داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 40972
 
قاچاق بیش از ۱۰ هزار تنی چای خشک
 
آمار تولید و واردات سالانه چای خشک در کشور که بیش از ۱۰ هزار تن کمتر از نیاز داخلی اعلام شده از سوی وزارت جهاد کشاورزی است، نشان می‌دهد مابقی این نیاز از مبادی غیررسمی به داخل قاچاق می‌شود.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۲۴
آمار تولید و واردات سالانه چای خشک در کشور که بیش از ۱۰ هزار تن کمتر از نیاز داخلی اعلام شده از سوی وزارت جهاد کشاورزی است، نشان می‌دهد مابقی این نیاز از مبادی غیررسمی به داخل قاچاق می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایسنا، براساس آمارهای اعلام شده از سوی سازمان چای، ایرانیان سالانه بیش از ۱۰۰ هزار تن چای خشک مصرف می‌کنند که سرانه هر ایرانی به ۱.۵ کیلوگرم می‌رسد.

این درحالی است که سال گذشته ۶۴ هزار و ۷۰۰ تن چای سیاه به ارزش ۳۲۳ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار به کشور وارد شده است که با احتساب آمار تولید حدود ۲۵ هزار تنی چای خشک در کشور باز هم موجودی چای در بازار ایران به حدود ۸۹ هزار تن می‌رسد و این در حالی است که مسئولان وزارت جهاد کشاورزی و سازمان چای همواره سرانه مصرف ایرانیان در هر سال را بیش از ۱۰۰ هزار تن اعلام می‌کنند.

طی ۹ ماهه امسال هم ۳۵ هزار و ۹۰۰ تن چای سیاه به ارزش ۱۸۴ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار به کشور وارد شده که حدود ۲۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته است.

تفاوت فاحش و بیش از ۱۰ هزار تنی موجودی چای در بازار ایران با آمارهای رسمی تولید و واردات منتشر شده، نشان می‌دهد که مابقی نیاز کشور از طریق مبادی غیر رسمی وارد می‌شود که البته همیشه مسئولان و دست‌اندرکاران هم به آن اشاره می‌کنند.

البته چندی پیش نیز بزرگ‌ترین پرونده قاچاق چای شرق کشور در تعزیرات حکومتی مشهد به اجرا در‌آمد که در این پرونده بهای تحقق الزامات قانونی مبنی بر انتشار حکم محکومیت قطعی در پرونده‌های قاچاق کالا و ارز با جریمه بیش از یک میلیارد ریال در بند «خ» از تبصره ماده ۳۶ قانون مجازات اسلامی، پرونده مربوط به قاچاق چای متعلق به محمد سعید فیصل، مدیر عامل وقت شرکت چای "شاهسوند" که بیش از ۱۱ سال در جریان رسیدگی قرار گرفته بود و باید پس از قطعیت حکم از طریق دیوان عدالت اداری حکم به توقیف صادر می‌شد با تصویب قانون اخیر به‌طور ویژه در دستور کار سازمان تعزیرات حکومتی قرار گرفت.

با توجه به اینکه تولید، واردات و تامین مواد غذایی مورد نیاز کشور به طور مشخص در اختیار وزارت جهاد کشاورزی است انتظار می‌رود این وزارتخانه برای تنظیم هرچه بهتر بازار محصولات کشاورزی که در تامین امنیت غذایی و سلامت بهداشت عمومی جامعه نقش بسزایی دارد، با کنترل دقیق میزان نیاز داخلی از طریق تولید و واردات، به گونه‌ای سیاست‌گذاری کند تا راه را بر سودجویان و قاچاق‌چیان ببندد و مهم‌تر از آن سلامت جامعه که به طور مستقیم با محصولات غذایی در ارتباط است مورد تهدید قرار نگیرد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵