کد مطلب: 97835
 
نگاه مجلس به قیمت پیشنهادی دولت برای بنزین
بنزین 1500 تومانی منتفی شد؟!
 
موضع کمیسیون انرژی مجلس و برخی از نمایندگان عضو کمیسیون تلفیق نشان می‌دهد که مجلس به طور حتم مجوز افزایش ۵۰ درصدی قیمت بنزین و رسیدن آن به ۱۵۰۰ تومان را به دولت نخواهد داد. با حتمی شدن این موضوع بار دیگر یک علامت سوال بزرگ در مقابل قیمت بنزین در سال ۹۷ گذاشته می‌شود؟
تاریخ انتشار : شنبه ۹ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۶
موضع کمیسیون انرژی مجلس و برخی از نمایندگان عضو کمیسیون تلفیق نشان می‌دهد که مجلس به طور حتم مجوز افزایش ۵۰ درصدی قیمت بنزین و رسیدن آن به ۱۵۰۰ تومان را به دولت نخواهد داد. با حتمی شدن این موضوع بار دیگر یک علامت سوال بزرگ در مقابل قیمت بنزین در سال ۹۷ گذاشته می‌شود؟
به گزارش نکونیوز، کمیسیون‌ انرژی مجلس در بررسی لایحه بودجه پیشنهاد شده توسط دولت، با تبصره افزایش قیمت حامل‌های انرژی مخالفت و آن را حذف کرد. نمایندگان عضو این کمیسیون بر این نظرند که بنزین ۱۵۰۰ تومانی، آثار تورمی بسیاری در پی دارد، قدرت خرید مردم را کاهش می‌دهد و از این گذشته، پیشنهاد دولت مبنی بر افزایش ۵۰ درصدی قیمت بنزین منطقی نیست و با نرخ تورم همخوانی ندارد.
کمیسیون انرژی پیشنهاد حذف تبصره ۱۸ لایحه بودجه که به منزله اعطای مجوز برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی بود را به کمیسیون تلفیق فرستاده و این کمیسیون پس از جمع‌بندی نظرات کمیسیون‌های مختلف، باید نظر خود را به صحن علنی مجلس ببرد. در بند الف تبصره ۱۸ لایحه بودجه آمده بود: با هدف اجراي برنامه اشتغال گسترده و مولد با تاكيد بر اشتغال جوانان، دانش‌آموختگان دانشگاهي، زنان و اشتغال حمايتي به دولت اجازه داده مي‌شود ۱۰۰ درصد منابع حاصله از مابه‌التفاوت قيمت حامل‌هاي انرژي در سال ۱۳۹۷ نسبت به قيمت اين حامل‌ها
بسیاری از نمایندگان مجلس بر این نظرند که بنزین ۱۵۰۰ تومانی، آثار تورمی بسیاری در پی دارد، قدرت خرید مردم را کاهش می‌دهد و از این گذشته، پیشنهاد دولت مبنی بر افزایش ۵۰ درصدی قیمت بنزین منطقی نیست و با نرخ تورم همخوانی ندارد.
در ابتداي سال ۱۳۹۶ را به حساب خاصي نزد خرانه‌داري كل كشور واريز و منابع حاصله را تا سقف ۱۷۴۰۰ ميليارد تومان ... در جهت حمايت از طرح‌هاي توليد، اشتغال و آموزش و كمك به كارورزي جوانان دانش‌آموخته دانشگاهي پرداخت نمايد.
دولت با این تبصره سعی کرده بود در سال ۹۷ با افزایش قیمت بنزین و گازوئیل، ۱۷۴۰۰ میلیارد تومان درآمد کسب کرده و آن را برای اشتغال‌زایی مصرف کند. به تناسب این درآمدها، دولت در لایحه بودجه ردیف‌های هزینه‌ای درنظر گرفته است و در صورتی که کمیسیون تلفیق با تأیید نظر کمیسیون انرژی، این تبصره را حذف کند، دولت در سال آینده با کسری بودجه روبرو خواهد شد.
دولت معتقد است که افزایش ۵۰۰ تومانی قیمت بنزین در نهایت حداکثر تورم یک درصدی به دنبال خواهد داشت اما نظر مجلسی‌ها این نیست و آنان معتقدند که بار روانی افزایش قیمت بنزین، به تورمی بالاتر از این میزان منجر خواهد شد.
علی اصغر یوسف نژاد عضو هیات رئیسه کمیسیون تلفیق در خصوص افزایش قیمت حامل‌های انرژی در بودجه ۹۷گفته است: اینکه چه اتفاقی در خصوص قیمت حامل های انرژی می افتد بستگی به پیشنهاد و رای نمایندگان دارد. صد در صد قیمت بنزین ۱۵۰۰ نخواهد بود و تغییر می کند. اما بستگی دارد که پیشنهاد کمیسیون های تخصصی چه باشد و در کمیسیون تلفیق چه پیشنهادی رای بیاورد.
مجلس قطعاً با افزایش ۵۰۰ تومانی قیمت بنزین مخالف است و یکی از پیشنهادات نمایندگان این است که قیمت بنزین به اندازه تورم یعنی ۱۰ درصد افزایش یابد. البته ممکن است در چانه‌زنی بین دولت و مجلس در نهایت این رقم افزایش یابد و مثلاً قیمت بنزین در سال ۹۷ به ۱۲۰۰ تومان برسد اما آن چیزی که قطعی است این است که بنزین ۱۵۰۰ تومانی در دستور کار مجلس نخواهد بود. تجمعاتی که در برخی از شهرهای کشور برگزار شده و ظاهراً سویه‌های اقتصادی نیز دارد احتمالاً باعث خواهد شد تا مجلس با قدرت بیشتری مانع از افزایش قیمت بنزین به ۱۵۰۰ تومان شود.
در قالب برنامه ششم توسعه مجوز افزایش قیمت حامل‌های انرژی به دولت داده شده است و جو عمومی مجلس نیز اگرچه مخالف افزایش قیمت ۵۰۰ تومانی بنزین است اما اصل افزایش قیمت را رد نمی‌کند. در نهایت باید دید ادامه بحث‌ها در مورد لایحه بودجه در مجلس، قیمت بنزین با کدام نرخ در سال آینده به فروش خواهد رسید.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵