داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 18238
 
وقوع ۷۷حادثه برای هر ۱۰۰ هزار کارگر
 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلام اینکه به ازای هر ۱۰۰ هزار کارگر ۷۷ حادثه ناشی از کار رخ می دهد گفت: در کنفرانس امسال سازمان جهانی کار، نظر تمام کشورهای دنیا را نسبت به ایران جلب کردیم.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ تير ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۱۱
به گزارش خبرنگار مهر، اسدالله عباسی گفت: بازرسی ادواری کارگاه ها مانند نظارت در کار و ایمنی که در معاونت روابط کار است در یکسال قبل از دولت نهم ۱۶۸ هزار و ۲۵۰ مورد بود که به ۲۷۵ هزار و ۵۳۹ مورد در سال ۹۱ رسید که نشان دهنده ۱۹.۷۵ درصد افزایش است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: در بخش ایجاد تشکل های کارگری و کارفرمایی که ۳ هزار و ۹۹۷ مورد بود به ۶ هزار و ۴۴۸ مورد رسیده است و در گسترش شوراهای سازش برای اولین بار ۷ هزار و ۴۸۱ مورد شورا تشکیل شده و مراکز تحقیقات حفاظت و بهداشت کار نیز تقویت شد.
عباسی بیان داشت: هم اکنون اختلافات کارگری و کارفرمایی بیش از ۳۰ درصد کاهش یافته و حوادث ناشی از کار نیز ۳۳ درصد کاهش داشته است. به عبارتی حوادث ناشی از کار ۷۷ فقره به ازای هر ۱۰۰ هزار کارگر اتفاق می افتد. مدت زمان رسیدگی به مراجع حل اختلاف نیز از ۹۶ روز به کمتر از ۹۰ روز و شوراهای سازش از ۲۰ روز به کمتر از ۱۲ روز رسیده است.
وی با اشاره به تصمیمات اتخاذ شده توسط شورای عالی کار خاطر نشان کرد: در این شورا توانستیم برای سال جاری دستمزد کارگران را با تعامل و تفاهم مشخص کنیم و هم اکنون نیز در بخش افزایش حق مسکن و حق خواروبار جلساتی را داریم و نگاه دولت به شرکای اجتماعی نگاه مثبتی است. اصلاح قانون کار نیز در مجلس در دست بررسی است و امیدواریم هرچه سریعتر انجام و به ما اعلام شود.
این عضو کابینه دولت دهم ادامه داد: در بخش صدور پروانه کار اتباع خارجی نیز توجه ویژه ای صورت گرفته است. از سویی، در کنفرانس جهانی کار امسال ایران توانست در شورای عمومی سخنرانی داشته باشد و برای اولین بار رئیس شورای کشورهای اقیانوسیه بوده و مسئولیت کشورهای جنبش عدم تعهد را بر عهده داشته باشد.
عباسی با بیان این مطلب که توانستیم نظر تمام کشورهای دنیا را نسبت به ایران جلب کنیم گفت: امسال مدیرکل سازمان جهانی کار در هر دو کنفرانس شرکت کرد و فضای بسیار خوبی فراهم شد که نشان می دهد در نظام جمهوی اسلامی ایران و دولت توانسته ایم فضای خوبی از نظر ارتباط بین المللی و روابط کار با دنیا ایجاد کنیم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: همچنین سازمان فنی و حرفه ای در تصویب نظام مهارت و فناوری و صلاحیت حرفه ای در حال انجام است و نظام صلاحیت احراز اشتغال نیز دنبال می شود. در آغاز دولت نهم ۵۰۰ مرکز فنی و حرفه ای داشتیم که امروز به ۶۷۶ مرکز با ۳۵ درصد رشد رسیده است.
وی تصریح کرد: ایجاد امکانات فیزیکی فنی و حرفه ای در تمام نقاط کشور دنبال شده و کسانی که به دنبال افزایش سطح مهارت خود در کار بوده اند محقق شده است. در روستاها و مناطقی که مرکز فنی و حرفه ای وجود ندارد آموزش های اتوبوسی و سیار ارائه می کنیم. مربیان افغانستان و عراق را در ایران آموزش می دهیم و در برخی کشورهای آفریقایی مراکزی را ایجاد کردیم.
این عضو کابینه دولت دهم بیان داشت: اجرای طرح استاد شاگردی نوین برای اولین بار انجام شده و ۱۷.۶ میلیون نفر ساعت کار انجام شده است و یا در ارائه آموزش فنی و حرفه ای رایگان به روستائیان و عشایر حدود ۸ هزار نفر ساعت کار شد. در بخش فناوری های نوین و گسترش مراکز علمی کاردبری ۶۵ مرکز ایجاد شده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵