کد مطلب: 96683
 
صنعت نفت در هفته ای که گذشت
مورد عجیب دانشگاه صنعت نفت
 
بی تردید در هفته ای که گذشت، خبرهای مربوط به تحصن دانشجویان دانشگاه صنعت نفت و تعطیلی کلاسهای درس این دانشگاه، بر سایر خبرهای حوزه نفت سایه انداخته بود. به گونه ای که موجب سفر حبیب الله بیطرف به خوزستان و سخنرانی در جمع دانشجویان شد که البته بی ثمر بود تا راه حلی برای اعتراضات دانشگاه صنعت نفت وجود نداشته باشد.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۷ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۳۵
بی تردید در هفته ای که گذشت، خبرهای مربوط به تحصن دانشجویان دانشگاه صنعت نفت و تعطیلی کلاسهای درس این دانشگاه، بر سایر خبرهای حوزه نفت سایه انداخته بود. به گونه ای که موجب سفر حبیب الله بیطرف به خوزستان و سخنرانی در جمع دانشجویان شد که البته بی ثمر بود تا راه حلی برای اعتراضات دانشگاه صنعت نفت وجود نداشته باشد.
به گزارش نکونیوز، ماجرا از دو سال پیش و محدودشدن استخدام فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت آغاز شد. اعتراضات فارغ التحصیلان این دانشگاه، حتی به تجمع در مقابل وزارت نفت و مجلس شورای اسلامی هم رسید، اما نه تنها نتیجه بخش نبود، بلکه امکان استخدام فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت، از سال ۹۵ عملا در دفترچه کنکور سراسری دانشگاهها عملا منتفی شد تا اگر ورودی های سال ۹۴ و قبل از آن در دانشگاه صنعت نفت، در استخدام دچار مشکل شده اند، ورودی های ۹۵ و ۹۶ عملا شانسی برای استخدام نداشته باشند.
عدم اعتقاد وزیر نفت به دانشگاه صنعت نفت و رویکرد او مبنی بر ضرورت به کارگیری نخبگان سایر دانشگاههای کشور موجب شده شانس فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت برای استخدام عملا کمرنگتر شود و همین امر موجب دامنه دار شدن اعتراضات آنها همزمان با اعلام برگزاری آزمون کتبی برای استخدام در وزارت نفت شد. آزمونی که بیش از ۵۰ هزار نفر در آن ثبت نام کرده اند تا شاید جزو ۲۵۰۰ نفر استخدامی وزارت نفت باشند، اما شکایت جمعی از فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت از وزارت نفت به دیوان عدالت اداری، موجب حکم دیوان برای لغو این آزمون شد. موضوعی که با واکنش بیژن زنگنه مواجه شده و او اعلام کرد در صورت لغو آزمون از سوی دیوان، آن را به کل منتفی می کند. اما این سخن زنگنه مانع از تداوم اعتراضات، چه در دانشکده صنعت نفت در آبادان و چه در مقابل ساختمان مرکزی وزارت نفت در تهران نشد. بطوریکه حبیب الله بیطرف به نمایندگی از زنگنه به آبادان رفت تا شاید دانشجویان را اقناع کند. او گفت که فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت همچنان از حضور در آزمون کتبی معاف هستند اما دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت مدعی هستند مصاحبه هایی که فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت برگزار می شود با گذشته تفاوت اساسی داشته که موجب شده بسیاری از نخبگان با معدل های بالا امکان استخدام پیدا نکنند. به هر حال سخنان بیطرف هم تاثیری نداشت و تحصن دانشجویان باز هم ادامه یافت و روز پنجشنبه دانشجویان حاضر به استفاده از غذای سلف هم نشدند.
در چنین شرایطی که وزارت نفت حاضر به عقب نشینی در برابر دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت نیست، آنها در پیگیری مطالبات خود جدی تر شده اند و همین امر موجب شده یکی از قدیمی ترین دانشگاههای ایران با چالشی بزرگ دست و پنجه نرم کند. چالشی که برخی اعتقاد دارند با توجه به عدم اعتقاد زنگنه به این دانشگاه، می تواند در نهایت به واگذاری این دانشگاه از سوی وزارت نفت منجر شود.
گزارش نکونیوز درباره تحولات مربوط به این موضوع در روزهای نخست هفته را در لینک ذیل بخوانید:
دانشکده صنعت نفت آبادان تعطیل شد! 

گرانی بنزین، راهکاری برای کاهش تصادفات رانندگی!
روز دوشنبه گذشته، دبیر کمیسیون ایمنی راه‌های کشور از سناریوی "گرانی بنزین" برای کاهش تلفات جاده‌ای خبر داد. مهرداد تقی زاده، گرانی بنزین را یکی از راهکار‌های کاهش تلفات جاده‌ای دانسته و گفت: یکی از دلایل بالا بودن نرخ تلفات جاده‌ای در ایران، خودرو محور بودن سفر‌های بین جاده‌ای است که خود آن نیز، ناشی از ارزان بودن قیمت سوخت و بی رغبتی برای استفاده از حمل و نقل ریلی و عمومی است. معاون وزیر راه و شهرسازی میزان تلفات جاده‌ای در سال گذشته را ۱۵ هزار و ۹۰۰ نفر اعلام کرده و گفته: برای کاهش تلفات جاده‌ای باید در بخش زیرساخت‌ها و حمل و نقل عمومی سرمایه‌گذاری جدی صورت پذیرد که نقشه راه ایمنی کشور در این زمینه با سه سناریوی مختلف تهیه و برای تصویب به مقامات دولتی و معاون اول رئیس جمهور ارجاع شده است. این سخنان تقی زاده با واکنش های منفی فراوانی در شبکه های مجازی مواجه شد چراکه عملیاتی بودن این موضوع با تردیدهای جدی مواجه است. نکونیوز در گزارشی جنبه های مختلف این موضوع را بررسی کرده که می توانید در لینک ذیل بخوانید:
باز هم راهکاری معکوس پس از تجربه سهمیه بندی بنزین 

مناقشه گازی ایران و ترکنستان هم به داوری رفت
روز چهارشنبه، شرکت گاز دولتی ترکمنستان اعلام کرد این کشور آسیای مرکزی برای حل و فصل اختلاف گازی با ایران، به داوری متوسل خواهد شد. میرات آرچایف، رئیس شرکت گاز دولتی ترکمنستان اعلام کرد که مذاکرات با ایران ناموفق بوده و قربان‌قلی بردی محمداف، رئیس جمهور این کشور دستور داده برای حل و فصل اختلاف از طریق دادگاه اقدام شود. بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، ترکمنستان تحت یک توافق در سال ۱۹۹۷، به ایران گاز صادر کرده اما در طول زمستان گاه و بیگاه قیمت های خود را افزایش داد. این کشور در سال ۲۰۰۶ صادرات به ایران را متوقف کرد و خواستار افزایش ۹ برابری قیمت شد و ایران برای مدت کوتاهی قیمت‌های بالاتر را پذیرفت. روسیه در سال ۲۰۱۶ خرید گاز از ترکمنستان را متوقف کرد و این کشور اکنون چین را به عنوان تنها مشتری خود دارد. ترکمنستان مدعی است که بابت گاز وارداتی به ایران حدود ۱.۸ میلیارد دلار از این کشور طلبکار است. این در حالی است که ایران در دسامبر سال گذشتع اعلام کرد که بدهی خود را پرداخت کرده و موارد باقیمانده باید توسط کارشناسان مورد بررسی و تصمیم گیری قرار گیرد. ترکمن ها درحالی خواهان رسیدگی به مشکلات بین دو کشور در داوری بین‌المللی شده‌اند که مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران همچنان بر مذاکره تاکید دارد و در واکنش به خبر شکایت ترکمنی‌ها گفت: ایران و ترکمنستان نسبت به هم مطالباتی دارند که باید حل شود، اما به نظر ما آخرین راه حل، داوری بین‌المللی است که در صورت درخواست ترکمنستان از این راه استقبال می‌کنیم. به گفته عراقی، ترکمنستان از ایران و همچنین شرکت ملی گاز از ترکمنستان مطالباتی دارد، ما هر دو نسبت به هم ادعاهایی داریم که باید حل و فصل شوند، تصمیم ایران همواره بر این بوده که این موضوعات ابتدا از طریق مذاکره حل شوند و در صورتی که به نتیجه نرسیم مشکلات خود را به داوری بین المللی ببریم. زمانی که ترکمنستان صادرات گاز خود به ایران را قطع کرد موجب شد تا خساراتی به ما وارد شود که این خسارات را به طرف ترکمنستانی خود اعلام کرده‌ایم و از آنها خواستیم تا مشکل را با مذاکره حل کنیم، اما اگر ترکمنستان تصمیم گرفته تا این موضوع را از طریق داوری بین المللی حل کند، ما نیز استقبال می‌کنیم. 

رضا ضراب، پررنگتر از بابک زنجانی
رضا ضراب، تاجر دوتابعیتی ایرانی – ترکیه ای که اکنون در آمریکا در بازداشت به سر می برد، در هفته ای که گذشت در رسانه های ایران حضوری پررنگتر از شریک سابق خود بابک زنجانی داشت. او در آخرین اعترافاتش در دادگاه گفته است که احتمالاً ۱۵۰ میلیون دلار به واسطه دور زدن تحریم‌های ایران و انتقال پول نفت فروخته شده توسط ایران به این کشور، به جیب زده است. او همچنین اسامی برخی افراد از جمله محمود احمدی نژاد رییس جمهور سابق و رییس کل بانک مرکزی وقت را در دادگاه مطرح کرده است. آخرین خبر این هفته درباره ضراب، ادعای یک زندانی ۶۲ ساله ساحل عاج است که مدعی شده رضا ضراب در زندان به او تجاوز کرده است! گزارش نکونیوز درباره ضراب را در لینک ذیل بخوانید:
همه اعترافات رضا ضراب در دادگاه نیویورک
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵