۱
 
کد مطلب: 62725
 
آیا ایران از برنامه افزایش تولید چشم پوشی می کند؟
سخنان دوپهلوی زنگنه پس از نشست تهران
 
عصر امروز، پایان نشست چهارجانبه تهران که در پی نشست چهارجانبه دوحه برگزار شده بود، حاوی ابراز نظر صریحی از سوی وزیر نفت ایران نبود.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۲۳

عصر امروز، پایان نشست چهارجانبه تهران که در پی نشست چهارجانبه دوحه برگزار شده بود، حاوی ابراز نظر صریحی از سوی وزیر نفت ایران نبود.
به گزارش نکونیوز، پس از آنکه چهار کشور قطر، عربستان، روسیه و ونزوئلا در نشست دوحه که سه شنبه برگزار شد بر تثبیت و سپس کاهش تولید برای جلوگیری از کاهش هر چه بیشتر قیمت نفت تاکید کردند، تحلیل ها به این سمت رفت که عربستان پرچمدار تثبیت تولید شده تا با توجه به برنامه ایران در پسابرجام برای افزایش تولید نفت، در صورت کاهش قیمت نفت با افزایش تولید اوپک، انگشت اتهام به سمت ایران نشانه برود. به همین دلیل نشست چهارجانبه تهران که عصر امروز – چهارشنبه – یک روز پس از نشست دوحه برگزار می شد از حساسیت خاصی برخوردار بود. چرا که اگر ایران از برنامه تثبیت تولید حمایت می کرد به معنای چشم پوشی از حق خود برای رسیدن به سهمیه تولید خود قبل از تحریمها بود و اگر این کار را نمی کرد زمینه برای معرفی ایران به عنوان متهم اصلی کاهش قیمت نفت فراهم می شد. اما پس از نشست چهارجانبه تهران که عصر امروز با حضور وزیر صنعت و انرژی قطر به عنوان رئیس دوره ای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، وزیر نفت عراق و وزیر نفت ونزوئلا و همچنین وزیر نفت ایران در تهران برگزار شد بیژن زنگنه گفت: ایران از هر اقدامی به منظور تثبیت شرایط بازار و بهبود قیمت نفت خام حمایت می کند. سخنان زنگنه را می توان سخنانی دوپهلو ارزیابی کرد چراکه او به طور کلی گفت که ایران از هر اقدامی برای تثبیت شرایط بازار و بهبود قیمت نفت استقبال می کند اما در هیچ قسمت از سخنان خود نگفت ایران خواستار تثبیت یا کاهش تولید نفت اعضای اوپک یا کل تولید کنندگان است.
زنگنه گفت: امروز جلسه خوبی داشتیم و گزارش جلسه دیروز به ما داده شد، ما از همکاری میان اوپک و غیر اوپک استقبال می کنیم. وزیر نفت افزود: تصمیمی که گرفته شد برای این که اعضای اوپک و غیر اوپک سقف تولید خود را به منظور تثبیت بازار و بهبود قیمت ها به نفع مصرف کننده و تولیدکننده، نگه دارند مورد حمایت ما نیزهست. وزیر نفت اظهار کرد: اگر چه این گام نخست است و گامهای بعدی نیز باید برداشته شود، اما این آغاز همکاری میان کشورهای عضو و غیر عضو برای بهبود وضعیت بازار جای خوشحالی دارد و ما نیز از هر اقدامی برای تثبیت بازار و بهبود قیمتها حمایت می کنیم. زنگنه همچنین با اشاره به اینکه در جلسه امروز وضع ایران و بازگشت کشوردر پساتحریم تشریح شد، افزود: در این باره با وزیران نفت و انرژی عراق، قطر و ونزوئلا بحث کردیم و آنها با نگاه منطقی به این واقعیت نگاه کردند و من امیدوارم که در آینده با تلاشهایی که آغاز شده در آینده شاهد بهبود وضع بازار باشیم.
این سخنان زنگنه بدین معناست که ایران علیرغم آنکه خواستار بهبود وضعیت قیمت نفت است، اما همچنان وضع ایران در پساتحریم را برای سایر کشورها تشریح کرده است. همچنین آن قسمت از سخنان زنگنه در مورد ضرورت حفظ سقف تولید اعضای اوپک نیز به گونه ای بیان شده که می تواند راه فرار را برای ایران باز بگذارد چرا که به اعتقاد زنگنه ایران قصد ندارد فراتر از سقف تولید قبلی خود نفت تولید کند و صرفا می خواهد به میزان تولید قبلی خود در پیش از تحریمها بازگردد. اما به هر حال نشست دیروز دوحه و پرچمداری عربستان و حنایت برخی کشورها برای تثبیت و کاهش تولید نفت به منظور بهبود قیمتها، شرایط سختی برای ایران در دوره پساتحریم ایجاد کرده و باید دید آیا سرانجام زنگنه برنامه افزایش تولید را متوقف می کند یا همچنان آن را با همین کیفیت ادامه می دهد.
Share/Save/Bookmark


United Kingdom
۱۳۹۴-۱۱-۲۹ ۱۳:۴۵:۵۶
اقای مهندس زنگنه پیر دیر هست وقطعا با همفکری کارشناسان زبده وزارت نفت تصمیم مقتضی اتخاذ خواهد کرد.واحتمالا سقف تولید قبل از تحریمها ایران برای خود حفظ خواهد کرد.
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵