داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 15826
 
گزارش مركز آمار ايران از هزینه خانوارها طی ۱۰ سال گذشته
بار سنگین زندگی بر دوش دهک های پایین درآمدی
 
نکونیوز:جديدترين گزارش مركز آمار از توزيع هزینه های خانوارهاي شهري، روستايي و كل كشور طي ۱۱ سال منتشر شد. براساس این گزارش با آنکه ضریب جینی بهبود یافته اما بررسی سهم هزینه های ناخالص دهک های خانوار نشان می دهد که این سهم در سه سال گذشته افزایش یافته که حاکی از گران شدن هزینه های زندگی در کشور بوده است .
تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۷:۴۸
بررسي اعداد و ارقام جداول مركز آمار حاكي از آن است كه ضريب جيني – شاخص توزیع ثروت - كل كشور رو به بهبود بوده و از ۴۱۱۰/۰ در سال ۸۸ به ۳۶۴۳/۰ در ۹ ماهه سال ۹۱ كاهش يافته است.
ضریب جینی بین صفر و یک است به طوری که اگر این ضریب به سمت صفر سوق یابد ، برابری توزیع ثروت بهبود یافته و اگر به سمت یک افزایش یابد نابرابری بیشتر شده است .
ضريب جيني مناطق شهري نيز طي سال‌هاي ۸۰ تا ۹۱ روندي رو به كاهش داشته و از ۴۱۹۹/۰ در سال ۸۰ به ۳۵۷۵/۰ در ۹ ماهه ۹۱ رسيده است. اين مهم نشان دهنده بهبود توزيع ثروت در كشور بوده است.
توزيع ثروت در مناطق شهري در دولت هشتم در سال ۸۰ برابر با ۴۱۹۹/۰، در سال ۸۱ برابر با ۴۱۹۴/۰، در سال ۸۲ ۳۹۹۶/۰ و در سال ۸۳ برابر با ۴۰۵۵/۰ بوده است. اين روند در دولت نهم و دهم ادامه پيدا كرد و ضريب جيني در سال ۸۴ برابر با ۴۰۵۹/۰، در سال ۸۵ برابر با ۴۱۵۶/۰، در سال ۸۶ برابر با ۴۱۳۶/۰ و در سال ۸۷ برابر با ۳۸۶۸/۰ شد.
در همين حال، طي سال‌هاي ۸۸، ۸۹ و ۹۰ ضريب جيني به ترتيب ۳۸۹۳/۰، ۳۸۴۱/۰ و ۳۵۶۸/۰ بوده است.
اما نكته‌اي كه در ميان گزارش مركز آمار بيش از پيش مهم جلوه مي‌كند، سهم هزينه ناخالص سرانه هر دهك در اين مدت است كه عدد و رقم‌ها بيانگر آن است كه در حالي كه هزينه ناخالص دهك اول از سال ۸۴، يعني زمان روي كار آمدن محمود احمدي‌نژاد تا ۸۶ رو به كاهش بود، اما به يك‌باره هزينه اين بخش از سال ۸۷ افزايش يافته و به بالاترين سطح در ۹ ماهه ابتدايي سال ۹۱ رسيده است. سهم هزينه ناخالص سرانه دهك اول در سال ۸۰ برابر با ۰۲۱۷/۰، در سال ۸۴ برابر با ۰۲۳۰/۰، در سال ۸۷ برابر با ۰۲۳۴/۰ و در ۹ ماهه سال ۹۱ برابر ۰۲۸۸/۰ بوده است.
به عبارتي، طي اين سال‌ها هر چه تورم روند صعودي به خود گرفته، قدرت خريد ثروتمندترين اقشار جامعه هم بهبود پيدا كرده و مهر تاييد بر اين تئوري اقتصادي كه تورم، پول‌دارها را پول‌دارتر مي‌كند، گذاشته است.
اما در رابطه دهك دهم، يعني فقيرترين بخش جامعه اتفاقي ديگر افتاده و هزينه‌هاي اين بخش دائما با كاهش و افزايش روبه‌رو بوده است. سهم هزينه ناخالص دهك دهم در مناطق شهري طي سال‌هاي ۸۰ تا ۸۴ تقريبا رو به كاهش بوده؛ به طوري كه هزينه‌هاي اين بخش در سال ۸۰ برابر با ۳۳۶۳/۰، در سال ۸۱ برابر با ۳۳۳۶/۰، در سال ۸۲ برابر با ۳۱۹۲/۰، در سال ۸۳ برابر با ۳۲۰۹/۰ و در سال ۸۴ برابر با ۳۲۰۸/۰ بوده است. اما در دولت نهم هزينه ناخالص دهك دهم در دو سال ۸۵ و ۸۶ افزايش يافته و در سال ۸۶ به ۳۲۴۶/۰ رسيد و با اندكي كاهش در سال ۸۹، ۳۰۰۴/۰ شد. سهم هزينه‌هاي دهك دهم در دو سال ۹۰ و ۹ ماهه ۹۱ نيز ۲۸۱۹/۰ و ۲۸۷۱/۰ بود.
مركز آمار در بخش ديگري از جدول آماري خود، اشاره‌اي به سهم هزينه ناخالص ۲۰ درصد فقيرترين جمعيت داشته است. هزينه ناخالص ۲۰ درصد فقيرترين جمعيت كشور از ۰۵۵۵/۰ در سال ۸۰ به بالاترين سطح در يك دهه گذشته رسيده است، به‌گونه‌اي كه در ۹ ماهه سال ۹۱ در حد ۰۷۰۵/۰ افزايش يافت.
همچنين سهم هزينه ۱۰ درصد ثروتمندترين به ۱۰ درصد فقيرترين از ۴۹/۱۵ در سال ۸۰ به ۹۸/۹ در ۹ ماهه سال ۹۱ كاهش يافت. اين روند كاهشي تقريبا از ۸۶ آغاز شد؛ به‌گونه‌اي در سال ۸۶ برابر با ۱۲/۱۵، در سال ۸۷ برابر با ۸۳/۱۲، در سال ۸۸ برابر با ۱۳/۱۳، در سال ۸۹ برابر با ۴۵/۱۲، در سال ۹۰ برابر با ۱۷/۱۰ و در ۹ ماهه سال ۹۱ برابر با ۹۸/۹ شد.
در همين حال، گزارشي از سهم هزينه ناخالص ۲۰ درصد ثروتمندترين به ۲۰ درصد فقيرترين جامعه داده شده است كه در دولت هشتم تقريبا اين سهم بدون تغيير و با اندكي كاهش بوده و از ۹۳/۸ در سال ۸۰ به ۲۸/۸ در سال ۸۳ رسيده است. در دولت نهم سهم هزينه ناخالص اين گروه از ۲۱/۸ به ۶۳/۷ كاهش يافته و در دولت دهم نيز اين روند كاهشي ادامه داشت تا به ۲۵/۶ در ۹ ماهه ابتداي سال ۹۱ رسيد. سهم هزينه ناخالص ۴۰ درصد ثروتمندترين به ۴۰ درصد فقيرترين نيز به همين شكل و تقريبا بدون تغيير بود و طي دولت دهم از ۱۹/۴ به ۵۹/۳ رسيد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵