کد مطلب: 70645
 
نفت در هفته ای که گذشت
هفته ای پرحادثه برای پتروشیمی
 
نفت در هفته ای که گذشت بار دیگر پتروشیمی را در راس رویدادهای مهم داشت؛ هرچند که این صدرنشینی خبری برای پتروشیمی باز هم با حادثه همراه بود.
تاریخ انتشار : شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۱۷
نفت در هفته ای که گذشت بار دیگر پتروشیمی را در راس رویدادهای مهم داشت؛ هرچند که این صدرنشینی خبری برای پتروشیمی باز هم با حادثه همراه بود.
به گزارش نکونیوز، هفته ای که گذشت، با خبرهای مربوط به بروز حادثه در خط لوله اتیلن غرب آغاز شد و با حادثه ای مشابه آنچه در پتروشیمی بوعلی سینا در ماهشهر رخ داده بود، در پتروشیمی بیستون کرمانشاه پایان یافت تا روزهای پرحادثه صنعت پتروشیمی همچنان ادامه داشته باشد. خط لوله اتیلن غرب در حوالی شهرستان پلدختر عصر روز جمعه یکم مردادماه به دلیل ریزش کوه و نشتی اتیلن دچار حریق شد و پس از چند ساعت با تلاش آتش نشانان مهار شد. آتش سوزی خط لوله اتیلن غرب خسارت جانی به همراه نداشت و عملیات بازسازی و تعمیر آن با فاصله زمانی اندک پس از حادثه آغاز شد و در حالیکه قرار بود طی چند ساعت، تعمیرات پایان یابد، عملا روز چهارشنبه و پنج روز پس از بروز حادثه، فعالیت خط لوله آغاز شد.
اما دو روز پس از آنکه جریان خط اتیلن غرب دوباره آغاز شد، این بار نوبت به پتروشیمی بیستون کرمانشاه رسید که باز هم در یک روز تعطیل دچار سانحه شد. این سومین حادثه بزرگ پتروشیمی طی یک ماه اخیر است که در روزهای تعطیل رخ می دهد. آتش سوزی در مخزن لایت اند (LIGHT END) پتروشیمی بیستون به علت الکتریسیته ساکن داخل آن رخ داد و پس از ساعاتی مهار شد. این بار برخلاف حادثه در پتروشیمی بوعلی سینا، مرضیه شاهدایی مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی خیلی زود خود را به محل بروز حادثه رساند تا کمتر با سیل انتقادات مواجه شود. هرچند که برخی معتقدند خصوصی بودن پتروشیمی های حادثه دیده، بار مسوولیت او را کمتر می کند اما با این حال انگشت اتهامات منتقدان به سوی او نشانه رفت.
بروز سه حادثه مهم در صنعت پتروشیمی در کمتر از یک ماه، هرچند تلفات جانی به همراه نداشت اما نشانه ای جدی از وجود مشکلات ساختاری در حوزه ایمنی در صنعت پتروشیمی است که ریشه یابی آن ضروری به نظر می رسد.
مکاتبه برای وصول بدهی زنجانی
مدیر امور حقوقی شرکت ملی نفت ایران روز شنبه گفت: مجموعه صنعت نفت همچنان پیگیر وصول مطالبات خود از بابک زنجانی است و به این منظور با بانکهایی از چین و تاجیکستان در مکاتبه‌ایم. علی اکبر ماهرخ زاد با بیان این که متهم، پیشنهاد پرداخت بدهی خود را از طریق بانکی در چین و به واسطه بانکهایی در تاجیکستان ارائه داده است، تصریح کرد: کارشناسان و نمایندگانی از صنعت نفت، پیگیر این موضوع هستند. همچنین به این منظور، پیش نویس تفاهمنامه ای را با بانکهای تاجیکی در دست تنظیم داریم. وی با اشاره به پایان ارزیابی اموال متهم، خاطرنشان کرد: اموال این فرد ارزیابی و حدود ١٧ هزار میلیارد ریال برآورد شده است.
تحقق تولید هدف گذاری شده در آزادگان شمالی
کرامت بهبهانی مجری طرح توسعه میدان آزادگان شمالی یکشنبه، سوم مرداد ماه در جمع خبرنگارانی که برای بازدید از این طرح توسعه‌ای در سایت میدان آزادگان شمالی حضور داشتند، گفت: هدفگذاری تولید در فاز نخست توسعه میدان آزادگان شمالی ٧٥ هزار بشکه در روز بوده که این میزان تولید محقق شده است. به گفته وی، تولید نفت از میدان مشترک آزادگان شمالی از حدود ١٠٠ روز پیش آغاز و تاکنون بیش از پنج میلیون بشکه نفت تولیدی این میدان صادر شده است.
وعده جدید برای صادرات گاز به عراق
مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی گاز روز دوشنبه از آغاز صادرات گاز ایران به عراق در مردادماه جاری خبر داد. البته این نخستین بار نیست که مسوولان وعده هایی برای آغاز صادرات گاز به عراق مطرح می کنند که این وعده ها هیچکدام عملی نشده است. باید دید وعده جدید رمضانی تحقق می یابد یا خیر.
دلیل تاخیر در گزارش ماهشهر
وزیر نفت روز چهارشنبه و دو روز پیش از بروز حادثه ای تازه در پتروشیمی، با بیان این که گزارش کاملی از بررسی حادثه پتروشیمی بوعلی سینا در ماهشهر تهیه شده است، اعلام کرد: گزارش این حادثه پس از بررسیها دقیق تر بزودی نهایی می شود.
وی درباره نتیجه گزارش دلایل آتش سوزی پتروشیمی بوعلی سینا در ماهشهر با بیان این که گزارش بررسی این حادثه بصورت کامل و در همان هفته نخست پس از آتش سوزی تهیه شده است، افزود: بنابر درخواست مدیران بخش پتروشیمی و با توجه به ابهام‌هایی که آنها داشتند قرار شد بررسی دقیق تری در این زمینه انجام شود. زنگنه با بیان این که ما نمی خواهیم عجولانه عده ای را محکوم کنیم و یا از خطای عده ای، اگر خطایی انجام دادند بگذریم، تصریح کرد: گزارش کامل این حادثه هفته پیش با حضور مسئولان هلدینگ خلیج فارس، پتروشیمی و اچ‌اس‌یی وزارت نفت در جلسه‌ای ارائه شد. وی با بیان این که در این جلسه اعلام شد روی دو نکته هنوز ابهام وجود دارد، پیش بینی کرد نتیجه گیری درباره این ابهام‌ها بزودی انجام شود و گفت: گزارش کامل این حادثه را پس از بررسیهای دقیق بزودی می دهیم، ضمن این که ما در مسائل مربوط به HSE (ایمنی، بهداشت و محیط زیست) و بویژه ایمنی هیچ اغماضی نمی کنیم.
رییس سازمان بازرسی کل کشور نیز روز پنجشنبه از ارایه گزارش این سازمان در رابطه با علل وقوع آتش سوزی در «پتروشیمی بوعلی سینا» در هفته جاری به مراجع ذی صلاح خبر داد.
ارزش صادرات محصولات پتروشیمی
روز پنجشنبه اعلام تازه ترین آمار منتشر شده از سوی گمرک نشان می دهد که عمده‌ترین کالاهای صادراتی ایران در چهار ماه نخست امسال محصولات پتروشیمی با ١٣ میلیون و ٤٣٨ هزار تن و ارزش پنج میلیارد و ٦٧٩ میلیون دلار بوده است. طبق گزارش دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات گمرک، صادرات غیرنفتی ایران در چهار ماه نخست امسال با افزایش قابل‌توجهی به بیش از ١٦ میلیارد دلار رسید که نسبت به مدت مشابه سال پارسال ٢١ درصد افزایش داشته و همانند گذشته پتروشیمی سهم عمده ای در آن داشته است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵