کد مطلب: 42349
 
عرضه نفت اوپک افزایش یافت
 
اصرار اعضای اوپک به تولید بالای نفت خام، عرضه نفت این سازمان را در نخستین ماه سال ٢٠١٥ بالا برد.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۱۳
اصرار اعضای اوپک به تولید بالای نفت خام، عرضه نفت این سازمان را در نخستین ماه سال ٢٠١٥ بالا برد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، تازه ترین تحقیقات رویترز نشان می دهد که عرضه نفت سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در ماه ژانویه ٢٠١٥ افزایش یافت که دلیل آن بالاتر رفتن صادرات نفت آنگولا و اصرار عربستان و دیگر اعضای این سازمان به ادامه تولید نفت زیاد است.

این افزایش نشان می دهد که تولیدکننده های کلیدی نفت اوپک بر تصمیم خود مبنی بر حمایت نکردن از قیمتهای جهانی نفت مصمم هستند.

اعضای اوپک در آخرین نشست خود در وین که در انتهای ماه نوامبر ٢٠١٥ (آذرماه ٩٣) برگزار شد، تصمیم گرفتند تا به جای تمرکز بر کاهش تولید نفت، سهم بازار خود را حفظ کنند. این تصمیم در حالی گرفته شد که برخی اعضا مانند ایران و ونزوئلا از کاهش درآمدهای نفتی ناشی از سقوط قیمتهای جهانی نفت واهمه داشتند.

اطلاعات رویترز که از داده های حمل و نقل دریایی، منابع شرکتهای نفتی، و اوپک و مشاوران نفتی به دست آمده، نشان می دهد که عرضه نفت اوپک در ماه ژانویه به طور میانگین ٣٠ میلیون و ٣٧٠ هزار بشکه در روز بود. این سازمان در ماه دسامبر روزانه ٣٠ میلیون و ٢٤٠ هزار بشکه نفت به بازار عرضه کرده بود.

اعضای اوپک در آخرین نشست سال گذشته تصمیم گرفتند سقف تولید نفت این سازمان را در سطح ٣٠ میلیون بشکه در روز حفظ کنند. این تصمیم ابتدا قیمتهای جهانی نفت را به کمترین سطح چهار سال گذشته یعنی بشکه ای ٧١ دلار رساند و پس از آن، قیمتها پایین تر رفته و به بشکه ای ٤٥ دلار و ١٩ سنت که کمترین مقدار آن در ٦ سال گذشته بود رسید.

در همین حال، عبدالله البدری، دبیرکل اوپک، در سخنانی که روز ششم بهمن ماه ٩٣ اظهار کرد، گفت که ممکن است قیمتهای نفت به کف خود رسیده باشند. این مقام اوپک از راهبرد اتخاذ شده در سازمانش دفاع کرد.

بیشترین افزایش عرضه نفت در ماه ژانویه در میان کشورهای عضو اوپک مربوط به آنگولا می شود که روزانه یک میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه نفت روانه بازارها کرد که در مقایسه با ماه دسامبر ١٦٠ هزار بشکه افزایش نشان می دهد.

نیجریه، تولیدکننده دیگر آفریقا نیز توانست در ماه ژانویه صادرات نفت خود را افزایش دهد اما قطع ارسال نفت از خطوط لوله فورکادوس و نمبه کریک، افزایش عرضه نفت این کشور را محدود کرد.

در همین حال، قطر، کویت و امارات کمترین مقدار افزایش عرضه نفت را در این ماه و در میان اعضای اوپک تجربه کردند.

تولید نفت بزرگترین صادرکننده اوپک، عربستان، در این ماه ثابت و در حد بالایی باقی ماند. خالد الفالح، مدیرعامل شرکت آرامکو عربستان اعلام کرد که تولید نفت این کشور در ماه ژانویه روزانه ٩ میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه بوده است. این مقام نفتی عربستان اما مشخص نکرد که این مقدار نرخ تولید نفت روزانه کشورش است و یا میانگین تولید نفت ماه ژانویه.

از سوی دیگر، بیشترین کاهش تولید نفت در میان اعضای اوپک در همین مدت مربوط به عراق می شود. عرضه نفت لیبی نیز در میانه جنگ داخلی و تعطیلی میدانها و پایانه های نفتی این کشور کاهش یافت و به روزانه ٥٠ هزار بشکه رسید.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵