کد مطلب: 108960
 
مجریان پروژه‎های پژوهشی نفت تجلیل شدند
 
در دومین کنفرانس سالانه مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور، از متولیان دو طرح پژوهشی نفتی قدردانی شد.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۶ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۰۴
به گزارش معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت، دومین کنفرانس سالانه مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور با حضور معاونان و مدیران پژوهشی وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی چهارم دی‌ماه امسال از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد.
در این کنفرانس، پروژه شناسایی و ارزیابی منابع شیل گازی در توالی‌های رسوبی ژوراسیک میانی تا کرتاسه زیرین در ناحیه لرستان (مجری پژوهشگاه صنعت نفت و کارفرما مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت) و پروژه تدوین دانش فنی، طراحی و ساخت ابزار درون‎چاهی اشعه گامای طبیعی قابل نصب به سیستم MWD، به عنوان پروژه‌های برتر نفت که در مسیر افزایش تعامل سازنده وزارت نفت با دانشگاه‌های کشور اجرا شده‌اند، انتخاب و معرفی شدند و از امید شاکری، مدیرکل نظام فنی و اجرایی معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت به عنوان نماینده این وزارتخانه، سیدصالح هندی، مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران و جعفر توفیقی، رئیس پژوهشگاه صنعت نفت به دلیل حمایت از پروژه‎های پژوهشی قدردانی شد.

تبیین چالش‎های ارتباط صنعت و دانشگاه

در این نشست که وزارت نفت در آن مشارکت فعال داشت، معاونان وزارتخانه‌های نیرو، راه و شهرسازی، دفاع، معاون سازمان محیط زیست، مدیرکل امور پژوهش وزارت نفت و رئیس پژوهشگاه صنعت نفت در نشستی تخصصی با عنوان «نقش پژوهشگاه‌ها و مراکز پژوهشی دستگاه‌های اجرایی در همکاری با دانشگاه‌ها» سخنرانی کردند.

مهدی خان‌بیگی، مدیرکل امور پژوهش وزارت نفت در این نشست، با بیان چالش‌ها و مشکلات برقراری ارتباط اثربخش صنعت و دانشگاه، ضمن اشاره به وجود نهادهای متعدد سیاستگذاری در این بخش، بر لزوم هم‌راستایی سیاست‎ها و برنامه‎های ابلاغی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، شورای عالی عتف و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد.

وی به نبود منابع تامین مالی کافی به عنوان چالش دیگری در این حوزه اشاره کرد و توجه به اثربخشی پروژه‌های پژوهشی و فناورانه و رصد نتایج آن را از عوامل مهم جلب اعتماد مسئولان اجرایی کشور به حوزه پژوهش دانست.

خان‌بیگی نبود نگاه مدیریت سبد طرح‎ها و پروژه‌ها در فازهای آغازین، برنامه‎ریزی، اجرا، پایش و کنترل و همچنین فاز خاتمه پروژه‌ها را از دیگر موارد قابل بهبود در اجرای پروژه‌های پژوهشی در سطح کشور برشمرد و ایجاد شبکه‌سازی در بین دانشگاه‌ها برای استفاده از ظرفیت دانشگاه‌های کشور را از دستاوردهای صنعت نفت در طرح‎های پژوهشی عنوان کرد.

وی توجه به سطح آمادگی فناوری (TRL) و لزوم ایفای نقش دانشگاه‎ها در حوزه توانمندی‌های مشخص‌شده در این سطوح و همچنین حضور پژوهشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان و تقسیم وظایف صحیح در این پروژه‌ها از حلقه ابتدایی این پروژه‌ها که مطالعات پژوهشی تا تجاری‌سازی محصولات است، را از مهم‌ترین عوامل موفقیت پروژه‌های پژوهشی برشمرد.


Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵