داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 84505
 
ثبت جهانی ژئو پارک
 
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، از ثبت جهانی «ژئوپارک قشم» خبر داد و افزود: با وجود اینکه بسیاری بر این باور بودند که ایران نمی تواند به این موفقیت جهانی دست یابد اما امروز اعلام می کنیم در دولت یازدهم توانستیم کارت قرمز یونسکو را تبدیل به کارت سبز کنیم.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۷
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، از ثبت جهانی «ژئوپارک قشم» خبر داد و افزود: با وجود اینکه بسیاری بر این باور بودند که ایران نمی تواند به این موفقیت جهانی دست یابد اما امروز اعلام می کنیم در دولت یازدهم توانستیم کارت قرمز یونسکو را تبدیل به کارت سبز کنیم.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «حمیدرضا مومنی» امروز (شنبه) در نشست خبری در دفتر سازمان های مناطق آزاد افزود: ژئوپارک قشم در دویست و یکمین نشست ژئوپارک‌های یونسکو که پانزدهم اردیبهشت در فرانسه برگزار شد، کارت سبز گرفت و جهانی شد.
وی ادامه داد: این ژئوپارک در سال ٩٢ کارت قرمز دریافت کرده بود، بسیاری فکر می‌کردند که این سازمان در دولت تدبیر و ‌امید موفق به ثبت جهانی آن نشود اما فعالیت های شبانه روزی و تخصیص اعتبارات عمرانی به این موضوع، سبب شد موضوعی که سالها مغفول مانده بود، بار دیگر در دستور کار یونسکو قرار بگیرد.
رییس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد قشم با اشاره به اینکه ژئوپارک قشم در سال 1385 برای نخستین بار عضو شبکه جهانی شده بود، افزود: از سال 1382 تا 1384 تقریبا کار عمده ای در زمینه ژئوپارک صورت نگرفته بود بنابراین کارت زرد گرفتیم
وی یادآور شد: بیس از 6 سال بررسی کارشناسان یونسکو، بحث ژئوپارک به صورت رسمی از دستور کار سازمان یونسکو خارج شده بود اما با تلاش همکاران سازمان منطقه آزاد قشم این توفیق حاصل شد و توانستیم به این عنوان ارزشمند دست یابیم.
به گفته مومنی، امروز ژئوپارک قشم به عنوان یک ژئوپارک جهانی در یک دوره چهارساله تایید و تا سال ٢٠٢٠ بصورت رسمی زیر نظر یونسکو فعالیت خواهد کرد.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم افزود: این سازمان افتخار دارد که ژئوپارک بین المللی قشم می‌تواند از درآمد پایدار برخوردار باشد و فضایی برای سرمایه گذاری باز کند تا بومیان منطقه نیز خود بتوانند درآمدزایی داشته باشند.
وی ادامه داد: مطرح شدن ژئوپارک بین المللی قشم می تواند زمینه توسعه روزافزون گردشگری در سطح بین الملل و نیز توسعه اقتصادی و اشتغال بخش قابل توجهی از بومیان جزیره در کنار مراقبت صحیح از میراث ماندگار فرهنگی بر اساس استانداردهای بین المللی یونسکو را فراهم سازد.
به گزارش ایرنا، نشست شورای ژئوپارک‌های جهان به مدت 10 روز در فرانسه برگزار شد و روز پانزدهم اردیبهشت در آخرین روز این نشست، جهانی شدن ژئوپارک قشم قطعی شد و سازمان یونسکو تاییدیه کتبی آن را به سازمان منطقه آزاد قشم فرستاد.
«ژئوپارک» طبق تعریف یونسکو گستره‌ای است با مرزهای آشکار و پهنه کافی است که دربرگیرنده چند پدیده زمین‌شناسی کمیاب و برجسته بوده و در آن گستره جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و فرهنگی ارزشمند نیز یافت شود.
این محدوده باید بتواند در توسعه اقتصادی جوامع پیرامون خود نقش مؤثری ایفا نماید و ممکن است علاوه بر پدیده‌های زمین‌شناسی از آثار تاریخی، بوم‌شناسی، باستان‌شناسی و میراث فرهنگی و طبیعی دیگر برخوردار باشد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵