داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 72689
 
عکسی واقعی با داستانی جعلی
 
عکسی که با عنوان "عکسی تکان دهنده که پس از سی سال اجازه انتشار یافت"، به زعم پخش کنندگان آن، مربوط به روی مین رفتن تعدادی از رزمندگان ایران در عملیات رمضان بوده، مربوط به این عملیات نیست.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۲ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۲۶
عکسی که با عنوان "عکسی تکان دهنده که پس از سی سال اجازه انتشار یافت"، به زعم پخش کنندگان آن، مربوط به روی مین رفتن تعدادی از رزمندگان ایران در عملیات رمضان بوده، مربوط به این عملیات نیست.
به گزارش پایگاه خبری فریادگر، وبلاگی با نام "مدافع دفاع مقدس" یا "روشنگری و مقابله با تحریفات در روایتگری دفاع مقدس" که توسط یکی از بازماندگان جنگ هشت ساله که تمایلی به ذکر نام خود ندارد اداره می شود، با نگارش مطالبی، نسبت به عکسی که مدتهاست در فضای مجازی با عنوان "عکسی تکان دهنده که پس از سی سال اجازه انتشار یافت" دست به دست می شود واکنش نشان داد و توضیحاتی ارائه کرده است.
در این وبلاگ آمده است : چندسالی است تصویری با عنوان "عکسی تکان دهنده که پس از سی سال اجازه انتشار یافت" مکرر درحال نشر و بازنشر توسط سایتهای خبری؛ شبکه های اجتماعی و وبلاگها می باشد و سوای از داستان تخیلی منسوب به آن خود تصویر واقعی و راوی شهادت مظلومانه و آگاهانهء تعدای از مردان غیور این سرزمین می باشد؛ همین واقعی بودن صحنه شهادت این عزیزان؛ طوری بیننده و مخاطب را متاثر می کند که داستان جعلی غلتیدن این شهداء (۲۰ نفر) بر روی میدانی از مین! بطور داوطلبانه! و بنابه دستور فرماندهان! درعملیات رمضان را باور می کنند! و کامنتهای پراز اخلاص و احساس کاربران در ذیل این عکس را می توان از این جهت قابل تامل دانست.
اشکالات وارده به عکس و داستان:
اما؛ نکات مغفول ماندهء این تصویر که شدت تاثر مخاطب! از داستان تکان دهندهء آن و اعتماد بی دلیل؟! به منابع نشر دهنده عکس؛ باعث بی توجهی به آن شده عبارت است از :
۱-چرا در بدنهای این شهداء که برروی مین غلت زده اند ؛ اثری از قطع دست ؛ پا ؛سر و سایر اعضای بدن دیده نمی شود؟
۲-چرا تعداد این عزیزان بخون خفته بیشتر از ۲۰ نفر است؟
۳-چرا تجهیزات و مهمات و کوله پشتی همراهشان را به هنگام غلتیدن از خود جدا نکرده اند؟؟*آیا اساسا با این همه سازوبرگ جنگی می شود در میدان مین غلتید؟
۴-چرا چاله های ناشی از انفجار مین ها دیده نمی شوند؟
۵-چرا همهءشهدا در یک جهت افتاده اند و جراحات بدنشان از پشت سر به پایین می باشد؟ و .....
بررسی؛ تحقیق و ارائه دلایل در رد انتساب داستان میدان مین به تصویر :
اولین باری که در محیط نت با این تصویر مواجه شدم؛ هیچگونه تناسبی بین داستان ارائه شده و تصویر مورد استناد؛ بدلایل فوق الذکر والبته تجارب و مشاهدات خودم از صحنه نبرد ۸ ساله؛ پیدا نکردم. تکرار بیش ازحد عکس و داستانش و سوءاستفاده سایتها برای جذب بازدیدکننده بیشتر با این نوع موضوعات؛ مرا برآن داشت تا پیرامون این تصویر واقعی اما مظلوم تحقیق کنم.
تابستان سال ۹۴ درسایت ارزشمند ومعتبر استاد محمد درودیان (نویسنده و پژوهشگر جنگ و از راویان دفاع مقدس) با مقاله (نقد و بررسی یک عکس؛ آیا میادین مین با عبور رزمندگان گشوده می شد؟!) مواجه شدم که ضمن بررسی این موضوع؛ از سردار رشید جانشین رئیس ستادکل نیروهای مسلح ؛ درباره این تصویر و داستانش سئوال می کنند و سردار رشید هر دو مورد را تکذیب می کنند و انتساب عکس را به چنین موضوعی؛ رد می کنند. متن پرسشها از سردار رشید و پاسخ او بدین شرح است:
سئوال کردم که؛ شما بعنوان یکی از فرماندهان ارشد سپاه در جنگ، آیا تا کنون شنیده اید که میدان مین با عبور داوطلبانه گشوده شود؟ ایشان اظهار داشت: «خیر اگر هم بوده باشد، بسیار نادر است و فرماندهی که چنین دستوری را داده است، بر خلاف تدبیر و روش و تاکتیکهای جنگ اقدام کرده است» اخیراً عکس یاد شده را به ایشان نشان داده و سوال کردم؛ اساساً این تصویر میدان مین است؟ آیا نحوه شهادت رزمندگان نشان می دهد که بر روی مین به شهادت رسیده اند؟ در هر دو مورد ایشان تکذیب کرد. در واقع در تصویر نه تنها نشانه ای از میدان مین قابل مشاهده نیست، بلکه نحوه شهادت رزمندگان هم بیانگر انفجار مین نیست. بلکه بیشتر به نظر می رسد تعدادی از نیروها محاصره، زخمی و احتمالاً پس از تصرف منطقه از سوی دشمن، به شهادت رسیده اند.
گسترش چنین باورهایی درباره جنگ، به معنای نادیده گرفتن عقل و تدبیر، همچنین محاسبات و برسی در طراحی عملیات است که گاهی برسیهای اطلاعاتی برای شناسائی و طرح ریزی بیش از شش ماه بطول می انجامید. گشودن معابر مین نیز بخشی از همین اقدامات بود که از قبل انجام می شد و علائمی نیز برای عبور از میدان مین گذاشته می شد تا رزمندگان پس از عبور از میدان مین، اهداف تعیین شده را تصرف نمایند. سردار غلامعلی رشید در خاطرات خود موضوعی را برای اینجانب نوشته است که، بیانگر میزان دقت و اهتمام فرماندهان به شناسائی میادین مین و گشودن معابر برای پیشروی نیروها در شب عملیات است.« در عملیات دارخوین نیروهای تیپ ۱۴ امام حسین برای عملیات بر علیه مواضع لشگر ۳ زرهی عراق، هفته ها روی میادین مین دشمن شناسائی انجام دادند. شهید اکبر تیموری مسئول این اقدام بود. وی با تخصصی که در تخریب و خنثی سازی مین داشت، پس از شناسائی میادین مین، برای گشودن معبر برای پیشروی نیروها، مین های دشمن را خنثی و سپس در جای خود قرار می داد تا دشمن متوجه این موضوع نشود. وی برای این کار در شبهای مهتابی آنقدر به مواضع و سنگرهای عراقیها نزدیک می شد که صدای آنها را به راحتی می شنید. پس از اتمام عملیات دو تن از کشته های دشمن را شناسائی کرد و می گفت من زیر نور ماه آنهارا دیده بودم»
این عکس ده سال پیش منتشر شده
در تاریخهای ۶ و ۷ مهرماه ۱۳۹۴ با عوامل دفتری و نهایتا مدیر محترم انتشارات (هویت محفوظ) تماس گرفتم که در هر دو مورد تماس حاصله؛ کادر دفتر و مدیر محترم از سابقه عکس و عکاس آن اظهار بی اطلاعی نموده و تاریخ انتشار عکس را حدود ۱۰ سال پیش عنوان کرده و گفتند که جزو پر فروش ترین محصولاتشان بوده و چندین بار تجدیدچاپ شده! اما بدلیل گذشت زمان زیاد از سوابق تصویر اطلاعی در دست نیست! البته اینجانب به این تماسهای مستقیم هم اکتفا نکرده و طی دو فقره ایمیل به شخص مدیر و دفترانتشارات مجددا عکس را استعلام نمودم که متاسفانه پاسخی به ایمیلها داده نشد.
محسن رضایی هم تکذیب کرد
در ۲۹ آذرماه ۹۴ خبرگزاری فارس ضمن درج خبری در خصوص این عکس و داستان کذایش به نقل از کانال رسمی سردار محسن رضایی در تلگرام به این موضوع می پردازد ؛ فرمانده سابق سپاه پاسدران نیز با سئوال اما چرا؟ این داستان عکس را تکذیب کرده و با این جمله "در تصویر فوق پیکر مطهر شهدا به صورت سالم دیده می شود؛ این شهدا گویا در عملیات دیگر و به گونه ای دیگر به فیض عظیم شهادت نائل آمده‌اند" صحت و اصالت داستان این عکس را مردود می دانند. لازم به ذکر است علیرغم این اطلاع رسانی شفاف؛ باز هم سایتهای خبری به اصطلاح موجه؟! ( باشگاه خبرنگاران؛ میزان؛ مشرق و...) اقدام به درج ناقص خبر یا آنچه خود می خواستند نمودند و حتی نظریه اصلاحی این حقیر را غیرقابل انتشار اعلام کردند.
عملیات خیبر، نه عملیات رمضان
در خلال تحقیقات در ذیل مطالبی از همین وبگاه با کامنت یکی از خوانندگان (برادرصادقی؛ مدیر موسسه فرهنگی-هنری زائرالشهداءجهرم) روبرو شدم که این عکس را مربوط به عملیات خیبر ( ۳ اسفند۱۳۶۲) منطقهء دشت جفیر و بمباران هوایی محل تجمع گردانهای تیپ ۳۳ المهدی عج (گردان الفتح) اعلام کرده بودند. با استفاده از آدرس ایمیلی که از ایشان درج شده بود مکاتبه ای انجام شد و ایشان ضمن معرفی راوی این ماجرا (برادر پاسدار محمدرضا عالیشوندی) که برادر شهید محمود عالیشوندی (فرمانده گردان الفتح) می باشند ماجرا را از ایشان نقل کردند و شماره تلفن خود را نیز ارسال کردند. در تماس مستقیم با برادر صادقی برای تحقیق بیشتر منابع دیگری درخواست شد و ایشان شماره تلفن برادر پاسدار حاج مسعود ذبایحی مسئول دفتر حفظ و نشر آثار دفاع مقدس لشکر المهدی ۷ را دادند؛ درتماس با برادر ذبایحی (۱۷/۱۱/۹۴) موضوع مجددا مطرح شد و طی ایمیلی عکس هم برای ایشان ارسال شد؛ آقای ذبایحی در پاسخ چنین عنوان داشتند که : بعد ازمشورت با تعدادی از برادران قدیمی که در بمباران (مقر تیپ) حضورداشتند؛ گفتند که این عکس احتمالا مربوط به همانجا باشد؛ گروهان بچه های لرها که در المهدی بوده اند.
ضمن صحبت تلفنی که با حاج مسعود ذبایحی داشتم؛ ایشان شمار شهدای این بمباران هوایی را ۱۰۴ تن اعلام کردند و فایل متنی خاطرات دو تن از شاهدان حادثه را که در بمباران حضورداشتند نیز ارسال کردند. همچنین ایشان به نکته ظریفی اشاره کردند که شاید دلیل برخی داستان سازی ها نیز باشذ؛ ایشان اظهار می داشتندکه در اکثرعملیاتها از جمله رمضان؛ تخریبچی ها پس از خنثی کردن میدان و بازکردن معبر؛ برای اطمینان از صحت کار؛خودشان در معبر باز شده می غلتیدند تا مطمئن شوند که چیزی از دستشان در نرفته باشد و به نوعی وجدان خود را آسوده می کردند. نه اینکه نیروها را در میدان مین وادار به غلت زدن کنند.
جمع بندی نهایی
نهایتا ؛ ایرادات و اشکالات وارده به عکس و داستان ونتایج تحقیق انجام شده نشان دهنده این واقعیت است که :
الف- در اینکه عکس مربوط به عملیات رمضان باشد؛ کاملا تردید هست.( احتمال عملیات خیبر هم قوت دارد)
ب- در اینکه عکس مربوط به برادر علی فریدونی باشد کاملا تردید هست.( به تصریح انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس)
پ- در اینکه عکس مربوط به میدان مین باشد؛ کاملا تردید هست.( اشکالات ۵ گانه و نظرات سرداران رشید و رضایی)
ت- در اینکه این عکس بعد از ۳۱ سال اجازه انتشار یافته کاملا تردید هست.( طبق اظهار مدیر انتشارات بیش از ۱۰ سال است که منتشرشده)
ث- اما , در اینکه عکس مربوط به یکی از صحنه های نبرد عاشورایی فرزندان اسلام و ایران در دفاع مقدس ۸ ساله باشد؛ هیچ تردیدی نیست.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵