۷
 
کد مطلب: 88998
 
توضیحات مولایی مدیر وقت منابع انسانی حفاری شمال درباره یک گزارش
به فکر کارکنان حفاری شمال بودیم
 
در پی انتشار گزارشی درباره مشکلات نیروی انسانی شرکت حفاری شمال در نکونیوز، با عنوان آیا پرسنل حفاری شمال به بدنه نفت بازمی گردند؟، ناصر مولایی مدیر توسعه منابع انسانی شرکت ملی نفت ایران و مدیر وقت منابع انسانی شرکت حفاری شمال که در این گزارش از ایشان هم نام برده شده بود توضیحاتی درباره این گزارش به نکونیوز ارسال کرد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۷
در پی انتشار گزارشی درباره مشکلات نیروی انسانی شرکت حفاری شمال در نکونیوز، با عنوان آیا پرسنل حفاری شمال به بدنه نفت بازمی گردند؟، ناصر مولایی مدیر توسعه منابع انسانی شرکت ملی نفت ایران و مدیر وقت منابع انسانی شرکت حفاری شمال که در این گزارش از ایشان هم نام برده شده بود توضیحاتی درباره این گزارش به نکونیوز ارسال کرد.
هرچند رویکرد کلی این گزارش، نقد یک خصوصی سازی اشتباه در صنعت نفت و درباره کلیت شرکت حفاری شمال بود، اما توضیحات آقای مولایی، هم از جهت مسوولیت قبلی و هم مسوولیت فعلی ایشان می تواند تا حدی روشنگر باشد. هرچند انتظار می رود آقای هدایت الله خادمی مدیرعامل وقت حفاری شمال و نماینده فعلی مجلس وشرای اسلامی نیز همچون آقای مولایی – که احساس مسوولیت ایشان درباره شفاف سازی نسبت به عملکردشان در شرکت حفاری شمال قابل تقدیر است - توضیحات خود را در این زمینه ارائه دهند تا زمینه ساز شفافیت بیشتر موضوع شوند.
متن کامل توضیحات آقای مولایی بدین شرح است:

مدیریت محترم سایت خبری نکونیوز
با عرض سلام و احترام
امروز از طریق برخی همکاران (اتفاقا شرکت حفاری شمال) متوجه شدم خبری در آن رسانه محترم کار شده که بخش مهمی از آن با واقعیت منطبق نبوده که شایسته است تصحیح بفرمایند. جهت اطلاع بنده در سال ۸۸ زمانی از شرکت حفاری شمال به شرکت ملی نفت منتقل شدم که پیش بینی های لازم برای دوران انتقال از بخش دولتی به بخش خصوصی انجام پذیرفته و مجوز لازم برای امکان جابجایی نیروهای رسمی گرفته شده بود و در واقع این مهم با همکاری متقابل حفاری شمال و شرکت ملی نفت انجام پذیرفته و تا سال ۹۳ که پایان پنج سال بود نیز ادامه داشت. مزید اطلاع، اینجانب پس از دوسال و مهر ۹۰ بعنوان مامور به حفاری شمال بازگشتم و اتفاقا زمانی که بخشنامه خرداد ۹۲ وزیر محترم وقت نفت در مورد محدودیت انتقال به شرکت ها ابلاغ شد؛این بخشنامه نیز همانند سایر بخشنامه ها به مدیران وقت ابلاغ گردید و تعدادی از نیروها نیز بر همین اساس از شرکت منتقل شدند. آن عده هم که مانده بودند دلیل عمده آن شرایط بسیار خوب شرکت بود که آنها را به ماندن و عدم انتقال ترغیب کرده بود. لذا اینطور نبود که کسی از واگذاری شرکت و بخشنامه های صادره اطلاعی نداشته باشد بلکه همکاران در جریان بودند و حتی در جلسات و بازدیدها که موضوع یادآوری می گردید عنوان می شد که شرایط شرکت خوب است و نیازی به انتقال نیست. مضاف بر این در قرارداد استخدامی جذب شدگان سال ۸۳ و بعد از آن (که عمده نیروها را تشکیل می دهد) در ماده ۲۱ قرار داد به صراحت تبعیت کارکنان درصورت واگذاری شرکت به بخش خصوصی آمده بود که البته برای کمک به پرسنل با اغماض از این ماده آن فرصت پنج ساله داده شد. پس هم اطلاع رسانی شده بود و هم مهلت لازم گرفته شده بود که اذعان می فرمایند پنج سال وقت کمی برای تصمیم گیری نبوده است.
همچنین برای مزید اطلاع باید عرض شود در ابتدای بازگشتم به حفاری شمال یک مصوبه مهم در همان ماه اول کاری ام برای همکاران از هیات مدیره گرفته شد که شامل تسری و شمول مقررات اداری و استخدامی به کارکنان شرکت در دوران بعد از واگذاری بود که بر همان اساس امروزه همکاران تابع مقررات نفت از منظر تغییرات حقوق؛ ارزیابی های سالانه و خدمات درمان و نظایر آن هستند که در واقع کاری دور اندیشانه بود. لذا بی انصافی و کم لطفی است که تصور شود مدیریت وقت منابع انسانی به فکر کارکنان رسمی نبوده است (که همواره این عزیزان مایه عزت و افتخار حقیر بوده و همچنان ارتباط تنگاتنگی با آنها دارم).
Share/Save/Bookmark


رضا
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۴:۰۵:۲۶
ایشان در تمامی مراحل کوتاهی کردند؛ زمانی که باید احکام ماموریت انفرادی را میگرفتند؛ زمانی که از وضعیت شرکت مطلع شدند و اشکال قانونی را دیدند و صرفاً منافع شخصی خود را دیدند و رفتند و ...... با حکم ماموریت برای خودشان به شرکت حفاری شمال بازگشتند و درنهایت نامه وزیر وقت نفت مبنی بر تعیین تکلیف پرسنل، صرف اینکه میخواستند جو شرکت متشنج نشود را مخفی کردند، الان در مقام مدعی نشسته اند و علیه حق قانونی کارکنان شرکت اعلام موضع میکنند حقی که ایشان با بوجود آوردن شبهه در آن موجب تزلزل همکارانی شد که در آن سالهای ............ در دماهای غیرقابل تحمل مشغول زحمت بودند و ایشان ماموریتهای .......... آبهای عمیق برای خودشان لحاظ میکرد. ...
 
سينا
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۴:۳۵:۰۴
با سلام
ميخوام بدونم اين بخشنامه اي كه دكتر مولايي از اون اسم ميبره رو ايشون به چه كسي ابلاغ كرده؟به كدوم مديريت ابلاغ شده؟اصلا" چرا بصورت مكتوب به پرسنل داده نشده؟خوب برادر من چرا با زندگي پرسنل بازي كرديد؟كجاست اون ارزشيابي ساليانه و خدمات درماني و تغييرات حقوق و نظاير آن.شما مطمئن هستيد كه راجب به شركت حفاري شمال صحبت مي كنيد؟
شما مطمئن هستيد كه بخشنامه رو به همه پرسنل ابلاغ كرديد يا به گفته رئيس امور كاركنان وقت ،دكتر مولايي و خادمي ابلاغ بخشنامه رو به صلاح شركت ندانسته و انرا از پرسنل مخفي كردند.
ختم كلام آقاي دكتر مولايي ، تو آباد كردي شبستان خويش مرا ..........
 
عسگر کریم زادده
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۶:۴۷:۳۱
بنده بعد از خواندن متن ارسالی دکتر مولایی هنگ کردم. چون بنده یکی از کارمندانی بودم که خواستار انتقال به بدنه نفت بودم و با مخالفت شدید دکتر مولایی جهت انتقالی مواجه شدم. در ضمن بنده و همکاران نزدیک ۳ سال هست از مزایایی که گفتند چیزی ندیدیم و همین الان ما مشکل بیمه خدمات درمانی داریم. که اولین حق وحقوق یک نیروی انسانی میباشد.از دکتر مولایی خواهش میکنیم به وضعیت بحرانی نیروهای رسمی حفاری شمال رسیدگی کنند. یا علی
 
مهدی
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۷:۳۱:۵۵
بابت گفتار خود در آن دنیا باید پاسخگو باشیم. دوستان به هیچ وجه اجازه خروج پرسنل را نمیدادند. کجا ۵ سال مهلت دادند؟ امروز هم نه بیمه نفتی تمدید شده نه ارزشیابی و نه ارتفا داده میشه. آقایون پشیزی برای نیروهای رسمی ارزش قائل نیستند
 
امیر
Denmark
۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۰۲:۰۷:۲۲
جناب دکتر مولایی عزیز بنده از سال ۸۳ سکوی حفاری بودم کدوم اطلاع رسانی انجام شد که ما بتونیم از شرکت انتقالی بگیریم؟ برای مثال سال ۹۵ نامه وزارت نفت که به حفاری شمال اعلام بازگشت نیروها را کردند به سختی از سیستم اداری شما و دوستان خارج شد. بنا به عرف خصوصی سازی به مانند شرکت ملی نفتکش باید برای تک تک پرسنل به صورت جداگانه اعلام میشد باید به قسمت های دیگر نفت برگردید . بر هیچ کس پوشیده نیست حفاری شمال با واگذاری به بنیاد ورشکست شده و الان نیروهای با غیرت رسمی که در تمامی شرایط همراه این شرکت بودند اخراج میشوند . برای مدیری در رده شما خوشآیند نیست که بگویید همه میدانستند چرا به صورت رسمی به عنوان مدیر امور اداری و منابع انسانی اعلام رسمی نکردین ؟؟ چون در صورت رفتن نیروها شرکت به مشکل میخورد و مورد بعد من خودم شاهد بودم بعضی از دوستان تلاش کردن در سال ۸۸ ۸۹ از شرکت انتقالی بگیرند که با مخالفت سخت شما روبرو شدند . در تاریخ نفت بی سابقه است کارمند رسمی وزارت نفت با کد ۰۱ استخدام و سپس به وسلیه خصوصی سازی اخراج شود .
 
علي رضا
۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۱۰:۱۴:۴۸
جناب مولايي باسلام: خوشايند نيست بفرمائيد به كليه مديريت ها اعلام شده بود ،جهت اطلاع از اكثر مديران وقت آن زمان دراين مورد سوال شد كه اظهار بي اطلاعي كردند كما اينكه خودشان نيز هم اكنون درگير اين موضوع هستند، جناب مولايي حرفي بزنيم ،كاري بكنيم كه حق الناس پايمال نشود و اگر اعتقادي هست حداقل در مقابل وجدان سربلند باشيم در پيشگاه حداوند پيش كش ،شايسته بود بخشنامه اي به اين مهمي كه نه تنها سرنوشت كارمند بلكه خانواده هايشان را نيز تحت الشعاع قرار ميدادرا كتبا" به تك تك پرسنل اطلاع رساتي ميفرموديدنه اينكه بنا به شرايط آن زمان ،پنهان كاري كرده و فقط بفكر منافع خود باشيد ،از هيچكس پنهان نسيت منافع جنابعالي در شركت حفاري شمال مثل حقوق آنچناني ،پاداش ،حق ماموريت بوده كه پس از اطمينان از قطع چنين تسهيلاتي به بدنه نفت بازگشتي و درنهايت بي مسئوليتي در قبال پرسنل رسمي با غيرت و زحمتكش كه شركت حفاري شمال را به اوج رساندند چنين فرمايشاتي را عنوان كنيد.
 
ndco
۱۳۹۶-۰۵-۲۵ ۱۳:۴۹:۱۹
با سلام جناب مولایی شما در دوران خدمتتان هر جا که منافع بیشتری داشتید را انتخاب میکردید میدانید مزایایی که حفاری شمال به شما میداد هیچ جای دیگر نفت به شما تعلق نمیگرفت شما چه زمانی و طی کدام سند و مدرک مستندی وضعیت شرکت و خصوصی بودن و عدم انتقال پرسنل را اطلاع دادید
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵