داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 80842
 
پنجمین همایش دورنمای اقتصاد
 
دبیر همایش دورنمای اقتصاد ایران از برگزاری پنجمین دوره این همایش در اسفندماه سال‌جاری خبر داد و گفت: فرصت های و چالش های پیش روی اقتصاد ایران در این همایش بررسی خواهد شد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۵
دبیر همایش دورنمای اقتصاد ایران از برگزاری پنجمین دوره این همایش در اسفندماه سال‌جاری خبر داد و گفت: فرصت های و چالش های پیش روی اقتصاد ایران در این همایش بررسی خواهد شد.
به گزارش خبرنگار اقتصاد آنلاین؛ علیرضا حسنی در نشست خبری پنجمین همایش دورنمای اقتصاد ایران که نهم اسفند ماه سال جاری در مرکز همایش‌های بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شود، اظهار کرد: در این همایش سعی می‌کنیم فرصت‌ها و چالشهایی که وجود دارد را بررسی و راهکارهایی را که می تواند به سرمایه گذاران در این زمینه کمک کند مطرح کنیم.
وی بررسی وضعیت فعلی و تاثیرات برجام، برنامه ششم توسعه و بودجه ۹۶، تحلیل بازارهای مالی (سرمایه پول و بانک) فرصت‌ها و چالش‌های اقتصاد ایران و جهان، روند آتی بازار نفت، طلا، ارز، سکه، صنایع منتخب بورسی و مسکن را از جمله محورهای این همایش عنوان و تصریح کرد:کردیم در این همایش بدون از هر گونه نگاه خاص به مسائل اقتصادی، آنچه که واقعیت اقتصاد است را بیان کنیم.
مدیر موسسه مطالعات و پژوهش‌های اقتصادی با بیان اینکه سال آینده سالی است که باید با دقت و آگاهی بیشتری، نسبت به سالهای گذشته در زمینه اقتصادی، قدم برداریم، تاکید کرد: هرچه جلوتر می‌رویم، اقتصادجهان پرچالش‌تر می شود و معتقدیم که سال آینده، رفتار قیمت‌ها تغییر می‌کند که این رفتار قیمت‌ها، چالش‌ها و نوسانات، ریسک‌های بیشتری را برای سرمایه گذاران و بازرگانان به همراه خواهد داشت.
وی با اشاره به اینکه آگاهی ما نسبت به مسائل بورس و سرمایه می‌تواند سودآور باشد، اظهار کرد: یکی از اصلی ترین سوالات سرمایه گذاران این است که در سال آینده برای طلا چه اتفاقی خواهد افتاد، طلا یک کالای تاثیرپذیر است، به همین دلیل از سیاست‌های کلی بانک مرکزی آمریکا به طور مستقیم تأثیر می‌پذیرد، سیاست‌های بانک مرکزی آمریکا در سال آینده، عملا سیاست افزایش نرخ بهره است.
وی ادامه داد: به دو علت نیز این اتفاق خواهد افتاد که دلیل نخست آن افزایش قیمت نفت است که موجب تشدید تورم آمریکا می شود و دلیل دوم سیاست‌های مالی ترامپ است که این موضوع نیز باعث افزایش تورم در کشور آمریکا خواهد شد.
مدیر موسسه مطالعات و پژوهش‌های اقتصادی با بیان اینکه آمریکا سال گذشته، یک بار افزایش نرخ بهره داشته است، خاطرنشان کرد: برای سال آینده افزایش نرخ بهره را در این کشور سه بار اعلام کرده‌اند اما با توجه به رشد اقتصادی جهان، احتمال اینکه این اتفاق دو بار رخ دهد بیشتر خواهد بود ضمن اینکه این مسیر قطعا، طلا را در بلندمدت تحت تاثیر نزولی قرار خواهد داد و شاخص دلار آمریکا صعودی خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه امسال سال خوبی برای رشد اقتصادی جهان نبود، ادامه داد: در سال ۲۰۱۶، رشد اقتصادی جهان ۲.۵ درصد و پائین‌ترین رشد اقتصادی از سال ۲۰۱۰، بود. بر این اساس، چشم اندازی برای ما ترسیم می‌شود این است که سال آینده رشد اقتصادی جهان، حداکثر ۲.۹ درصد باشد، با این حال کشورهای در حال توسعه می‌توانند رشد اقتصادی بیشتری داشته باشند.
مدیر موسسه مطالعات و پژوهش‌های اقتصادی با بیان اینکه در این همایش درباره سه مساله اساسی در سال ۲۰۱۷ بیشتر خواهیم شنید اظهار کرد: خروج انگلستان از اتحادیه اروپا و تأثیر آن بر اقتصاد انگلیس و اتحادیه اروپا، انتخابات امریکا و قدرت یافتن متخلفان در اروپا با توجه به مسائلی مانند انتخابات فرانسه و غیره، مواردی هستند که ما در سال ۲۰۱۷ بیشتر درباره آن خواهیم شنید.
حسنی سال ۲۰۱۷ را سال تکنولوژی دانست و گفت: طی پنج الی شش سال آینده و تا سال ۲۰۲۵، هرچه دنیا در ۵۰ سال گذشته در زمینه تکنولوژی رشد کرده، در پنج تا شش سال آینده، به همان میزان رشد خواهد کرد بنابراین چه اشخاص، چه سازمان‌ها و چه کشورها، اگر در زمینه تکنولوژی وارد نشوند، بهره‌ وری آنها به اندازه‌ای کاهش خواهد یافت که توان رقابت در سطح بین‌المللی را از دست خواهند داد.
دبیر همایش دورنمای اقتصاد ایران به مشکلات موجود در حوزه بانکی، مالی و تامین مالی کشور اشاره و اظهار کرد: باید با تغییر ساختار و قوانینی که قدیمی هستند، این مشکل را حل کرد زیرا هر چه پیش می رویم این چالشها پررنگ‌ تر و تاثیرگذاری آنها بیشتر خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه بودجه امسال تقریباً بر روی نفت ۵۰ تا ۵۵ دلاری تدوین شده، خاطرنشان کرد:این در حالی است که حداکثر قیمت نفت در سال آینده بین ۵۵ تا ۶۰ دلار، تحلیل می‌شود، بنابراین ریسک قیمت نفت، به نسبت سال ۹۵ در بودجه افزایش پیدا کرده است و هر یک دلاری که قیمت نفت از میانگین ۵۵ دلار کاهش پیدا کند، با توجه به اینکه درآمدهای نفتی‌مان در سال ۹۶ در بودجه افزایش یافته به سمت این خواهد برد که ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ میلیارد تومان با کسری در ترازنامه‌مان مواجه شویم.
مدیر موسسه مطالعات و پژوهش‌های اقتصادی، با اشاره به اینکه تراز تجاری کشور، مدتی است که مثبت شده و در سال آینده نیز اگر اتفاق خاصی رخ ندهد احتمال دارد که وضعیت به همین شکل باقی بماند، اضافه کرد: مسئله این است که تراز تجاری ما به چند کشور محدود شده و بنابراین ریسک بازرگانی ما زیاد است بنابراین باید به دنبال بازارها و مناطق جدید صادراتی باشیم.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵