کد مطلب: 87016
 
نکات کلیدی آخرین گزارش اوپک
از جهش در تولید نفت اوپک تا کاهش قیمت خام ایران
 
قیمت نفت خام سنگین ایران در ماه مه نسبت به ماه آوریل ۴.۱ درصد کاهش یافته و به ۴۹ دلار به ازای هر بشکه رسیده است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۴
آخرین گزارش ماهیانه اوپک که به تازگی منتشر شده، نشان می‌دهد تولید نفت کشورهای عضو این سازمان در ماه گذشته میلادی ۳۳۶ هزار بشکه در روز افزایش یافته است. این میزان از افزایش تولید، بسیار قابل توجه است و علت آن به افزایش تولید لیبی و نیجریه، یعنی دو کشور معاف از اجرای توافق نفتی، برمی‌گردد.
به گزارش نکونیوز، آخرین گزارش ماهیانه اوپک که به تحولات بازار نفت در ماه مه می‌پردازد، رسماً تأیید می‌کند که تولید نفت اوپک در ماه گذشته میلادی، به طور قابل توجهی افزایش یافته است.
تولید نفت اوپک در ماه مه با افزایش ۳۳۶ هزار بشکه‌ای نسبت به ماه آوریل به ۳۲.۱۴ میلیون بشکه در روز رسیده است. طبق گزارش اوپک میزان تولید نفت کشورهای عضو این سازمان در ماه مه، بیش از میزان متوسط برآورده شده برای تقاضا برای نفت این سازمان در سال ۲۰۱۷ بوده است.
نکونیوز نکات کلیدی گزارش اوپک را استخراج کرده که آن‌ها را به طور خلاصه در اختیار خوانندگان عزیز قرار می‌دهد:
• افزایش تولید نفت اوپک عمدتاً به افزایش تولید نفت لیبی و نیجریه یعنی دو کشور معاف از توافق نفتی برمی‌گردد. این دو که مدت‌ها درگیر منازعات سیاسی هستند، ماه پیش تولید نفت خود را افزایش داده‌اند. تولید نفت لیبی در ماه مه ۱۷۸.۲ هزار بشکه در روز و تولید نفت نیجریه ۱۷۴.۲ هزار بشکه در روز افزایش یافته. عراق هم تولید نفت خود را در ماه گذشته میلادی ۴۴.۴ هزار بشکه در روز افزایش داده است.
• طبق گزارش اوپک تولید نفت خام ایران در ماه گذشته میلادی سه میلیون و ۷۹۵ هزار بشکه در روز بوده است. تولید نفت ایران نسبت به ماه آوریل ۴.۵ هزار بشکه در روز افزایش یافته است. اوپک میزان تولید نفت کشورهای عضو خود را هم بر اساس برآورد شش منبع ثانویه این سازمان، از جمله پلتس و آژانس بین‌المللی انرژی، و هم بر اساس گزارش مستقیم خود کشورهای عضو اعلام می‌کند. ایران در ماه مه میزان تولید نفت خود را به اوپک به صورت مستقیم گزارش نداده است.
• قیمت نفت خام سنگین ایران در ماه مه نسبت به ماه آوریل ۴.۱ درصد کاهش یافته و به ۴۹ دلار به ازای هر بشکه رسیده است.
• عربستان نسبت به ماه آوریل تولید نفت خود را اندکی کاهش داده و آن را به ۹ میلیون و ۹۴۰ هزار بشکه در روز رسانده است. عربستان همچنان کمتر از میزان تعهدشده در قالب توافق نفتی، نفت خام تولید می‌کند و پایبندی این کشور به توافق، بیش از ۱۰۰ درصد است.
• اوپک گفته است روند ایجاد توازن در بازار نفت ادامه دارد اما این روند با سرعت آهسته‌تری دنبال می‌شود چرا که از دسامبر ۲۰۱۶، مبانی بازار نفت تغییر کرده و تولید نفت آمریکا از روند کاهش وارد روند «رشد مثبت» شده است.
• اوپک همچنین گفته است موجودی انبارهای نفت در کشورهای صنعتی در ماه آوریل کاهش یافته و در ماه‌های باقی‌مانده از سال جاری نیز کاهش بیشتری خواهد یافت اما افزایش تولید نفت آمریکا، تلاش‌ها برای رهایی از انبارهای سرشار از نفت را محدود کرده است.
• طبق گزارش اوپک موجودی انبارهای تجاری نفت در کشورهای صنعتی علی‌رغم کاهش، همچنان ۲۵۱ میلیون بشکه بالاتر از میانگین پنج ساله این انبارها است.
• تولید نفت ۱۱ کشور عضو اوپک که برای تولید آن‌ها سهمیه تعیین شده است (یعنی همه اعضای اوپک به جز لیبی و نیجریه) در ماه مه ۲۹.۷۲۹ میلیون بشکه در روز بوده است. این بدان معناست که این کشورها پایبندی بسیار بالایی به توافق نفتی داشته‌اند و حتی در مجموع بیش از سطوح تعیین شده تولید نفت خود را کاهش داده‌اند.
• اوپک برآورد خود از میزان رشد تولید کشورهای غیرعضو این سازمان در سال جاری را کاهش داده و آن را به ۸۴۰ هزار بشکه در روز رسانده است. اوپک پیش از این پیش‌بینی کرده بود که تولید کشورهای غیرعضو این سازمان در سال ۲۰۱۷، در مجموع ۹۵۰ هزار بشکه در روز افزایش یابد.
• اوپک برآورد خود از میزان تقاضا برای نفت کشورهای عضو این سازمان را نسبت به گزارش قبلی ۱۰۰ هزار بشکه در روز افزایش داده است. در سال جاری، طبق برآورد اوپک، برای نفت کشورهای عضو این سازمان تقاضایی معادل ۳۲.۰۲ میلیون بشکه در روز وجود دارد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵