کد مطلب: 70212
 
پتروشیمی و بنزین؛ محور خبرهای هفته
یک افتتاح در شیراز، یک اغما در بهارستان!
 
هفته ای که گذشت، از یک سو خبرهای پتروشیمی با توجه به افتتاح اوره و امونیاک پتروشیمی شیراز و از سوی دیگر خبرهای بنزین با توجه به بررسی این موضوع در قالب اصلاحیه بودجه بیش از سایر خبرهای حوزه انرژی مورد توجه قرار گرفت.
تاریخ انتشار : جمعه ۱ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۵۵
هفته ای که گذشت، از یک سو خبرهای پتروشیمی با توجه به افتتاح اوره و امونیاک پتروشیمی شیراز و از سوی دیگر خبرهای بنزین با توجه به بررسی این موضوع در قالب اصلاحیه بودجه بیش از سایر خبرهای حوزه انرژی مورد توجه قرار گرفت.
به گزارش نکونیوز، بیژن زنگنه وزیر نفت که در سفر استانی دولت به کرمانشاه، روز یکشنبه بدون توجه به انتخاب چابهار به عنوان قطب سوم پتروشیمی کشور گفته بود، پس از خوزستان و عسلویه، کرمانشاه قطب سوم پتروشیمی کشور می شود، روز سه شنبه به شیراز رفت تا با حضور معاون اول رییس جمهور، طرح آمونیاک و اوره شهدای مرودشت در شرکت پتروشیمی شیراز به بهره برداری برسد. طرح آمونیاک و اوره شهدای مرودشت از مهمترین طرح های پتروشیمی کشور است که برای راه اندازی آن ۲۶۰۰ میلیارد تومان بصورت ۵۵۰ میلیون دلار ارزی و ۴۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری ریالی صورت گرفته است. وزیر نفت از ارزش تولیدی سالانه ۵.۴ میلیارد دلار طرح‌های سرمایه‌گذاری شده در سال ۹۵ به قیمت پایه سال ۹۰ تا پایان امسال خبر داد.
وی در ادامه به طرح پتروشیمی وزارت نفت در سال ۹۵ اشاره و آن‌ها را به مثابه اجرای اقتصاد مقاومتی توصیف کرد وگفت :‌ پلی‌اتیلین سنگین ایلام، ‌ پتروشیمی تخت جمشید ماهشهر، لرستان مهاباد، ‌ارومیه، شهدای مرودشت، ‌کاویان، مرواید، فاز دو کارون، ‌پلی اتیلن کردستان، ‌فاز یک پردیس در عسلویه، ‌ پلی استایرن انتخاب، ‌تخت جمشید پارس، دالاهو و کاوه از مهمترین طرح‌های پتروشیمی است که تا پایان سال ۹۵ آماده افتتاح و بهره بردای می‌شوند.
وزیر نفت اضافه کرد: در سال ۹۶ نیز طرح‌هایی در حوزه پتروشیمی‌هایی مرجان عسلویه بوشهر و فاز اول ابن سینای ماهشهر در دستور کار قرار گرفته است. وی به مصوبات و سیاست‌های تسهیل وزات نفت در خصوص طرح آمویناک و اوره اشاره کرد و عنوان کرد :‌هم اکنون مصرف داخلی اوره ۱.۶ میلیون تن در سال است که برآورد شده به میزان ۲.۵ میلیون تن در سال ۲۰۱۹ افزایش یابد و به موجب آن پتانسیل حضور در بازارهای خارجی توسط شکرت ملی پتروشیمی به ۵. ۳ میلیون تن در سال تخمین زده شود . زنگنه همچنین از برنامه‌ ریزی برای افتتاح و تولید نزدیک به ۸ میلیار دلار طرح پتروشیمی تا مهر ماه سال ۹۶ با ارزش تولید پایه سال ۹۰ خبر داد.
کارت سوخت همچنان در اغمای بهارستان
روز سه شنبه، اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در جلسه صبح این کمیسیون با کلیات لایحه اصلاح بودجه ۱۳۹۵ مخالفت کردند تا بار دیگر سرنوشت عرضه بنزین و کارت‌های سوخت به اغما برود و تعیین تکلیف این موضوع مهم عرصه انرژی به آینده موکول شود. مجلس نهم در آخرین روزهای حیات خود، با مصوبه ای بر خلاف نظر دولت، بنزین را دونرخی کرد. این موضوع با مخالفت دولت مواجه شد اما وزارت نفت منتظر ماند تا مجلس دهم تشکیل شود تا شاید بتواند این مصوبه را تغییر دهد. چرا که وزارت نفت نه تنها با دو نرخی شدن بنزین به علت فسادآور بودن آن مخالف است، بلکه تداوم عرضه بنزین با کارت هوشمند سوخت را به دلیل عدم استفاده از آن توسط مردم و هزینه های سنگین نگهداری، زاید می داند.
دو روز پیش از بررسی این موضوع در مجلس، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفته بود سیاست حفظ سامانه هوشمند سوخت بنزین حرکت زائدی است که جز تحمیل بار مالی بر دولت تاثیری در جامعه نخواهد داشت. پیش بینی می شودطی مدت باقی مانده از مهلت رسیدن دولت به دو نرخی کردن سوخت و پایان عمر کوتاه بنزین بدون سقف و نرخ دوم، اگر هم مجلسیان به سوی حذف آنچه مجلس پیشین به تصویب رسانده بود نروند، دولت راه حلی را در پیش خواهد گرفت که لایجه دو نرخی شدن بنزین را خنثی کند.
آغاز اعتبارسنجی شرکتهای بین المللی
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران روز دوشنبه از آماده سازی مقدمات برگزاری نخستین مناقصه های مدل جدید قراردادی صنعت نفت خبر داد و گفت: فراخوان شناسایی شرکتهای بین المللی فعال در حوزه نفت و گاز به منظور تدوین فهرست اولیه وزارت نفت بزودی اعلام می شود. علی کاردر در گردهمایی معاونت امور توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران با مجریان پروژه های غرب کارون، پارس جنوبی و نفت خزر، با بیان این مطلب افزود: همه شرکتهای خارجی فعال در صنعت نفت، امکان حضور در مناقصه های نفتی کشورمان را ندارند و از این رو، شرکتهای بین المللی توانمند و حائز شرایط تعیین شده از سوی شرکت ملی نفت ایران طی فرایندی شناسایی خواهند شد.
همیشه از حربه خیانت استنفاده می کنند
بیژن نامدار زنگنه ظهر سه‌شنبه ۲۹ تیر در جمع اساتید و دانشجویان دانشگاه شیمی، نفت و گاز دانشگاه شیراز، روش درست توسعه و پایداری توسعه را مبنا قرار دادن عقلانیت در پیشرفت دانست زیرا با حرف‌ها و عملکردهای احساسی و هیجانی هیچ یک از جوامع به توسعه متوازن و پایدار دست‌ پیدا نکرده‌اند. وزیر نفت با تصریح اینکه هنوز هم مقاومت‌هایی در مقابل افزایش ضریب بازیافت وجود دارد، گفت: برخی چیزهایی که در خبرگزاری‌ها و سایت‌ها نوشته می‌شود معطوف به آن است که این ضریب افزایش نیابد و این مطالب از جنس نادانی است نه بدجنسی. زنگنه گفت: ما خوب بلد بودیم شعار بدهیم،‌ آن موقع می‌گفتند وضع ما خوب است و دیگران بیایند از ما درس بگیرند. وقتی کرسی استادی در رشته نفت نداشتیم چطور می‌توانستیم بگوییم بهترین هستیم. او با اشاره به اینکه طی سال‌های اخیر سالانه چند هزار فارغ‌التحصیل در رشته‌های بالادستی نفت در مقطع کارشناسی داریم، گفت: امروز با هدف ایجاد اشتغال مناسب برای این گروه، ایجاد شرکت‌هایی نظیر اکتشاف و استخراج را دنبال و مطرح کردیم اما عده‌ای گفتند که شما می‌خواهید در حق خانواده نفت خیانت کنید. همیشه کسانیکه قصد متوقف کردن افراد را دارند از حربه خیانت استفاده می‌کنند، اما وقتی دیدند جا نزدید، آنوقت به‌دنبال مسائل دیگر خواهند رفت.
با اوپک همکاری نمی کنیم
وزیر انرژی روسیه دیروز (پنجشنبه) اعلام کرد از همکاری احتمالی این کشور با اوپک درباره تولید نفت، چشم پوشیده است. آلکساندر نواک، اعلام کرد پس از شکست مذاکره با کشورهای عضو اوپک برای تثبیت تولید در ماههای گذشته، از هماهنگی احتمالی با این سازمان منصرف شده است. نواک گفت: درباره هماهنگی اقدامهای روسیه و اوپک هیچ مذاکره ای نمی کنیم؛ ما نمی توانیم درباره کاهش تولید به توافق دست یابیم، زیرا ابزارها و سازکارهای لازم برای این کار را در اختیار نداریم. به گفته نواک، همکاری روسیه با اوپک تنها در قالب تبادل اطلاعات و تحلیلها درباره بازار نفت است و هماهنگی در تولید را در بر نمی گیرد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵