کد مطلب: 68044
 
نکاتی درباره تغییرات در شرکت ملی نفت
آخرین اظهارنظر زنگنه درباره جوادی چه بود؟
 
تغییرات در شرکت ملی نفت ایران در حالی صبح امروز رقم خورد که مروری بر آخرین اظهارنظر وزیر نفت در این مورد حاوی نکاتی درباره این تغییرات است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۰۹
تغییرات در شرکت ملی نفت ایران در حالی صبح امروز رقم خورد که مروری بر آخرین اظهارنظر وزیر نفت در این مورد حاوی نکاتی درباره این تغییرات است.
به گزارش نکونیوز، تغییر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایرن موضوعی بود که از یک سال پیش در قالب شایعه ای نزدیک به واقعیت بارها مطرح شده بود و هر بار بیژن زنگنه وزیر نفت آن را تکذیب کرده بود. با تغییر اساسنامه شرکت ملی نفت ایران و ابلاغ آن توسط رییس جمهور، به موزات موضوع تغییر در هیات مدیره شرکت ملی نفت، تغییر مدیرعامل بار دیگر مورد توجه قرار گرفت. اما آخرین اظهار نظر وزیر نفت درباره هیات مدیره شرکت ملی نفت که پیش از ظهر جمعه ۱۴ خرداد در هتل کوبورگ وین در اتریش صورت گرفت و یک هفته بعد، بامداد شنبه ۲۲ خرداد در هفته نامه صدا منتشر شد ابهاماتی را در این زمینه ایجاد می کند. اظهاراتی که موید اختلاف نظر زنگنه با جوادی نیست، اما اتفاقاتی که در عمل رخ می دهد نشانه ای از تمایل زنگنه برای تغییر در ترکیب هیات مدیره شرکت ملی نفت است. در واقع تغییرات اخیر در شرکت ملی نفت و پیش از آن در دو زیرمجموعه شرکت نفت نشان می دهد که این تغییرات بر خلاف آنچه از مرور آخرین اظهارنظر زنگنه به ذهن می رسد، نه بر مبنای نظر جوادی، بلکه در جهت تغییر او بوده است. تغییری که البته از یک سال پیش قابل پیش بینی به نظر می رسید، اما سرانجام به پس از ابلاغ اساسنامه شرکت ملی نفت موکول شد.
بیژن زنگنه در آخرین گفت و گوی خود، در پاسخ به پرسشی با این مضمون، از انتصاب افراد جدید در نفت، بر مبنای نظر رکن الدین جوادی سخن گفته است. پرسش مطرح شده از زنگنه چنین بود: "جنابعالی به القای بی‌ثباتی اقتصادی در کشور انتقاد کردید. شاید بتوان روند بی‌ثباتی را هم در وزارت نفت در شش، هفت‌ماه گذشته مشاهده کرد. شاهد مثالم انتصابات شماست. تشکیل چند معاونت برای مدیرعامل شرکت ملی نفت از دید برخی، محدود کردن مدیرعامل و عدم وجود ثبات در این بخش مهم مدیریتی کشور است. شرکت ملی نفت برای سال‌ها با داشتن چند مدیریت کار خود را انجام می‌داد بی‌آنکه سمت‌های جدید وجود داشته باشد. اخیرا نیز شایعه تغییر آقای رکن‌الدین جوادی، مدیرعامل شرکت ملی نفت، داغ شده است. به نظر شما این شرایط بی‌ثباتی در نفت را القاء نمی‌کند؟"
زنگنه در پاسخ به این پرسش گفت : عده‌ای می‌خواهند چنین القایی در مورد صنعت نفت به‌وجود آید! البته تغییراتی که در سطح شرکت ملی نفت انجام شده، پیشنهاد مدیرعامل شرکت ملی نفت بوده و خود ایشان هم افراد را منصوب کرده است.
وی در ادامه، آقایان هدایت‌زاده و منوچهری برای معاونت‌های بین‌الملل و توسعه و مهندسی، شرکت ملی نفت را پیشنهاد و انتخاب آقای جوادی اعلام کرد که توسط زنگنه تایید شده است. زنگنه در ادامه گفت : "اساسا تشکیلات جدید شرکت ملی نفت پیشنهاد ایشان (آقای رکن‌الدین جوادی، مدیرعامل شرکت ملی نفت) بود. این را هم بگویم که اساسنامه جدید شرکت ملی نفت ایران تصویب و ابلاغ شده است که بر اساس آن تعداد اعضای هیات مدیره از ۱۴ نفر به ۹ نفر کاهش پیدا کرده است. طبیعتا باید اعضای جدیدی برای شرکت ملی نفت انتخاب شوند. هیات مدیره جدید شرکت ملی نفت هم می‌تواند دوباره مدیرعامل را پیشنهاد دهد." وزیر نفت در ادامه تایید کرد که اختلاف اساسی با مدیرعامل فعلی شرکت ملی نفت ندارد و فقط ممکن است بر اساس اساسنامه جدید تغییراتی در شرکت ملی نفت انجام شود.
اما در عمل، مدیرعامل شرکت ملی نفت بر خلاف آنچه از سخنان زنگنه استنباط می شد تغییر کرد. با این وجود، نمی توان هر دو تغییر اخیر در زیرمجموعه های شرکت نفت، یعنی انتصاب آقایان منوچهری و هدایت زاده را انتصابات شخص جوادی دانست. چرا که برخلاف منوچهری که پس از برکناری جوادی، به عضویت هیات مدیره شرکت ملی نفت در آمد، خبری از هدایت زاده در هیات مدیره نیست و این بدین معناست که بازی چندان پیچیده ای هم برای تغییر مدیریت شرکت ملی نفت انجام نشده است. به عبارت دیگر، همانقدر که شواهد، از اعمال نظر زنگنه در تغییرات قبلی در شرکت نفت حکایت دارد، همانقدر هم شواهدی موجود است که دخالت زنگنه در انتصابات اخیر شرکت نفت – پیش از تغییر هیات مدیره - را رد می کند. هرچند که اختلافات زنگنه با جوادی، موضوعی نبود که پنهان بماند. بویژه در مورد موضوع بابک زنجانی، در حالیکه طلبکار اصلی زنجانی، شرکت ملی نفت – و نه وزارت نفت – بود، اما بر خلاف تمایل زنگنه، رکن الدین جوادی در این مورد اظهارنظری نداشت و بار اعتراض به اقدامات بابک زنجانی به دوش زنگنه افتاده بود.
در مجموع به نظر می رسد، آنچه برای زنگنه در معرفی مدیرعامل و اعضای هیات مدیره شرکت ملی نفت حایز اهمیت بوده، هماهنگی بیشتر آنها با وزیر بوده است. ضمن اینکه در مورد معرفی کاردر به عنوان مدیرعامل شرکت ملی نفت، آنچه برای زنگنه مهم بوده، سوابق و تحصیلات کاردر در حوزه های مالی بوده که در شریط کنونی که شرکت ملی نفت قرار است سکاندار انعقاد و اجرای قراردادهای جدید نفتی شود، وجود فردی آشنا با این مسایل می تواند استقلال عمل بیشتری به شرکت ملی نفت در اجرای صحیح امور مرتبط با این بخش بدهد و وزیر نفت بیش از گذشته، زمان برای سیاستگذاری و نظارت در امور جاری و آتی مجموعه نفت در شرایط پساتحریم و در فاصله یک سال باقیمانده از عمر دولت دهم داشته باشد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵