کد مطلب: 102029
 
رییس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران در گفتگو با "نکونیوز":
رکود در نمایشگاه نفت، نشانه‌های خوبی را نوید نمی‌دهد
 
برخی از کارشناسان معتقدند بیست و سومین نمایشگاه بین المللی نفت تهران چندان تغییری با نمایشگاه سال گذشته نداشت و سایه ای از رکود بر آن احساس می شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۲۳
برخی از کارشناسان معتقدند بیست و سومین نمایشگاه بین المللی نفت تهران چندان تغییری با نمایشگاه سال گذشته نداشت و سایه ای از رکود بر آن احساس می شد.
حسن کاظمی رییس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران معتقد است این رکود می‌تواند حاصل کاهش تقاضا در ابعاد توسعه ای صنعت نفت باشد. کاظمی در گفت و گو با نکونیوز گفت: در نمایشگاه امسال حضور تعدادی از شرکتهای چینی و کره‌ای به چشم می‌آمد که به دنبال سهم خودشان از بازار هستند. این شرکت‌ها از نوع تسویه حساب مالی مقداری دلنگرانی داشتند که تلاشهایی برای حل این مشکلات شده است. اما به نظر می‌رسد مسائل مربوط به تسویه حساب از اهمیت چندان زیادی برخوردار نباشد و در همکاری با این شرکت‌ها به مشکل اساسی برخورد نمی‌کنیم.
وی افزود: دلنگرانی این شرکت‌ها این است که پروژه‌های ما به چه ترتیبی پیش خواهند رفت و در نهایت چگونه با آنها تسویه حساب خواهیم کرد. ما تلاش خواهیم کرد که این دلنگرانی‌ها را پاسخ بدهیم.
این کارشناس حوزه نفت و انرژی در مورد حضور شرکت‌های بزرگ اروپایی و آمریکایی در نمایشگاه امسال گفت: امسال شرکت‌های بزرگ آمریکایی و اروپایی در قبال حضور در ایران، مقداری محافظه‌کارانه عمل کردند. این تصمیم‌گیری به جهت ابهامات و عدم قطعیت در تعیین تکلیف تعاملات بازرگانی با دنیا و به ویژه با اروپا است. این موضوع منجر به شک و ابهاماتی شده است که بالاخره تکلیف بازار تجاری ایران به چه صورتی خواهد بود؟
او ادامه داد: البته این شک و شبهه برای خود ما هم ایجاد شده است؛ چراکه کارفرماهای ما به تامین مالی پروژه‌هایشان اطمینان ندارند. بعضا خریدها افت کرده و سازندگان نیز در قیمت تمام شده‌ تولیدات خود بلاتکلیف هستند. این موضوع به نوسانات شدید دلار باز می‌گردد. این مشکلات منجر به افت کیفیت نمایشگاه نسبت به سال قبل شد که کاملا محسوس بود.
رییس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران با اشاره به ارتباط افت کیفیت نمایشگاه امسال با تهدیدات ترامپ تصریح کرد: البته نباید تمام اشکالات و گناهان را پای ترامپ نوشت. اگر اقتصاد کشور اقتصادی پایدار بود، خط و نشان‌های آقای ترامپ تا این حد مساله ایجاد نمی‌کرد. ما بیشتر چوب نامدیریتی‌ داخلی را می‌خوریم.
وی افزود: در اوایل انقلاب، به صرف اینکه تکنوکرات هستیم، کارخانه تاسیس کردیم. اما از مدیریت مالی و صادرات اطلاعی نداشتیم. همه ما مشکلات دانشی در حیطه مدیریتی داریم. این مساله به عموم جناح‌ها باز می‌گردد و مختص به یک جناح نبوده است. بخش خصوصی نیز از این قاعده مستثنا نبوده است. در حال حاضر به جهت مشکلات موجود در حوزه ارز، بخش خصوصی قادر به تصمیمات اجرایی مناسبی نیست. صرف ایرادگیری و آنالیز مشکل، دردی را درمان نمی‌کند. باید به فکر چاره هم باشیم.
بازرس انجمن سازندگان تجهیزات نفت در مورد ارائه تکنولوژی جدید در نمایشگاه امسال گفت: در نمایشگاه امسال بعضا کالاهایی با کیفیت متوسط و حتی پایین‌تر از متوسط عرضه شده بود. کیفیت این کالاها در حد همان تولیدات داخل است. وقتی از شرکت‌های خارجی دعوت می‌شود که در بازار "های‌تک" ما حضور یابند، در پاسخ می‌گویند که انگیزه لازم برای این کار را نداریم و هنوز استراتژی در این مورد تعریف نکرده‌ایم. نمایشگاه در بخش "های‌تک" دچار رکود شده بود. طی چند سال قبل اینگونه نبود. این مساله منجر می‌شود که سازندگان داخلی فرصت‌ها را یکی بعد از دیگری از دست بدهند.
کاظمی گفت: زمانی نمایشگاه نفت و گاز ایران در خاورمیانه رتبه یک را داشت. اما این موقعیت را کم کم از دست دادیم. تحریم‌هایی که از زمان آقای احمدی‌نژاد آغاز شد اکنون آثارش نمایان می‌شود. آثار آن تحریم‌ها منجر شده است که بسیاری از شرکت‌های خارجی متوجه این موضوع شده باشند که بودجه پروژه‌های صنعت نفت ایران تامین نیست و با مشکل مواجه شده است.
وی در پاسخ به این سوال که رکود حاکم بر نمایشگاه امسال تا چه حد می‌تواند دال بر وجود آینده مبهم در صنعت نفت جمهوری اسلامی باشد، ابراز داشت: این رکود می‌تواند حاصل کاهش تقاضا در صنعت نفت باشد. قاعدتا در صنعت نفت وقتی تقاضا کاهش یابد، نگهداری تاسیسات و تجهیزات پالایشگاه‌ها نیز دچار مشکل می‌شود و بهره‌وری پالایشگاهی ما هم کاهش خواهد یافت. به همین خاطر می‌توان انتظار افت شدید در بهره‌برداری در تولید نفت را داشته باشیم. این رخداد زنجیروار مشکلات بعدی را منجر می‌شود که در نهایت منجر به رکود در تولید می‌شود.
گفت و گو : سید مسعود آریادوست
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵