کد مطلب: 100201
 
زنگنه: قراردادهای متعدد نفتی در پیش است
جزئیات قرارداد توسعه میادین نفتی آبان و پایدار غرب
 
قرارداد توسعه میدان‎های مشترک آبان و پایدار غرب، بین شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیومی متشکل از شرکت زاروبژنفت روسیه و شرکت ایرانی دانا انرژی امضا شد. این دومین قرارداد امضا شده در قالب IPC بود.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۷
قرارداد توسعه میدان‎های مشترک آبان و پایدار غرب، بین شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیومی متشکل از شرکت زاروبژنفت روسیه و شرکت ایرانی دانا انرژی امضا شد. این دومین قرارداد امضا شده در قالب IPC بود.
به گزارش نکونیوز، قرارداد توسعه میادین نفتی آبان و پایدار غرب در چارچوب قراردادهای جدید نفتی، عصر روز گذشته و با حضور وزیر نفت، بین علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، سرگی کودریاشف، مدیرعامل شرکت زاروبژنفت روسیه و محمد ایروانی، مدیرعامل شرکت دانا انرژی امضا شد.
این قرارداد که با هدف بهبود ضریب بازیافت و افزایش تولید و بهره‌برداری از این دو میدان برای یک دوره ۱۰ ساله امضا شده، دستیابی به تولید روزانه حداکثر ۴۸ هزار بشکه نفت را هدف‌گذاری کرده است و برای مدت حداکثر ۱۰ سال دیگر نیز با توافق طرف‌ها قابل تمدید خواهد بود.
سهم مشارکت شرکت زاروبژنفت روسیه در این قرارداد ۸۰ درصد و سهم شریک ایرانی ۲۰ درصد عنوان شده است.
بر اساس اعلام شرکت ملی نفت ایران، مهم‌ترین شرح کار نهایی شده برای دو میدان در این قرارداد شامل انجام مطالعات مهندسی، تعمیر و تجهیز چاه‌ها به پمپ‌های درون چاهی، بازسازی، تعمیر و نوسازی تاسیسات موجود، نصب تفکیک‌گر، نصب جریان‌سنج چند فازی، تبدیل یک حلقه چاه تولیدی به چاه تزریق پساب و... در فاز نخست و خرید و نصب واحد انتقال نفت و گاز و آب، حفاری هشت حلقه چاه توصیفی- تولیدی، خرید و نصب پمپ‌های درون‌چاهی، نصب و راه‌اندازی تفکیک‌گر دائم، انجام لرزه‌نگاری سه‎بعدی، حفاری کنارگذر و... در فاز دوم است.
برآورد هزینه‌های سرمایه‌ای طرح توسعه میدان‌های آبان و پایدار غرب معادل ۶۷۴ میلیون دلار (شامل هزینه‌های مستقیم سرمایه‌ای و هزینه تعمیر و جایگزینی‌ پمپ‌های درون‌چاهی) است و هزینه‌های غیرمستقیم آن نیز معادل ۶۸ میلیون دلار پیش‌بینی شده است.
میدان مشترک آبان در ۳۸ کیلومتری جنوب غرب شهرستان دهلران واقع شده و میدان پایدار غرب در ۱۵۰ کیلومتری شمال غرب اهواز و ۳۵ کیلومتری مرکز فرآورشی چشمه‌خوش در استان ایلام و مرز مشترک جمهوری اسلامی ایران و عراق قرار گرفته؛ میدان‌هایی که مجموع تولید کنونی نفت آنها بالغ بر ۳۶ هزار بشکه در روز است.

زنگنه: قراردادهای متعدد نفتی در پیش است
وزیر نفت با بیان این که سال ۹۷ سالی پرکار برای ما خواهد بود گفت: بسیاری از مذاکرات نفتی برای امضای قرارداد به مراحل نهایی خود رسیده و قراردادهای متعدد نفتی را در شرف امضا داریم.
بیژن زنگنه وزیر نفت در مراسم امضای قرارداد توسعه میادین مشترک آبان و پایدارغرب، اظهار داشت: این قرارداد اولین‌های متعددی دارد، برای اولین بار است که با یک شرکت معتبر روسی قرارداد توسعه میدان نفتی را امضا می‌کنیم که امیدوارم آخرین بار نباشد. وی افزود: همچنین برای اولین بار است که یک شرکت کاملا خصوصی به عنوان یک شرکت ایرانی E&P ایرانی در قرارداد IPC حضور دارد و این قرارداد به گونه‌ای دیده شده که علاوه بر 20 درصد سهم شرکت ایرانی، شرکت‌های ایرانی دیگر نیز بتوانند در دوره 10 ساله اجرای قرارداد نقش‌آفرینی و فعالیت داشته باشند.
وزیر نفت خاطر نشان کرد: در حالت فعلی میزان تولید نفت از میادین مشترک آبان و پایدارغرب در 10 سال آینده 35 میلیون بشکه خواهد بود که با اجرای این قرارداد و افزایش ضریب بازیافت برداشت نفت 67 میلیون بشکه به تولید 10 ساله این میادین اضافه می‌شود که با قیمت کنونی نفت معادل 4 میلیارد دلار درآمد بیشتر برای کشور خواهد بود.
مدیرعامل شرکت زاروبژنفت روسیه نیز گفت: یک قرارداد نفتی به‌طور طبیعی با ریسک‌هایی روبه‌روست؛ باید ریسک‌ها را پذیرفت و کار را با جدیت ادامه داد. وی در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که موضع شما در برابر نقض احتمالی برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) چه خواهد بود، گفت: هر قراردادی ریسک‌های مختلفی از جمله سیاسی، قیمتی و... دارد؛ باید ریسک‌ها را پذیرفت و کار را با جدیت جلو برد. وی افزود: امروز هیچ مزاحمی نداریم. مدیرعامل شرکت زاروبژنفت روسیه درباره برنامه این شرکت در اجرای طرح توسعه ۲ میدان آبان و پایدارغرب گفت: استفاده از پمپ‌های ESP و حفر چاه‌های جدید از جمله برنامه‌های ما برای افزایش تولید این میدان‌ها خواهد بود.
وی همکاری با شرکت ملی نفت ایران را مثبت ارزیابی و ابراز امیدواری کرد که این همکاری بیش از پیش ادامه یابد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵