کد مطلب: 19660
 
زین الدین:زنگنه نیاز به آزمون و خطا ندارد
 
مدیر اسبق امور حقوقی شرکت ملی نفت ایران با تأکید بر اینکه مهندس زنگنه برای اجرای برنامه‌هایش در نفت به آزمون و خطا نیاز ندارد، گفت: زنگنه مدیری کارآزموده، مقتدر و برخوردار از وجهه بین‌المللی است و برای اداره صنعت نفت استراتژی دارد.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۵ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۴۸
دکتر سیدمصطفی زین الدین در گفت‌وگو با خبرنگار شانا با بیان اینکه مهندس زنگنه فردی با سابقه و با تجربه مدیریتی بالا در نظام جمهوری اسلامی ایران است، افزود: تجربه‌های ارزشمند وی در وزارتخانه‌های جهاد، نیرو و نفت، می‌تواند سرآغاز تحول وزارت نفت در دولت تدبیر و امید باشد؛ تجربه هشت ساله زنگنه در نفت نشان داد که وی برای اداره صنعت نفت راهبرد و استراتژی دارد.

مدیر اسبق امور حقوقی شرکت ملی نفت ایران تصریح کرد: در سال‌های گذشته تغییر و تحول‌های زیادی در سطح وزیر، سرپرستی، مدیریت، رئیس و کارشناس در صنعت نفت انجام شد که این تغییرها حتی اگر با برنامه هم بوده باشد (که نبوده است)، بر عملیات اثر گذاشته و کیفیت اجرای امور در صنعت نفت را پایین آورده و از پیشرفت کارها جلوگیری کرده است؛ در این مدت مدیران و متخصصان زیادی برکنار شدند یا خودخواسته تصمیم گرفتند صنعت نفت را ترک کنند و بازنشسته شوند.

ترمیم و اعتلای نیروی انسانی در اولویت برنامه‌های زنگنه

وی، یکی از برنامه‌های زنگنه را ترمیم نیروی انسانی در صنعت نفت و جذب مدیران متخصص خواند و ادامه داد: زنگنه در زمان وزارتش در نفت قراردادهای متعددی را با دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی تخصصی منعقد کرد تا با همکاری دانشگاه‌های ایرانی و خارجی، نیروهای متخصص و جوان مورد نیاز صنعت نفت را تربیت کند که پیش‌بینی می‌شود در صورت کسب رأی اعتماد وی، این برنامه دوباره از سر گرفته شود.

زین‌الدین با بیان اینکه بکارگیری مدیران غیرمتخصص و عدم شناخت آنها از صنعت تخصصی نفت و تصمیم‌گیری‌های غیرکارشناسی آنان، این صنعت استراتژیک کشورمان را با چالش روبه‌رو می‌کند، گفت: افزون بر آن در طول سال‌های گذشته، فشارها و تحریم‌هایی بین‌المللی علیه صنعت نفت ایران تشدید شد، از همین رو جذب منابع مالی و انتقال دانش و تکنولوژی در این عرصه با مشکل روبه‌رو شد.

زنگنه از پس چالش‌های امروز صنعت نفت برمی‌آید

وی با تأکید بر اینکه نفت، یک صنعت بین‌المللی است، پس به یک وزیر کارآزموده، مقتدر و برخوردار از وجهه بین‌المللی نیاز دارد، بیان کرد: عملکرد زنگنه در دوران وزارتش در نفت ثابت کرده است که به راحتی می‌تواند از پس چالش‌های امروز صنعت نفت بر آید.

وی ادامه داد: زنگنه در دوره وزارتش، برای اجرای پروژه‌های صنعت نفت، با بکارگیری دیپلماسی توانمند در عرصه انرژی، بدون اتکا به منابع مالی داخلی، سرمایه‌گذاری‌های خارجی را در صنعت نفت جذب کرد.

عضو اسبق هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه دکتر روحانی بهترین گزینه را برای تصدی وزارت نفت انتخاب کرده است، پیش‌بینی کرد که مدیریت زنگنه در نفت در کوتاه‌مدت و در چارچوب سیاست‌های دولت، اثرهای خود را نشان دهد و دست‌کم بسیاری از نقص‌ها و کاستی‌های موجود در سازمان نفت برطرف شود.

وی درباره استفاده از مدل‌های قراردادی دیگری غیر از بیع متقابل در صنعت نفت توضیح داد: یکی از ابزارهای وزارتخانه برای جذب منابع مالی و انتقال دانش و تکنولوژی در صنعت نفت، قرارداد است؛ چارچوب‌‌های قراردادی را هم اقتضائات مشخص می‌کند و مستلزم مشخص شدن سیاست‌ها و شناخت کمبودها و نیازهای صنعت است.

بیع متقابل، چارچوب قرادادی مناسبی برای جذب سرمایه‌گذاری

زین‌الدین با تأکید بر اینکه قراردادهای بیع متقابل چارچوب قراردادی مناسبی برای جذب سرمایه و انتقال تکنولوژی در ایران است، بیان کرد: بر اساس قانون نفت ۱۳۵۳ انعقاد قراردادهای امتیازی و مشارکت در تولید در صنعت نفت ایران منتفی و مقرر شد تا به جای آنها از قراردادهای خدماتی استفاده شود، پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در قوانین نیز بر این دیدگاه تأکید شد و بر مبنای آن قراردادهای بیع متقابل که نوعی قرارداد خدماتی است با اقبال روبه‌رو شد.

وی یادآور شد: البته قراردادهای بیع متقابل باید با توجه به شرایط امروز بین‌المللی حک و اصلاح شوند و وزیر نفت جدید باید گروهی از افراد باتجربه را برای این منظور تعیین کند تا چارچوب قراردادی را متناسب با سیاست‌ها و نیازها و منطبق بر قوانین نظام مشخص کنند.

به نتیجه رسیدن بیش از ۴۰ قرارداد بیع متقابل در دوره زنگنه

این استاد دانشگاه، وکیل و مشاور ارشد حقوقی افزود: در دوره وزارت مهندس زنگنه بیش از ۴۰ مورد قرارداد بیع متقابل نفتی و گازی در بخش‌های مختلف اکتشاف و توسعه امضا شد و همگی به سرانجام رسید؛ چارچوب این نوع قرارداد را هم شرکت‌های خارجی پذیرفته بودند و هم منافع صنعت نفت ما را تأمین می‌کرد.

وی با تأکید بر اینکه در دوره وزارت مهندس زنگنه در نفت، تحول‌های زیادی در صنعت نفت ایجاد شد، تصریح کرد: در طول هشت وزارت زنگنه، طرح‌های توسعه‌ای متعددی در بخش‌های مختلف صنعت نفت از اکتشاف تا بهره‌برداری به سرانجام رسید و اهداف برنامه‌های دوم و سوم در صنعت نفت محقق شد.

زین‌الدین، شکل‌گیری تمدن بزرگ صنعتی و انرژی در منطقه عسلویه و ایجاد زیرساخت‌های عظیم صنعت نفت در این حوزه از خلیج فارس را از دستاوردهای عملکرد زنگنه خواند و گفت: در شرایطی که تحریم‌های علیه کشورمان در صنعت نفت هم جاری بود، با دیپلماسی انرژی تعاملی و توسعه روابط انرژی، زنگنه توانست کنسرسیوم‌هایی متشکل از شرکت‌های بزرگ بین‌المللی را گرد هم آورد و نخستین فازهای پالایشگاهی پارس جنوبی را به بهره‌برداری رساند.

به گفته وی، به هر حال در سال‌های گذشته رویکردها به سمتی رفت که تحریم‌ها علیه صنعت نفت کشورمان شدت گرفت، از این رو بکارگیری دیپلماسی مقتدرانه و تعاملی و فعال کردن راهبردها و استراتژی‌های آن روز، می‌‌تواند در بهبود وضعیت کنونی صنعت نفت مؤثر باشد.

صنعت نفت، امروز به وجهه بین‌المللی زنگنه نیاز دارد

مدیر اسبق امور حقوقی شرکت ملی نفت ایران، با بیان اینکه افزایش تعامل وزارت نفت با دولت و به‌ویژه با وزارت امور خارجه، به برون‌رفت از مشکلات صنعت نفت کمک می‌کند، افزود: مطابق با رویکرد اعتدالی دولت تدبیر و امید، پیش‌بینی می‌شود با گسترش سطح تعامل‌های سازنده در سطح بین‌المللی، فشارها و سیاست‌های خصمانه در عرصه بین‌المللی علیه کشورمان تعدیل شود، در چنین شرایطی به چهره‌هایی همچون زنگنه که وجهه بین‌المللی دارد، نیاز است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵