کد مطلب: 58261
 
حال بد اقتصاد ترکیه
 
اقدامات غیرمنتظره روسیه در تحریم ترکیه تمام برنامه‌های این کشور را نقش بر آب کرد از سویی صادرات ترکیه به چین و خاورمیانه هم کاهش یافته است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۵۰
اقدامات غیرمنتظره روسیه در تحریم ترکیه تمام برنامه‌های این کشور را نقش بر آب کرد از سویی صادرات ترکیه به چین و خاورمیانه هم کاهش یافته است.


به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس، پس از حمله به هواپیمای جنگنده روس توسط ارتش ترکیه و کشته شدن یکی از خلبانان روس، روسیه از برنامه خود برای تحریم اقتصادی و چندجانبه ترکیه خبر داد.

روسیه اعلام کرده است که در اولین اقدام واردات مواد غذایی و کشاورزی از ترکیه را تحریم خواهد کرد.

از سوی دیگر صادرات ترکیه به کشورهای چین و خاورمیانه طی ماه‌های گذشته کاهش چشمگیری داشته است و این کشور به روسیه به عنوان دومین بازار مقصد کالاهای تولیدی خود نگاه می‌کرد.

به گزارش نیویورک تایمز، در حال حاضر نرخ بیکاری در ترکیه به شدت رو به افزایش است و بنا به گفته شهردار اسکیشهر ترکیه ،ییلمازبویوکرسن، رشد اقتصادی ترکیه کاهش یافته است.

بنا به گفته این مقام ترک پس از آلمان روسیه دومین مقصد صادراتی ترکیه محسوب می‌شود.

طی سال گذشته و با تحریم روسیه از سوی غرب بر سر بحران اوکراین ترکیه صادرات خود را به خصوص در زمینه محصولات کشاورزی و غذایی به روسیه به شدت افزایش داده بود اما با شرایط کنونی ایجاد شده به نظر می‌رسد صادرات ترکیه به روسیه کاهش یابد.

به گزارش گاردین از سوی دیگر روسیه حتی بستن قرارداد باشگاه‌های این کشور با بازیکنان ترک را نیز در فصل آینده نقل و انتقالات این کشور ممنوع کرده است.

یکی دیگر از حوزه‌هایی که در راستای افزایش فشار اقتصادی بر ترکیه از سوی روسیه مدنظر قرار گرفته و خواهد گرفت محدود کردن سفر گردشگران روس به ترکیه است.

تا سال گذشته گردشگران روس بیشترین سهم مسافران خارجی در ترکیه را به خود اختصاص داده بودند که کاهش گردشگران روس به مقصد ترکیه می‌تواند شرایط این بخش از اقتصاد ترکیه را نیز بیش از پیش با مشکل مواجه کند.

بنا به گفته اریک یلدان ،رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه بیلکنت ترکیه، در شرایط کنونی کسری تراز تجاری ترکیه و اختلاف میان صادرات پایین و واردات بالای این کشور به میزان قابل توجهی افزایش یافته و دولت ترکیه به درآمد بخش گردشگری به عنوان یکی از اصلی‌ترین منابع جبران این کسری تجاری نگاه می‌کند.

مقامات بخش گردشگری ترکیه امیدوار هستند تا دولت اردوغان تا پیش از تابستان سال آینده که معمولا سفر گردشگران روس به این کشور به طور طبیعی به بالاترین میزان خود می‌رسید،‌روابط سیاسی خود با روسیه را به حالت عادی بازگرداند.

از سوی دیگر روسیه بزرگترین تأمین‌کننده گاز ترکیه است و 60 درصد گاز مصرفی این کشور از روسیه تأمین می‌شود.

تاکنون روسیه اقدامی در راستای محدود کردن صادرات گاز خود به ترکیه انجام نداده است اما بنا به گزارشات موجود روسیه از احتمال تعلیق صادرات گاز خود به ترکیه خبر داده است.

بر اساس گزارشات رسمی صادرات ترکیه به روسیه 0.8 درصد کل تولید اقتصادی این کشور را تشکیل می‌دهد.

یکی دیگر از نگرانی‌های ترکیه تأثیر تحریم‌های روسیه بر اطمینان سرمایه‌گذاران بین‌المللی به این کشور است و این در حالی است که ترکیه به شدت نیازمند جذب سرمایه‌‌های خارجی برای بهبود اوضاع اقتصادی در این کشور است.

یکی دیگر از تأثیرات اقدام روسیه و در نتیجه تضعیف اقتصاد ترکیه تشدید بحران سیاسی موجود در این کشور است که می‌تواند شرایط حزب حاکم و دولت اردوغان را بیش از پیش بحرانی‌تر کند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵