داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 11523
 
سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد
جزئیات احکام پرونده متهمان فساد مالی
 
سخنگوی قوه قضائیه احکام تایید شده دیوان عالی کشور در رابطه با متهمان پرونده فساد مالی بزرگ را اعلام کرد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۱۷:۱۴
به گزارش خبرگزاری ها ، حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای عصر دوشنبه در ادامه نشست خبری سخنگوی قوه قضائیه با خبرنگاران با اشاره به تایید حکم چند تن از متهمان پرونده فساد مالی بزرگ اظهار داشت: در دیماه امسال پرونده به دیوان عالی کشور ارسال شد که دیروز احکام برخی از متهمان پرونده تایید شد که برای اجرای حکم به شعبه بازگشته است.
احکام صادر شده به شرح زیر است:
مه آفرید خسروی فرزند منصور رئیس گروه آریا به اتهام اخلال در نظام اقتصادی کشور و مفسد فی الارض شناخته شدن به اعدام محکوم و به اتهام پولشویی به رد اموال و به پرداخت یک چهارم ۲۵۰۰ میلیارد تومان به عنوان جریمه محکوم شد.

همچنین به دلیل پرداخت رشوه کل وجوه نیز ضبط شد.
وی ادامه داد: بهداد بهزادی فرزند ناصر که معاون حقوقی شرکت آریا بود نیز به اعدام و به اتهام شرکت در پولشویی به پرداخت یک چهارم ۲۵۰۰ میلیارد تومان مبلغ اختلاس به عنوان جریمه محکوم شد.
همچنین ایرج شجاعی معاون مالی شرکت نیز به استناد ماده ۴ قانون تشدید کلاهبرداری و ارتشاء به اعدام محکوم اعدام و به اتهام پولشویی نیز به پرداخت یک چهارم ۲۵۰۰ میلیارد تومان به عنوان جریمه محکوم شد. همچنین سعید کیانی رضازاده رئیس بانک صادرات شعبه گروه ملی اهواز نیز به عنوان مفسد فی الارض شناخته شد و به اعدام محکوم شد. همچنین این فرد به بازگرداندن وجوهی که به عنوان رشوه دریافت کرده محکوم و به ۲۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال جریمه محکوم شد.
سعید رضا محمدی مدیرعامل بانک ملی کیش شعبه کیش به استناد ماده ۴ به حبس ابد و انفصال دائم از خدمات دولتی محکوم و به جرم پولشویی نیز به پرداخت ۱۸ هزار میلیارد ریال جزای نقدی محکوم شد.
به گفته سخنگوی قوه قضائیه، علیرضا ریاضی سرپرست منطقه بانک صادرات اهواز نیز به ۱۵ سال حبس و انفصال موقت از مشاغل دولتی محکوم شد. طهماسب نصیری مدیرعامل شرکت خدمات عمومی به ۲۰ سال حبس و پرداخت ۱۳۷ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شد.
خدامراد احمدی معاون وزیر و رئیس سابق ایمیدرو بر اساس ماده ۲ قانون ارتشا و کلاهبرداری به ۱۰ سال حبس، رد مال ، ۹ میلیارد ریال جزای نقدی و انفصال موقت از مشاغل دولتی محکوم شده است. عبدالرضا رسولی مدیرعامل شرکت صنعتی فولاد نیز به ۲۰ سال حبس و رد مبلغ ۳۰ میلیارد ریال و خودروی سانتافه محکوم شده است. ابوالفضل گلزاری مدیرعامل شرکت تراورس به سه سال حبس محکوم شده است. مجید اسعدی الموتی معاون وزیر راه و شهرسازی به ۱۰ سال حبس ، ۷۴ ضربه شلاق انفصال دائم از خدمات دولتی و استرداد رشوه ۲۰۲ هزار یورو و ۸۰ میلیون تومان و پرداخت جزای نقدی به همین مقدار محکوم شد.
شاپور رهنمای زکاوت مدیر کل وزارت راه نیز به ۱۰ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق، انفصال دائم از خدمت رد مال و جزای نقدی به میزان ۲۶۶ هزار دلار محکوم شده است. علی امیری مدیر کل وزارت راه به ۱۰ سال حبس ، ۷۴ ضربه شلاق و رد مال به میزان ۱۶۸ هزار یورو و جریمه نقدی به همین میزان محکوم شد.
کامران رادپویا مدیر یکی از شرکت های وابسته به گروه آریا به دو سال حبس ، رد مال به میزان ۱۱۳ هزار یورو و بر اساس ماده های ۵۹۲ و ۵۹۳ قانون مجازات اسلامی به سه سال حبس دیگر نیز محکوم شده است.
محمد دستجردی مدیرعامل شرکت حدید پارسیان به یک سال حبس و بر اساس ماده پولشویی به پرداخت یک چهارم ۲۳ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان وجه پولشویی محکوم شده است.
بهرام دهستانی مدیر شرکت الیت به دو سال حبس و همچنین پرداخت یک چهارم ۶۸۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال محکوم شده است. امیر رضا موجودی به تحمل ۵ سال حبس و بر اساس قانون پولشویی به پرداخت یک چهارم ۶۸۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال جزای نقدی و بر اساس ماده ۵۳۶ قانون مجازات اسلامی به ۶ ماه حبس دیگر محکوم شد.
احسان نجیب به دو سال حبس و پرداخت یک چهارم ۶۸۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شده است سعید خسروی از اقوام مه آفرید نیز به ۸ سال حبس محکوم شده است ضمن اینکه جمیله استوار از کارمندان مه آفرید به سه سال حبس محکوم شده بود که یک سال آن به جزای نقدی ۱۰۰ میلیون ریالی بدل شده و محکومیت آن به پرداخت یک چهارم وجوه دریافتی بر اساس قانون پولشویی نقض شده است. همچنین عاطفه حسی به سه سال حبس محکوم شده بود که یک سال آن به پرداخت جزای نقدی به میزان ۱۰۰ میلیون ریال بدل شد . این در حالی است که علیرضا بافتچی به تحمل ۱۰ سال حبس ،۷۴ ضربه شلاق و ۵۵۰ میلیون ریال جزای نقدی همچنین ۳ سال انفصال دائم از خدمات دولتی و ۲۰ سال نیز انفصال از مشاغل دولتی و عمومی محکوم شده بود که ۲۰ سال انفصال او از سوی دیوان عالی نقض شده بود علیرضا بهارلویی کارمند مه آفرید به دو سال حبس محکوم شده است. همچنین محمود سروری دیگر کارمند این گروه نیز به سه سال حبس محکوم شده است. این در حالی است که محمد رضا شهیدی تبار کارمند گروه خدمات عمومی به دو سال حبس، رد مبلغ ۱۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال و جزای نقدی به میزان یک چهارم این پول محکوم شده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵