کد مطلب: 36481
 
پیشنهاد تامین مالی خطوط صادراتی گاز در شورای اقتصاد
 
پیشنهاد تامین منابع لازم برای احداث و تکمیل خطوط لوله ششم، نهم و یازدهم که برای صادرات گاز در نظر گرفته شده به شورای اقتصاد رفت.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۲۴
پیشنهاد تامین منابع لازم برای احداث و تکمیل خطوط لوله ششم، نهم و یازدهم که برای صادرات گاز در نظر گرفته شده به شورای اقتصاد رفت.

معاون برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت در گفتگو با شانا درباره احداث خط لوله نهم و یازدهم اظهار کرد‌: منابع لازم برای احداث این خطوط لوله از محل بند "ق" تبصره ٢ قانون بودجه پیشنهاد داده شده است که باید شورای اقتصاد آن را تصویب کند.

منصور معظمی درباره خط لوله ششم سراسری گفت: برای تکمیل این خط لوله نیز از محل همین تبصره پشنهاداتی به شورای اقتصاد داده شده است.

به گزارش شانا، اساس این سه خط لوله برای صادرات گاز تعریف شده است.خط نهم سراسری در غرب کشور و موازی با خط ششم سراسری گاز قرار دارد که گاز را از منطقه عسلویه گرفته و پس از گذر از یکهزار و ٨٠٠ کیلومتراز استان خوزستان به مرز بازرگان می رساند تا از خاک ترکیه به اروپا صادر شود.

خط ششم سراسری نیز به عنوان خط دیگر صادرات گاز در منطقه غرب و جنوب غربی کشور مطرح است که قرار است گاز ایران را به عراق برساند.

خط لوله صادراتی یازدهم سراسری نیز به طول یک هزار و ١٠٠ کیلومتر، ظرفیت انتقال ١١٠ میلیون مترمکعب گاز را در روز دارد و از عسلویه شروع شده و پس از خروج از استان بوشهر از استانهای فارس، یزد، اصفهان و سمنان عبور می کند و در نهایت به خط ٤٨ اینچ مشهد - تهران متصل می شود.

معاون وزیر نفت همچنین از واگذاری توسعه پالایشگاه بید بلند ٢ به هلدینگ خلیج فارس خبر داد و گفت:قرار است هلدینگ خلیج فارس این پالایشگاه را توسعه دهد.

به گزارش شانا،مدیرعامل شرکت هلدینگ خلیج فارس اخیرا اعلام کرد: کار احداث پالایشگاه بیدبلند ۲، تا ۲ ماه آینده آغاز می‌شودو سه بانک خصوصی و صندوق توسعه ملی به صورت یک کنسرسیوم فاینانسور این پروژه گازی هستند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵