کد مطلب: 107718
 
نخستین بیانیه مشترک ظریف و موگرینی پس از برجام
تضمینهای 1+4 برای نفت ایران گشایش ایجاد می کند؟
 
وزیر امور خارجه ایران و هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا بامداد امروز برای نخستین بار پس از خروج آمریکا از برجام در بیانیه ای مشترک درباره حفظ توافق هسته ای و لزوم بهره مندی ایران از منافع اقتصادی آن تاکید کردند. در این بیانیه اعضا بر فوریت و ضرورت تأسیس یک «ساز و کار ویژه» برای تسهیل پرداخت‌های نفتی و واردات ایران تأکید کردند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۵
وزیر امور خارجه ایران و هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا بامداد امروز برای نخستین بار پس از خروج آمریکا از برجام در بیانیه ای مشترک درباره حفظ توافق هسته ای و لزوم بهره مندی ایران از منافع اقتصادی آن تاکید کردند. در این بیانیه اعضا بر فوریت و ضرورت تأسیس یک «ساز و کار ویژه» برای تسهیل پرداخت‌های نفتی و واردات ایران تأکید کردند.
به گزارش نکونیوز، همچنین در این بیانیه به مهمترین دغدغه نفتی ایران یعنی تداوم صادرات نفت و میعانات گازی، محصولات نفتی و پتروشیمی ایران تاکید شده اما همچنان هیچ ساز و کاری برای تضمین این موضوع ارائه نشده و با توجه به کاهش خرید نفت توسط برخی از خریداران نفت ایران بر اثر فشارهای آمریکا، به نظر می رسد این بیانیه مشترک نیز نتواند گام موثری برای نجات ایران از پیامدهای تحریم نفتی ایران بردارد. طی دو ماه اخیر و با آغاز مرحله اول تحریمهای آمریکا علیه ایران که حاصل خروج ترامپ از برجام است، برخی از خریداران نفت ایران خرید خود از ایران را متوقف کرده یا کاهش داده اند. این درحالیست که بخش اصلی تحریمها که مربوط به صادرات نفت، گاز و محصولات پتروشیمی و همچنین مبادلات مالی و بانکی است، از آبان ماه آغاز می شود اما وعده های اتحادیه اروپا برای رفع مشکلات حاصل از خروج آمریکا از برجام عملا تحقق نیافته است که دو دلیل اصلی آن، ماهیت خصوصی اغلب شرکتهای خارجی و همچنین مبادلات گسترده کشورهای مختلف با آمریکاست که نمی توانند روابط خود را با آن کشور قربانی روابط با ایران کنند. آغاز دور دوم تحریم آمریکا علیه ایران، علاوه بر صادرات نفت و مبادلات مالی، روند سرمایه گذاری در ایران را که تقریبا متوقف شده، عملا کند می کند.
بندهای 9 تا 11 بیانیه مشترک محمدجواد ظریف و فدریکا موگرینی که روزهای آخر ماموریت خود را سپری می کند و بامداد امروز به وقت تهران قرائت شد مرتبط با تحریم نفتی ایران توسط آمریکاست که در آن آمده است:
8- تا اعضا از به‌روزسانی «قانون انسداد» اتحادیه اروپا، و اعطای مجوز به بانک سرمایه‌گذاری اروپا برای اینکه ایران نیز واجد شرایط برای دریافت وام‌های خارجی محسوب شود، و اینکه این به‌روزسانی در ۱۶ مرداد اجرایی شده است، استقبال کردند.
۹. اعضا تداوم تعهد خود به اهداف مندرج در بیانیه وزرای جلسه کمیسیون مشترک در ۱۵ تیرماه ۱۳۹۷، به ویژه پیگیری اقدامات مشخص و مؤثر برای تضمین کانال‌های پرداخت با ایران، و تداوم صادرات نفت و میعانات گازی، محصولات نفتی و پتروشیمی را مجدداً مورد تأیید قرار دادند.
۱۰. نظر به فوریت و ضرورت حصول به نتایج ملموس، اعضا از پیشنهادات عملی برای حفظ و توسعه کانال‌های پرداخت و به طور مشخص ابتکار تأسیس یک «سازوکار ویژه» برای تسهیل پرداخت‌های مربوط به صادرات (شامل نفت) و واردات ایران، که فعالان اقتصادی را در تعقیب تجارت مشروع با ایران مساعدت کرده و به آنها اطمینان مجدد می‌دهد، استقبال کردند. اعضا مجدداً بر اراده قوی خود برای حمایت از فعالیت بیشتر برای عملیاتی کردن این «سازوکار ویژه‌» در کنار تداوم تعامل با شرکای منطقه‌ای و بین‌المللی تصریح کردند.
۱۱. اعضا بر تصمیم خود برای حمایت از راهکارهای عملیاتی درخصوص موارد فوق تاکید و توافق کردند پیشرفت‌های حاصله را به دقت زیر نظر داشته باشند و جلسه کمیسیون مشترک را، از جمله در سطح وزیران، به نحو مقتضی برای پیشبرد تلاش‌های مشترک تشکیل دهند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵