کد مطلب: 62112
 
از خط لوله آی پی تا پرداخت غرامت به ترکیه
رویای دریافت غرامت گازی از پاکستان
 
موضوع محکومیت ایران در دادگاه بین المللی به دلیل گران فروشی گاز به ترکیه که یکی دیگر از مشکلات به جای مانده از دولت قبل ارزیابی می شود، علاوه بر آنکه نقدها و نظرهایی را در پی داشت، بار دیگر موضوع دریافت غرامت گازی از پاکستان را مطرح کرد.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۳۸
موضوع محکومیت ایران در دادگاه بین المللی به دلیل گران فروشی گاز به ترکیه که یکی دیگر از مشکلات به جای مانده از دولت قبل ارزیابی می شود، علاوه بر آنکه نقدها و نظرهایی را در پی داشت، بار دیگر موضوع دریافت غرامت گازی از پاکستان را مطرح کرد.
به گزارش نکونیوز، این دومین بار بود که ترکیه از ایران شکایت گازی مطرح می کرد که بار اول شکست خورد اما این بار موفق شد حکم دریافت غرامت از ایران را که وقوع آن به دولت قبل باز می گردد دریافت کند؛ غرامتی که اگرچه به گفته بیژن زنگنه وزیر نفت محرمانه، و مبلغش کمتر از حد انتظار ترکیه است اما به هر حال باید توسط ایران پرداخت شود. جدیت ترکیه در دریافت غرامت گازی از ایران در شرایطی صورت گرفته که با توجه به اختلافات روسیه و ترکیه که دریافت گاز از روسیه به عنوان مهمترین منبع تامین گاز ترکیه را در هاله ای از ابهام قرار داده، ایران بهترین منبع تامین گاز ترکیه محسوب می شود و ترکیه می تواند بیش از میزان کنونی از ایران گاز خریداری کند. اما با این وجود، ترکها مصلحت اندیشی نکردند و شکایت خود را از ایران تا آخرین مرحله پیش بردند. اما به نظر می رسد این جدیت در ایران برای مقابله با عهد شکنی های مکرر پاکستانی ها وجود ندارد.
خط لوله آی پی که زمانی خط لوله صلح نام داشت تا بتواند با انتقال گاز ایران به پاکستان و هند، این دو کشور را به هم نزدیکتر کند، به مرور زمان و با عهدشکنی هندی ها و سپس تحریمها، به خط لوله آی پی تغییر کرد تا صرفا گاز ایران را به پاکستان انتقال دهد. اما علیرغم آماده شدن خط لوله انتقال گاز در خاک ایران، هنوز پاکستانی ها قدمی برای احداث خط لوله در خاک خود برنداشته اند و علیرغم آنکه از سال ۲۰۱۵ میلادی باید صادرات گاز ایران به پاکستان آغاز می شد، اما نه تنها این اتفاق رخ نداده، بلکه غرامتی که گفته می شود بابت هر روز تاخیر در دریافت گاز از ایران ۳ میلیون دلار تعیین شده نیز توسط طرف مقابل پرداخت نشده است. این درحالیست که دو ماه پیش مراسم آغاز احداث خط لوله تاپی که قرار است گاز ترکمنستان را به پاکستان برساند نیز برگزار شد تا بدعهدی پاکستانی ها در قبال ایران بیش از پیش آشکار شود. جدیت ترکیه در دریافت غرامت از ایران، درسی برای ما است که برای دریافت حق و حقوق خود بیش از پیش جدی باشیم.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵