کد مطلب: 64840
 
نفت در نخستین هفته کاری سال 95
بابک زنجانی همچنان خبرسازترین سوژه نفت
 
نخستین هفته کاری سال، اگرچه هفته دوم فروردین است اما عملا پس از سیزدهمین روز نوروز، فعالیت رسمی کاری در کشور آغاز می شود و به همین دلیل می توان هفته ای که گذشت را نخستین هفته کاری در سال 95 ارزیابی کرد؛ هفته ای که باز هم با نام بابک زنجانی آغاز شد و به نام او ختم شد تا در سال جدید هم بابک زنجانی خبرسازترین سوژه نفت باشد.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۰ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۲۰
نخستین هفته کاری سال، اگرچه هفته دوم فروردین است اما عملا پس از سیزدهمین روز نوروز، فعالیت رسمی کاری در کشور آغاز می شود و به همین دلیل می توان هفته ای که گذشت را نخستین هفته کاری در سال ۹۵ ارزیابی کرد؛ هفته ای که باز هم با نام بابک زنجانی آغاز شد و به نام او ختم شد تا در سال جدید هم بابک زنجانی خبرسازترین سوژه نفت باشد.
به گزارش نکونیوز، روز شنبه ۱۴ فروردین وکیل‌مدافع بابک زنجانی از ابلاغ رأی ۲۳۰ صفحه‌ای موکلش در روز ۱۶ فروردین ماه توسط دادگاه خبر داد. او گفت که ۱۶ فروردین ماه برای یادداشت برداری از رأی ۲۳۰ صفحه‌ای زنجانی به دادگاه می‌رویم و یادداشت‌برداری از رای آغاز می‌شود. وی افزود: قطعا این امر زمان‌بر خواهد بود و دادگاه مساعدت لازم را خواهد داشت تا ما بتوانیم رأی صادره را به صورت کامل مطالعه و یادداشت کنیم و پس از ابلاغ رأی به صورت کامل، ۲۰ روز فرصت داریم تا اعتراض خود را تقدیم دادگاه کنیم. کوهپایه‌زاده یادآور شد: قطعا لایحه اعتراضی خود را تقدیم دادگاه می‌کنیم و مرجع تجدیدنظر نیز دیوان عالی کشور است.
روز یکشنبه ۱۵ فروردین سیدعلی اصغرهندی مسئول کمیته مطالبات وزارت نفت از انتشار آگهی فروش و مزایده باقیمانده اموال بابک زنجانی در آینده نزدیک خبر داد و گفت: با وجود همکاری وزارت نفت هنوز هیچ اقدام مثبتی جهت پرداخت بدهی متهم نفتی صورت نگرفته است.
همان روز کوهپایه زاده وکیل‌مدافع بابک زنجانی خبرهای منتشره در برخی رسانه‌ها مبنی بر ارسال پرونده موکلش از دادگاه انقلاب به دیوان عالی کشور را تکذیب کرد. وکیل‌مدافع بابک زنجانی یک روز بعد در ۱۶ فروردین ماه با حضور در دادگاه انقلاب، یادداشت برداری از حکم موکل خود را آغاز کرد. او پیش از این تعداد صفحات رای را ۲۳۰ اعلام کرده بود که به گفته وی اکنون که مفاد رای تایپ شده تعداد صفحات آن به ۳۱۸ رسیده است. وی یادآور شده بود که پس از ابلاغ کامل رای، ۲۰ روز فرصت دارند که اعتراض خود را تقدیم دادگاه کنند.
سرانجام روز جمعه ۲۰ فروردین اعلام شد بابک زنجانی متهم اصلی پرونده نفتی که این روزها حکم اعدام را برابر خود می‌بیند، در تازه‌ترین اقدام خود و به منظور جبران خسارت و تسویه بدهی، فهرست اموال خارجی را خود به همراه یک وکالت بلاعزل به شرکت نفت داد. رسول کوهپایه‌زاده وکیل مدافع بابک زنجانی امروز (جمعه) در گفت‌وگو با تسنیم به اقدام جدید موکلش در راستای جبران خسارت و استیفای حقوق بیت‌المال اشاره کرد و افزود: پس از صدور رأی اعدام از سوی دادگاه بدوی، امانتداران زنجانی در کشورهای دیگر، زمینه را برای تعرض به اموال موکل مساعد دیدند و با خوشحالی زایدالوصفی از همکاری برای استرداد وجوه و اموال سرباز زدند. در همین راستا، موکل به تازگی در جلسه‌ای با حضور مسئولان دادستانی و شرکت نفت، به طور مبسوط درباره اموال خارجی خود صبحت و راهکارهای لازم را برای استیفای اموال خارج از کشور در اختیار گذاشتند و به طور مشخص و با جزئیات اعلام کرده که کدام یک از اموال را می‌توان الان پیگیری کرد. موکل اموال را مشخص کرده و راهکارهای لازم را با جزئیات به مسئولان دادستانی و شرکت نفت ارائه کرده است.
توتال هم برای آزادگان وارد مناقصه می‌شود
روز شنبه ۱۴ فروردین اعلام شد اواخر اردیبهشت‌ماه امسال نخستین مناقصه نفتی به منظور انعقاد قرار‌داد همکاری برای توسعه میادین نفتی ایران برگزار می‌شود که به گفته یکی از معاونین شرکت ملی نفت برگزاری این مناقصات مبنای انعقاد تمام قرار‌دادهای نفتی خواهد بود. علی کار با اشاره به این‌که نخستین مناقصات نفتی انتهای اردیبهشت‌ماه امسال برگزار خواهد شد، گفت: قرار‌داد محرمانگی با تجار به منظور اطلاعات فنی آزادگان است که به این شرکت داده شده است. این قرار‌داد تنها برای دادن اطلاعات فنی این میدان به این شرکت بوده است و محرمانگی آن به منظور تعهد این شرکت در مورد حفظ اطلاعات فنی آزادگان است. با این حال برای انتخاب شرکت فعال در آزادگان نیز مناقصه برگزار خواهد شد.
برنامه های زنگنه در حوزه پتروشیمی
اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس روز یشکنبه ۱۵ فروردین میزبان بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت برای شنیدن برنامه‌های این وزارتخانه در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی بودند که بخشی از آن به حوزه پتروشیمی اختصاص داشت. زنگنه در این جلسه از به بهره‌برداری رسیدن بیش از ۱۰ پروژه پتروشیمی تا انتهای سال جاری خبر داد. بنا بر اعلام وزیر نفت تا پایان سال جاری بیش از ۱۰ پروژه پتروشیمی از جمله پتروشیمی مهاباد، مرودشت ، کاویان ۲، لرستان، کارون ۲، سنندج، کاوه و پردیس عسلویه به ارزش بیش از پنج میلیارد دلار به بهره‌برداری خواهد رسید.
یک روز بعد مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به تولید بیش از ٤٦ میلیون تن محصولات پتروشیمی در سال گذشته گفت: حدود ١٩ میلیون تن از این محصولات صادر شده است. علیمحمد بساق زاده با اشاره به تلاشهای صورت گرفته برای تأمین خوراک واحدهای پتروشیمی در سال ٩٤ اظهار کرد: سال گذشته بیش از ٤٦ میلیون تن محصول در مجتمعهای پتروشیمی کشور تولید شد که نسبت به سال ٩٣ حدود ٢,٥ میلیون تن افزایش داشته است. وی با اشاره به این که تولید محصولات پتروشیمی در سال ٩٣ با ٧٦ درصد ظرفیت اسمی انجام شده بود، افزود: ٤٦ میلیون تن محصول تولیدی در سال گذشته با ٨٠ درصد ظرفیت اسمی مجتمعهای تولیدی پتروشیمی صورت گرفته است که ٤ درصد رشد را نشان می دهد.
آمار صادرات نفت و میعانات گازی ایران
روز یکشنبه وزیر نفت حجم صادرات نفت و میعانات گازی را هم اکنون بیش از ٢ میلیون بشکه در روز عنوان کرد و گفت: تکمیل فازهای پارس جنوبی و پالایشگاه ستاره خلیج فارس مهم‌ترین اولویت بخش بالادستی صنعت نفت در سال ٩٥ است. زنگنه در حاشیه دیدار نوروزی با مدیران و کارکنان صنعت نفت درباره حجم صادرات نفت ایران اظهار کرد: صادرات نفت ومیعانات گازی ایران هم اکنون بیش از ٢ میلیون بشکه در روز است. وی درباره مهمترین اولویتهای سال ٩٥ وزارت نفت هم با تقسیم آن به دو بخش بالادستی و پایین دستی، اظهار کرد: تکمیل فازهای نیمه تمام پارس جنوبی و پالایشگاه ستاره خلیج فارس و امضای قراردادهای جدید نفتی مهمترین اولویتهای بخش بالادستی نفت در سال ٩٥ است.
سوآپ نفت این بار از کردستان عراق
روز چهارنشبه ۱۸ فروردین پایگاه خبری کردی روداو به نقل از یک مقام کردستان عراق مدعی شد که دولت منطقه کردستان عراق صادرات نفت از طریق ایران را در راستای یک توافق که ظرف چند ماه آینده امضا می‌شود، شروع خواهد کرد. به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه روداو، عبدالله آکری رئیس بخش روابط ایران- کردستان در دپارتمان امورخارجه کردستان عراق گفت: هیئتی از سوی وزارت منابع طبیعی دولت اقلیم کردستان عراق با مقامات وزارت نفت ایران درباره صادرات نفت این منطقه از طریق ایران دیدار کردند. آکری افزود: برای توافق نهایی بین طرفین یک ماه زمان باقی مانده است. گفتگوها درباره صادرات نفت کردستان از طریق استانهای تبریز و کرمانشاه در حال پیشرفت است و در مرحله نهایی قرار دارد و برای امضای قرارداد تنها یک ماه زمان برای طرفین باقی مانده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵