داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 104108
 
تحریم علت مشکلات اقتصادی نیست
 
یک دکترای اقتصاد با بیان این‌که تحریم‌ها علت اصلی مشکلات اقتصادی کشور نیست، گفت: مشکلات اقتصادی اگر تماماً به دوش تحریم‌ها گذاشته شود، منطقی نیست.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۳

یک دکترای اقتصاد با بیان این‌که تحریم‌ها علت اصلی مشکلات اقتصادی کشور نیست، گفت: مشکلات اقتصادی اگر تماماً به دوش تحریم‌ها گذاشته شود، منطقی نیست.

«قاسم نوروزی» در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که در گذشته و امروز شاهد تحریم‌های اقتصادی در کشور بوده و در جهت رفع آن‌ها می‌کوشیم، اظهار کرد: مقام معظم رهبری در این راستا با تأکید بر اقتصاد مقاومتی راهکار منطقی را در این شرایط ارائه کردند، اقتصاد مقاومتی به این معنا نیست که خود را محدود و مصرف را بیش از اندازه پائین بیاوریم بلکه به معنای تأکید بر استفاده از منابع داخلی با هدف بازدهی و بهره‌وری از منابع داخلی است.

وی با اشاره به این‌که استفاده بهینه از منابع کمیاب حداقلی از منابع داخلی مطلوب در جهت رسیدن به اهداف اقتصادی چیزی که علم اقتصاد نیز بر آن تأکید داشته است، افزود: اقتصاد مقاومتی حداکثر کردن حداقل‌ها در تولید، مصرف و منابع بوده یعنی از حداقل‌ها به بهترین وجه ممکن استفاده کنیم، برای موفق کردن اهداف اقتصاد مقاومتی نیز نیازمند اراده خاص ملی از سوی همه سازمان‌ها، ارگان‌ها، بخش خصوصی و مردم هستیم.

*تحریم‌ها علت اصلی مشکلات اقتصادی کشور نیست

این استاد دانشگاه در ادامه با تأکید بر این‌که مشکلات اقتصادی اگر تماماً به دوش تحریم‌ها گذاشته شود، منطقی نیست، تصریح کرد: رویکرد برخی مسئولان این است که همه چالش‌های اقتصادی اعم از تورم، فقر، نابرابری اقتصادی در ایران که طی چند سال اخیر زیاد شده را به گردن تحریم‌ها می‌اندازند در صورتی که بخشی از آن مشکلات مانند مدیریت ناکارآمد داخلی، ضعف‌های داخلی نشان از عدم پیوستگی سیستم‌های مدیریتی دارد.

نوروزی با بیان این‌که مقصر دانستن همه مشکلات اقتصادی به واسطه تحریم‌ها، آمریکا و اروپا به نوعی پاک کردن صورت مسأله است، گفت: ایران از نظر شفافیت اقتصادی متأسفانه جایگاه خوبی در جهان ندارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد قائم‌شهر در ادامه خاطرنشان کرد: طی ماه‌های اخیر قیمت تمام کالاها به صورت افسار گسیخته‌ای افزایش یافته است، این افزایش حبابی قیمت‌ها ربطی به تحریم‌ها ندارد، شاید به لحاظ روانی تأثیرگذار باشد اما اگر بخواهیم بگوئیم که فقط تحریم‌ها علت این تورم بوده منطقی نیست، قسمتی به رفتارهای روانی و سوداگرانه مردم بر می‌گردد، هجوم مردم به خرید کالایی که کمیاب شده و قسمتی دیگر به ناکارآمدی نهادهای اجرایی و نظارتی که در خصوص تنظیم قیمت یا کنترل بازار موفق نبودند.

*بی‌ثبات کردن بازارهای داخلی به وسیله شرکت‌های خصوصی

وی با بیان این‌که شرکت‌های خودروسازی ما در ماه‌های اخیر بدترین شرایط و آشفته‌ترین بازار در افزایش قیمت را شاهد بوده است، افزود: در این اوضاع بد بازار خودرو، انتظار بر این است که شرکت‌های خودروسازی، ایران خودرو یا سایپا که تقریباً 80 درصد تولید بازار را بر عهده دارند، اقدام به عرضه خودرو و تولید کرده تا بازار را به ثبات برسانند اما این قضیه برعکس انجام شده است، شرکت‌ها اقدام به تولید محدود خودروها کرده و نتیجه آن این است که بازار خوروها آشفته‌تر شود.

این دکترای اقتصاد با بیان این‌که شرکت‌های خصوصی برای رسیدن به سود بیشتر بازار را بی‌ثبات‌تر می‌کنند، تصریح کرد: زمانی یک نهاد دولتی اقدام به چنین کاری می‌کند، چه انتظاری داریم که در شرایط بد اقتصادی اهداف اقتصاد مقاومتی تحقق یابد، دستگاه دولتی باید در خدمت مردم و در اختیار مردم باشد تا بازار به شرایط ثابت نزدیک شود اما برای رسیدن به منافع اقتصادی برخی دستگاه‌ها بازار را متشنج می‌کنند، پس انتظاری از رسیدن به اهداف و بی‌اثر کردن تحریم‌ها نیست.

*ایران کشوری تک محصولی و وابسته به نفت است

نوروزی با اشاره به این‌که کشور ما تک محصولی و وابسته به نفت بوده پس هر گونه اختلال یا بحران نفت در بازار جهانی تمام اقتصاد ما را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد، خاطرنشان کرد: به طور مثال کشور نروژ ششمین کشور نفتی جهان است و این کشور اجازه دارد فقط 4 درصد فروش نفت را در بودجه دولت استفاده کند، 96 درصد بودجه نفتی وارد صندوق ذخیره ارزی برای سرمایه‌گذاری در سایر موارد داخلی کشور مثل گردشگری، صنایع، الکترونیک می‌شود.

وی ادامه داد: سهم نفت در بودجه ایران در دوره‌ای 60 یا 70 درصد بوده، هر چند امسال دولت اعلام کرده که سهم نفت در بودجه کشور 27 درصد است اما هنوز این آمار قابل قبول نیست، یک کشور تک محصولی مدام تحت‌تأثیر مشکلات اقتصادی قرار می‌گیرد، برای جلوگیری از تک محصولی بودن و نجات از این مشکلات اقتصادی وارد شدن به سایر صنایع مهم‌تر از نفت مانند الکترونیک و گردشگری حائز اهمیت است.

این استاد دانشگاه با اشاره به این‌که ایران به‌لحاظ پتانسیل‌های گردشگری جزو شش کشور نخست جهان است، تصریح کرد: متأسفانه کشور از لحاظ جذب گردشگر یکی از رتبه‌های بسیار نادر جهان را دارد، پس می‌توانیم با سرمایه‌گذاری در بخش‌های دیگری غیر از حوزه نفت از جمله گردشگری، کشاورزی و صنعت تا حدودی از فشار اقتصادی کم کنیم.

* رونق حوزه گردشگری، صنایع و کشاورزی ایران نیازمند انتقال سرمایه

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد قائم‌شهر اظهار کرد: در حوزه گردشگری، کشاورزی و صنایع ایران جایگاه بسیار خوبی در جهان دارد که فقط نیازمند یک حرکت برای انتقال سرمایه به این بخش‌ها و رونق آن‌ها هستیم.

نوروزی با بیان این‌که همه نهادهای دولتی، خصوصی و مردم باید در اقتصاد شفافیت داشته باشند، گفت: در همه زمینه‌ها مانند بحران آب یا خشکسالی همه ما از مردم تا نهادها باید در مصرف آب صرفه‌جویی کنیم، در بحران تولید، تولیدکننده بخش خصوصی یا ... باید در راستای بهینه کردن تولید، کالای باکیفیت و بهبود تولیدات اقدام کنند، بخش شبه دولتی نباید منافع خود را ترجیح داده و منافع مردم را نادیده بگیرد، باید همه در راستای اقتصاد کشورحرکت کنند.

وی یادآور شد: اگر قاچاق کالا کنار گذاشته شود و انزوای مالی در همه دستگاه‌های ادارای رعایت و فساد از بین رود می‌توان امیدی برای حل مشکلات اقتصادی که دامن کشور را گرفته داشت.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵