کد مطلب: 95783
 
خارج کردن بقایای دکل ۹۵
 
با راه‎اندازی سامانه خنک کننده (کولینگ) و استفاده از ۲ دستگاه اتی‎واگن، ۲ محموله مخازن سیال از محوطه چاه ۱۴۷ رگ‎سفید خارج شد و عملیات پاکسازی بقایای دکل ۹۵ از محوطه چاه شتاب بیشتری گرفت.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۳
با راه‎اندازی سامانه خنک کننده (کولینگ) و استفاده از ۲ دستگاه اتی‎واگن، ۲ محموله مخازن سیال از محوطه چاه ۱۴۷ رگ‎سفید خارج شد و عملیات پاکسازی بقایای دکل ۹۵ از محوطه چاه شتاب بیشتری گرفت.
به گزارش ایلنا، گروه عملیات مهار فوران و آتش چاه ۱۴۷ میدان رگ سفید متشکل از متخصصان شرکت‌های ملی مناطق نفتخیز جنوب و ملی حفاری شامگاه چهارشنبه (۲۴ آبان‌ماه) طی یک عملیات فشرده چهار ساعته (ساعت ۲۰ تا ۲۴) زیر پوشش آب افشان‌ها و با خنک‌سازی اطراف چاه، ۲ محموله مخازن سیال را از درون آتش بیرون کشیدند و به تدریج زمینه دسترسی به سازه اصلی دکل در دهانه چاه را فراهم کردند.

عملیات پاکسازی محوطه چاه با تلاش بی‌وقفه و کاربست تجهیزات مرتبط با رعایت استانداردهای ایمنی و نگاه ویژه به حفظ سلامت مهارگران طبق برنامه اجرا می‌شود.

تاکنون بخش عمده تجهیزات آسیب دیده اطراف چاه ۱۴۷ رگ سفید تخلیه و به محل‌های پیش بینی شده انتقال یافته و هم‌اکنون تمرکز تیم عملیات مهار آتش و فوران چاه بر خارج کردن بقایای دکل آسیب دیده از کانون آتش است.

در همین حال، تجهیزات کاربردی عملیات بستن چاه از سطح (Top Kill) از جمله اتی واگن و استینگر و دیگر متعلقات آماده و به موقعیت چاه انتقال یافته است.

دکل ۹۳ فتح به موقعیت لوکیشن C انتقال یافت

از سوی دیگر، با پایان یافتن کار احداث لوکیشن C، دکل حفاری ۹۳ فتح به این موقعیت انتقال یافته است. در این موقعیت یک حلقه چاه عمودی برای مهار چاه از عمق حفاری می شود که در صورت عدم توفیق در عملیات مهار از سطح به عنوان گزینه دوم برای مهار چاه از عمق عمل خواهد کرد.

با استقرار کامل این دکل، عملیات حفاری با هدف رسیدن به عمق ۲۴۰۰ متری و کنترل فوران چاه ۱۴۷ رگ سفید در صورت عدم توفیق در مهار از سطح، آغاز می شود.
احداث لوکیشن A نیز بعدازظهر امروز (۲۵ آبان ماه) نهایی می‎شود و دکل ۹۴ فتح شرکت ملی حفاری به این موقعیت اعزام خواهد شد.

بر اساس اعلام شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، احداث این لوکیشن‎ها در ساختار سنگی رگ سفید به طور معمول بیش از ۶ ماه و بعضا تا هشت ماه به طول می انجامد اما این بار با تمهیدات ویژه و مدیریت جهادی، ظرف ۲ هفته به اتمام رسیده است که در نوع خود بی‎سابقه است.

بیژن عالیپور، مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب بار دیگر در آخرین جلسه هماهنگی قبل از عملیات خارج سازی بقایای دکل ۹۵، بر رعایت مقررات ایمنی توسط همه عوامل حاضر در منطقه تاکید کرد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵