کد مطلب: 39073
 
سقوط سهام شرکت‌های انرژی در آمریکا
اوپک به جنگ نفت شیل آمریکا رفت
 
با تصمیم غیرمنتظره و کم‌سابقه اعضای سازمان کشورهای صادرکنندگان نفت (اوپک) مبنی بر حفظ سطح تولید فعلی نفت خام، سرنوشت شرکت‌های انرژی آمریکایی در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است.
تاریخ انتشار : شنبه ۸ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۴۶
با تصمیم غیرمنتظره و کم‌سابقه اعضای سازمان کشورهای صادرکنندگان نفت (اوپک) مبنی بر حفظ سطح تولید فعلی نفت خام، سرنوشت شرکت‌های انرژی آمریکایی در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است.
به گزارش گروه ترجمه نکونیوز به نقل از روزنامه وال استریت ژورنال، در پی تصمیم اوپک برای کاهش ندادن تولید نفت خام به‌رغم کاهش بی‌سابقه قیمت آن در بازارهای جهانی، قیمت نفت آمریکا به زیر 70 دلار در هر بشکه رسید که پایین‌ترین قیمت در چهار سال گذشته است.
همچنین در پی کاهش قیمت نفت آمریکا، سهام شرکت‌های انرژی در بازارهای بورس نیز به شدت سقوط کرده است. گفته می‌شود که سهام شرکت منابع قاره (Continental Resources) که بزرگترین تولیدکننده نفت شیل در منطقه داکوتای شمالی است نزدیک به 20 درصد کاهش یافته است. این شرکت پیشتر وعده داده بود که بهای نفت خام به 85 دلار در هر بشکه بازخواهد گشت.
البته سهام دیگر شرکت‌های انرژی آمریکایی نیز تحت تاثیر تصمیمات اوپک در روز پنج‌شنبه قرار گرفته است. گفته می‌شود سهام شرکت آپاچی (Apache) و منابع طبیعی پیونر (Pioneer) حدود 11 درصد کاهش داشته‌اند. هیچ یک از شرکت‌های انرژی تاکنون نسبت به کاهش ارزش سهام خود در بازارهای بورس اظهارنظر نکرده‌اند.
وال استریت ژورنال می‌نویسد، شرکت‌های انرژی که محصولات پالایشگاهی تولید می‌کنند نیز اگرچه کمتر اما باز هم تحت تاثیر کاهش شدید بهای نفت در بازارهای جهانی قرار گرفته‌اند. از جمله اکسون موبیل که شاهد کاهش چهار درصدی ارزش سهام خود بوده است.
به اعتقاد کارشناسان، تصمیم اوپک برای حفظ سقف تولید خود در نشست روز گذشته تولید نفت شیل آمریکا را غیررقابتی می کند و موجب کاهش فشار رقابتی بر اوپک در دراز مدت خواهد شد.به این ترتیب در شرایطی که افزایش تولید نفت شیل در آمریکا و تضعیف رشد اقتصادی در چین و اروپا، موجب افت حدودا یک سوم قیمت نفت از ماه ژوئن تاکنون شده، تصمیم اوپک برای کاهش ندادن سطح تولید، زمینه را برای جنگ بر سر به دست آوردن سهم بیشتر از بازار بین کشورهای عضو و غیر عضو اوپک فراهم می‌کند. به‌طوری که رافائل رامیرز، وزیر خارجه ونزوئلا، در پایان نشست اوپک گفته است، کشورش تصمیم اوپک را به عنوان یک اقدام جمعی پذیرفته و امیدوار است که کاهش قیمت‌ها موجب شود قسمتی از نفت شیل آمریکا که با هزینه بالایی تولید می شود، از بازار خارج شود.
این در حالی است که ونزوئلا از جمله اعضای اوپک است که کاهش جهانی بهای نفت، فشار سنگینی را به اقتصاد این کشور وارد کرده است. اما کشورهای حوزه خلیج فارس به لطف دارا بودن ذخایر فراوان ارزی، می توانند در جنگ بر سر سهم بیشتری از بازار که موجب کاهش هر چه بیشتر قیمت ها خواهد شد، مدت بیشتری را دوام بیاورند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵