کد مطلب: 84631
 
دیپلماسی دولت روحانی
 
نماینده مردم شهرستان‌های زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی گفت: با دیپلماسی ایران پس از برجام سهمیه بازار نفت‌مان در دنیا و اوپک بازپس گرفته شد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۰
نماینده مردم شهرستان‌های زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی گفت: با دیپلماسی ایران پس از برجام سهمیه بازار نفت‌مان در دنیا و اوپک بازپس گرفته شد.


حسین امیری‌خامکانی در گفت‌وگو با ایسنا گفت: شرایط سال‌های قبل از ۹۲ همانند شرایط سیاسی، اقتصادی، بازار نفت و درآمدهای نفتی، شرایط تورم و سرعت رشد قیمت ها، شرایط اجتماعی و بین‌المللی و اتحادی که حول محور آمریکا علیه کشور شکل گرفته بود اگر بازنگری شود خوب متوجه می شویم که دولت در چهار سال گذشته آرامش سیاسی اقتصادی و اجتماعی مناسبی ایجاد کرد و آن اتحاد بین المللی در مقابل ما شکسته شد.

وی با بیان اینکه بازار نفتمان در دنیا و اوپک باز پس گرفته شد گفت: سازمان تولیدکنندگان نفت اوپک که با اجماع اعضا حتی ایران در آن زمان سهمیه بندی را شکست و عملاً مدیریت بازار را نه تنها رها کرد بلکه اعضایی مثل عربستان در کاهش قیمت نفت کمک کردند.

امیری ادامه داد: با دیپلماسی ایران بعد از توافق برجام تولیدکنندگان اوپک و غیر اوپک به توافق رسیدند که بازار باید کنترل شود و ایران هم به سهمیه خود قبل از تحریم‌ها برگردد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید تلاش شود که این توافق حفظ شود و قیمت‌ها نیز کم کم احیا شود، تصریح کرد: اقتصاد ضربه خورده کشور نیز رو به بهبود است که این روند رو به بهبود باید حفظ شود و بهتر شود.

امیری گفت: بدون شک مردم مثل همیشه نسبت به سرنوشت خود و کشور بی تفاوت نخواهند بود و با توجه به مناظراتی که انجام می‌شود و همچنین برنامه‌هایی که توسط کاندیدا ارائه می‌گردد و سابقه جناح‌ها و افراد مختلف، مردم با مطالعه و تحقیق بیشتر در انتخابات شرکت خواهند کرد.

وی افزود: فضای موجود نشان می‌دهد که هر چه به جلو پیش می‌رویم، تب و تاب انتخابات بیشتر می‌شود و امیدواریم در یک یا دو هفته آینده تنور انتخابات گرم‌تر از قبل شود و با حضور پر شور مردم انتخابات برگزار شود.

نماینده مردم زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: نزدیک به چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد و انتخابات متعدد دولت، مجلس، شورا و خبرگان را تا به امروز برگزار کرده‌ایم؛ افراد با جناح‌های مختلف به خصوص در انتخابات دولت و ریاست جمهوری، با ارائه برنامه‌ها و شعارهای مختلف ورود پیدا کردند و مردم عملکردها را در دوره های مختلف دیده اند بنابراین با مطالعه و تجربیات می توانند تشخیص بدهند کدام جناح دولت مداری بهتری دارد و کدام جناح برنامه های بهتری در بحث اشتغال و اقتصاد اجرا کرده است.

امیری با اشاره به نامگذاری سال‌های اخیر به موضوع اقتصاد توسط رهبر معظم انقلاب، گفت: امروز دیگر فرصت سعی و خطا وجود ندارد و کشور دیگر قادر به فرصت سوزی نیست.

وی در خصوص عملکرد دولت در چهار سال اخیر گفت: دولت تدبیر و امید در حوزه‌های مختلف از جمله برجام خوب عمل کرد، مناقشات هسته‌ای کشورهای مختلفی را به ناحق در مقابل ایران قرار داده بود. فروش نفت و منابع مالی کشور به شدت کاهش پیدا کرده بود؛ به طوری که همگام با ونزوئلا پیش می‌رفتیم که از سال 92 تغییر جهت داده شد و بازار نفت را در اوپک دوباره پس گرفتیم، صادرات نفت افزایش پیدا کرد، رشد اقتصادی منفی به مثبت تبدیل شد و تورم مهار شد اما مردم ونزوئلا همچنان در فقر به سر می برند، همه این ها نشان می دهد که دولت کاری بزرگ انجام داده است.

نایب رئیس کمسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آمریکا همچنان دشمن ایران است، اما تعداد کشورهایی که قبل از برجام با آمریکا متحد بودند اکنون کمتر شده‌اند. وضعیت کشور رو به بهبود است و آرامش اقتصادی، اجتماعی، سیاسی بر مردم و کشور حاکم شده است و به طور کلی عملکرد دولت را مثبت ارزیابی می‌کنم؛ منتها برخی مشکلات هم وجود دارد که نسبت به نقاط مثبت دولت بسیار ناچیز است.

وی بیان کرد: نقطه ضعف‌هایی در برخی وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های دولتی هم وجود دارد که می‌توانستند بهتر عمل کنند اما همه این موارد طبیعی است، زیرا هیچ وزارتخانه‌ای ایده آل نبوده و نخواهد بود، اما در مقایسه با دولت‌های دیگر موفق‌تر عمل کرده است.

رییس مجمع نمایندگان استان کرمان افزود: اگر اراده ملی پای کار بایستد و تصمیمات را از کف خیابان به اتاق فکر بیاوریم و هر شخصی قانون را رعایت کند، همه مشکلات برطرف خواهد شد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵