کد مطلب: 101453
 
از گلایه های نفت تهران از وزارت نفت تا صعود مسجدسلیمان به لیگ برتر
جابجایی نفتی ها در لیگ فوتبال ایران
 
پایان رقابتهای فوتبال لیگ برتر و لیگ دسته اول کشور، با سقوط یک نفت از لیگ برتر و صعود یک نفت دیگر همراه بود تا همچنان سهمیه نفت در لیگ برتر فوتبال ایران سه تیم باشد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۳
پایان رقابتهای فوتبال لیگ برتر و لیگ دسته اول کشور، با سقوط یک نفت از لیگ برتر و صعود یک نفت دیگر همراه بود تا همچنان سهمیه نفت در لیگ برتر فوتبال ایران سه تیم باشد.
به گزارش نکونیوز، سه تیم نفت تهران، صنعت نفت آبادان و پارس جنوبی جم، نمایندگان نفت در لیگ برتر فوتبال ایران در فصل اخیر بودند که در این میان، نفت تهران روزهای سختی را پشت سر گذاشت. نفت تهران که فصل گذشته سهمیه حضور در لیگ قهرمانان باشگاههای آسیا را به دست آورده بود، به دلیل عدم تمایل وزارت نفت به تیمداری، به بخش خصوصی واگذار شد اما دست به دست شدن آن در میان شرکتهای مختلف و عدم همکاری وزارت نفت در واگذاری کامل این باشگاه باسابقه موجب بروز مشکلات فراوانی برای آن شد. ابتدا به دلیل همین مشکلات، نفت تهران از لیگ قهرمانان فوتبال آسیا کنار گذاشته شد و ذوب آهن اسفهان جایگزین آن شد. در طول فصل بارها سرمربی عوض کرد و در نهایت وقتی با هومن افاضلی و ناصر فریادشیران به ساحل نجات نزدیک شد، دوباره مشکلات مدیریتی و مالی، گریبان این تیم را گرفت و یک هفته پیش از پایان لیگ برتر سقوطش قطعی شد. ناصر فریادشیران مربی نفت تهران، سقوط این تیم را حاصل عدم همکاری وزارت نفت و بویژه شخص علی کاردر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران می داند که به گفته وی، نامه انتقال باشگاه نفت نزدیک به دو ماه در دفتر او بدون جواب مانده بود. فریادشیران همچنین معتقد است وزارت نفت وقتی در شهرستانها تیمداری می کند، با چه استدلالی حاضر به حفظ تیم باسابقه نفت تهران نیست و اگر قصد واگذاری آن را دارد چرا در روند پیشبینی شده، این جابجایی را انجام نمی دهد؟
نفت تهران با سرنوشتی نامعلوم به لیگ دسته اول سقوط کرد تا شاید سرنوشتی همچون صبای قم و پاس همدان و راه آهن در انتظار این تیم بازیکن ساز و ریشه دار فوتبال ایران باشد. نفت تهران در این فصل با ۵ برد، ۹ مساوی و ۱۶ باخت، با کسب ۲۴ امتیاز پانزدهم شد تا همراه با سیاه جامگان مشهد به دسته پایینتر سقوط کند. نفت تهران با ۲۳ گل زده دومین خط حمله ضعیف لیگ و با دریافت ۴۱ گل سومین خط دفاعی ضعیف لیگ را به نام خود ثبت کرد.
جایگزین نفت تهران، نفت مسجدسلیمان است. تیمی که چهار سال پیش هم در لیگ برتر بود اما به دسته پایینتر سقوط کرد اما حالا مسجدسلیمان، شهری که نفت اولین بار در آنجا کشف شد و به برکت همین نفت به شهر اولین ها شهرت یافت در لیگ برتر فوتبال ایران دارای تیم شده است. نفت مسجدسلیمان در استادیومی مسابقه می دهد که اولین استادیوم فوتبال در ایران محسوب می شود و توسط انگلیسی ها ساخته شده است. جشن قهرمانی نفت مسجدسلیمان در لیگ دسته اول که برای نخستین بار با دریافت جام همراه بود در همین استادیوم قدیمی برگزار شد و مسجدسلیمان، چهره ای طلایی به خود گرفت. نفت مسجدسلیمان در بازی آخر در مقابل مس با نتیجه ۲ بر ۲ متوقف شد اما با توجه به امتیازاتی که از قبل گرفته بود قهرمان شد و صعود کرد. نفت مسجدسلیمان با ۱۸ برد، ۱۱ مساوی و ۵ باخت، مجموع ۶۵ امتیاز صدرنشین شد. با ۴۶ گل زده چهارمین خط حمله خوب لیگ و با ۲۵ گل خورده دومین خط دفاعی خوب لیگ را داشت.
صنعت نفت آبادان، یکی از قدیمی ترین و ریشه دارترین تیم های فوتبال ایران، پرطرفدارترین تیم نفتی است که در فصل گذشته عملکرد قابل قبولی در لیگ برتر داشت و در نیمه بالای جدول رده بندی قرار گرفت. طرفداران صنعت نفت آبادان همواره انتظارات بالایی از این تیم دارند و اگر اندکی حمایت از این تیم جدی تر بود، با توجه به بازیکنان خوب برزیلی و عراقی و ایرانی، توان کسب سهمیه لیگ قهرمانان آسیا را هم داشت. صنعت نفت در جام حذفی هم پرسپولیس را حذف کرد اما در مقابل استقلال شکست خورد و از صعود به فینال بازماند. مشخص نیست از بازیکنان امسال صنعت نفت کدام باقی می مانند و فراز کمالوند سرمربی این تیم، در صنعت نفت باقی خواهد ماند یا خیر. اما اگر مدیران باشگاه صنعت نفت روی این تیم تمرکز بیشتری داشته باشند، قطعا صنعت نفت پتانسیلی بالاتر از رتبه کنونی یعنی رتبه هشتم جدول را دارد. نفت آبادان با ۱۰ برد، ۱۰ مساوی و ۱۰ باخت، هشتم شد. ۳۶ گل زد تا از این نظر دارای پنجمین خط حمله قدرتمند لیگ باشد اما با دریافت ۳۶ گل، یکی از خط دفاعی های ضعیف لیگ را به نام خود ثبت کرد.
اما بهترین نماینده نفت در لیگ برتر، تیمی بود که تازه به لیگ برتر آمده بود و تا پایان نیم فصل در کورس صدرنشینی هم قرار داشت. پارس جنوبی جم که نیم فصل اول را فوق العاده آغاز کرد در نیم فصل دوم، شاید به دلیل کمبود تجربه و شاید به دلیل بدنسازی ضعیف، دارای افت شد اما با مربیگری تارتار، عملکردی قابل قبول به جای گذشات و با ۱۱ برد، ۱۴ مساوی و ۵ باخت، با ۴۷ امتیاز در رده پنجم قرار گرفت. پارس جنوبی جم با ۳۴ گل زده پنجمین خط حمله خوب لیگ را داشت و با دریافت تنها ۲۴ گل، که میانگین کمتر از یک گل در هر بازی است سومین خط دفاع خوب لیگ برتر را از آن خود کرد. پارس جنوبی جم، اگر در این فصل با اعتمادبه نفس بالاتر و حمایت بیشتری از سوی مسئولان وارد مسابقات شود، قطعا می تواند یکی از امیدهای کسب سهمیه در لیگ برتر فوتبال ایران باشد.
حالا در فصل جدید لیگ برتر که از مرداد شروع می شود، نفت صاحب سه سهمیه از دو استان خوزستان و بوشهر است : صنعت نفت آبادان، نفت مسجدسلیمان و پارس جنوبی جم. نفت تهران هم در لیگ دسته یک خواهد بود. نکته جالب دیگر این است که استان نفتخیز خوزستان، برای نخستین بار به انداز تهران در لیگ برتر نماینده دارد. علاوه بر دو نماینده آبادان و مسجدسلیمان، دو تیم فولاد و استقلال خوزستان هم از اهواز در لیگ برتر حضور خواهند یافت تا همانند تهران، خوزستان هم دارای ۴ تیم در لیگ برتر باشد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵