسیه و ایران ارزیابی کرده درحالیکه به هیچ وجه نمی توان میزان تولید نفت ایران و روسیه را که یکی کمتر از ۲ میلیون بشکه در روز و دیگری بیش از ۹ میلیون بشکه است مقایسه کرد. ضمن اینکه اگر هدف آمریکا از افزایش تولید، کاهش قیمت نفت به منظور ضربه زدن به ایران و روسیه باشد، متحد منطقه ای آن یعنی عربستان با تولید بیش از ۹ میلیون بشکه در روز بیشتر زیان می بیند و البته آمریکا خودش هم از این زیان بی نصیب نمی ماند.
نکته دوم اینکه
اگر بشکه های نفت تعیین کننده نیست، پس چه چیزی باعث شده ایران قدرت و نفوذ خود را در اوپک در زمان دولت قبل از دست بدهد؟ آیا غیر از این است که تولید نفت ایران از نزدیک به ۴ و نیم میلیون بشکه در روز به کمتر از یک و نیم میلیون رسید و نفوذ ایران در اوپک کاهش یافت؟
آقای میرکاظمی، شیل نفت و شیل گاز آمریکا را در معادلات بین المللی انرژی موثر نمی داند که این امر هم شاید حاکی از همان نگرش سیاسی به بازار نفت باشد چرا که ایشان معتقد است چون آمریکا از کشورهایی همچون ایران ضربه خورده تعمدا برای کاهش قیمت نفت تلاش می کند و شیل نفت تاثیری در آن ندارد که در اینجا باید از ایشان پرسید پس نقش معادلات اقتصادی چه می شود؟
سومین نکته هم متهم کردن مسوولان نفتی توسط ایشان به عدم تحرک در اوپک است و اینکه تعداد بشکه های نفت تعیین کننده اصلی نیست. اگر بخواهیم از همان منظری که آقای میرکاظمی به موضوع نگاه می کند به اوضاع بنگریم باید از ایشان سوال کنیم که اولا آن زمان که شما به عنوان وزیر نفت ایران رییس دوره ای اوپک بودید برای تاثیرگذاری در بازارهای جهانی – نه اقدامات نمایشی همچون دعوت از دبیرکل اوپک – چه کردید و ثانیا اگر بشکه های نفت تعیین کننده نیست، پس چه چیزی باعث شده ایران قدرت و نفوذ خود را در اوپک در زمان دولت قبل از دست بدهد؟ آیا غیر از این است که تولید نفت ایران از نزدیک به ۴ و نیم میلیون بشکه در روز به کمتر از یک و نیم میلیون رسید و نفوذ ایران در اوپک کاهش یافت؟
ای کاش تحلیلهای خود رابه بازار نفت از منظری اقتصادی شکل دهیم، نه از منظری سیاسی؛ هرچند که این کار برای افرادی که از خارج از نفت به این حوزه آمده اند و چهره هایی سیاسی هم هستند کار دشواری است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵