کد مطلب: 78863
 
افزایش تولید گاز مناطق مرکزی
 
معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: تولید گاز مناطق مرکزی کشور برای جبران قطع گاز ترکمنستان به ٣٠٠ میلیون مترمکعب گاز در روز افزایش یافت.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۰
معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: تولید گاز مناطق مرکزی کشور برای جبران قطع گاز ترکمنستان به ٣٠٠ میلیون مترمکعب گاز در روز افزایش یافت.
به گزارش شامگاه چهارشنبه وزارت نفت، محسن پاک‎نژاد در جلسه تودیع و معارفه اعضای هیات مدیره شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، این خبر را اعلام کرد.
وی ادامه داد: شرکت نفت مناطق مرکزی ایران چند تفاهمنامه مطالعاتی در مسیر اجرای مدل جدید قراردادهای نفتی امضا کرده و در ارتباط با این مدل قراردادی پیشگام است.
به گزارش ایرنا، شرکت «ترکمن گاز» از دوازدهم دی ماه صادرات گاز به ایران را با ادعای طلب یک میلیارد و 800 میلیون دلاری متوقف کرد؛ آن هم در حالی که با هیات ایرانی مذاکره و توافق شده بود روند صادرات گاز ادامه داشته باشد.
شرکت ترکمن گاز می گوید باید مبلغ مورد مناقشه را به سرعت دریافت کند و از این رو گاز ارسالی به ایران را قطع کرده است.
پس از اقدام این شرکت در قطع صادرات گاز به ایران، حرکت های مردمی برای بهینه سازی و کاهش مصرف گاز شکل گرفت تا مبادا گاز هموطنان مناطق شمالی و شمال شرقی کشور قطع شود.
گرچه تاکنون گاز خانگی مناطق شمالی کشور با مدیریت توزیع توسط دستگاه های دولتی مسئول قطع نشده است اما کاهش مصرف سوخت خانگی می تواند به تامین گاز این مناطق کمک زیادی کند.
شرکت ملی گاز ایران اعلام کرده است قصد دارد به دلیل اقدام ترکمن گاز در قطع گاز به دیوان داوری بین المللی شکایت کند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵