کد مطلب: 106719
 
مروری بر اشارات نفتی رهبری و رییس جمهوری در دیدار اخیر
نگرانی رهبری از افزایش مصرف بنزین و راهکار ناپایدار دولت
 
هم‌زمان با هفته‌ی دولت و در آستانه‌ی سالروز شهادت شهیدان رجائی و باهنر، رئیس‌جمهور و اعضای هیئت دولت، پیش از ظهر دیروز (چهارشنبه) با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند. دیداری که در آن رهبر انقلاب توصیه های اقتصادی و سیاسی به دولت داشتند و اشاراتی هم به نفت شد.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۸ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۵
هم‌زمان با هفته‌ی دولت و در آستانه‌ی سالروز شهادت شهیدان رجائی و باهنر، رئیس‌جمهور و اعضای هیئت دولت، پیش از ظهر دیروز (چهارشنبه) با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند. دیداری که در آن رهبر انقلاب توصیه های اقتصادی و سیاسی به دولت داشتند و اشاراتی هم به نفت شد.
به گزارش نکونیوز، رهبر انقلاب در این دیدار «بد استفاده کردن از ظرفیتها و منابع داخلی» را از مشکلات موجود در بحث مدیریت اقتصادی خواندند و پرسیدند: ایران که جزو بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نفت جهان است، چرا باید بنزین وارد کند؟ در حالی که می توان با ساخت پالایشگاه و تولید و حتی صدور فرآورده های نفتی از نعمت بزرگ ذخائر نفتی، استفاده صحیح کرد. رهبر انقلاب مصرف بیش از صد میلیون لیتر بنزین در روز را نمونه دیگری از استفاده بد از ظرفیت‌ها و منابع داخلی خواندند و افزودند: وزارت نفت و دیگر مسئولان دولتی راه‌های کاهش مصرف بنزین را پیگیری کنند.
پس از سخنان رهبر انقلاب، رییس جمهوری نیز گزارشی از عملکرد دولت ارائه داد که اشاره ای به نفت و گاز و بنزین داشت. رئیس‌جمهور افزایش ۹۰ درصدی تولید گاز در پارس جنوبی و افزایش تولید نفت از مخازن مشترک را از جمله دستاوردهای دولت در حوزه انرژی دانست و گفت: کشور در زمینه تولید گاز و گازوئیل خودکفا شده و تا پایان سال می‌توانیم در تولید بنزین نیز به خودکفایی برسیم.
این نخستین بار نیست که رهبر انقلاب درباره نفت موارد وابسته به آن صحبت می کنند. افزایش مصرف بنزین یکی از مهمترین معضلات اقتصادی ایران محسوب می شود که هیچ راهکار اساسی برای آن اندیشیده نشده است. هرچند با افتتاح فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بندرعباس قرار است ایران در تولید بنزین به خودکفایی بنزین برسد و حتی به صادرکننده بنزین تبدیل شود، اما موج افسارگسیخته مصرف بنزین در ایران به دلایل متعدد ادامه دارد. افزایش روزافزون تعداد خودروها، استاندارد بسیار پایین سوخت خودروها که موجب شده خودروهای تولیدی در ایران مصرف سوخت به مراتب بیشتری نسبت به خودروهای خارجی داشته باشند، موانع فراوان پیش روی واردات خودرو و تعرفه گمرکی بالا به منظور حمایت از تولید خودروهای بی کیفیت داخلی که مصرف کنندگان را از استفاده از خودروهای کم مصرف روز جهان محروم می سازد، حجم بالای موتورسیکلتهای پرمصرف که در سراسر کشور تردد می کنند و همچنین کمبودهای فراوان ناوگان حمل و نقل عمومی در کلان شهرها که موجب شده مردم رغبت کمتری به استفاده از این ناوگان داشته باشند و به دلیل ازدحام فراوان مسافر و کمبود ناوگان، صرفا در صورت اجبار از آن استفاده کنند، از جمله مواردی است که نشان می دهد همچنان افزایش مصرف بنزین در کشور ادامه دارد و هیچ راهکار پایداری نیز برای کنترل مصرف اندییده نمی شود.
شاید با راه اندازی فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس، مشکل واردات بنزین برای مدتی رفع شود، اما اگر این روندی که به آن اشاره شد ادامه پیدا کند، باز هم خیلی زود مصرف بنزین در ایران از تولیدش فراتر خواهد رفت.
بخشی از گزارش عملکرد دولت که به رهبری ارائه شد درباره افزایش تولید گاز در پارس جنوبی و افزایش تولید نفت در میادین مشترک بود. اما واقعیت این است که در ماههای اخیر و پس از خروج آمریکا از برجام، هیچ گام اساسی از سوی وزارت نفت برای سرعت بخشیدن به توسعه میادین مشترک در غیاب شرکتهای خارجی که دیگر تمایلی برای انعقاد قرارداد با ایران ندارند برداشته نشده است. روند فعلی به جز وقت تلف کردن و فرصت سوزی حاصلی ندارد و این نکته مهمی است که در گزارش روحانی به رییس جمهوری مغفول واقع شده بود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵