کد مطلب: 104568
 
آمریکا برای تقسیم سوریه وارد عمل شود
 
روزنامه واشنگتن پست در مطلبی به قلم یک روزنامه نگار سعودی خواستار تقسیم سوریه در مقطع کنونی و ایجاد خودمختاری در مناطق خارج از کنترل دولت این کشور بر اساس وعده های امریکا شد.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۴
روزنامه واشنگتن پست در مطلبی به قلم یک روزنامه نگار سعودی خواستار تقسیم سوریه در مقطع کنونی و ایجاد خودمختاری در مناطق خارج از کنترل دولت این کشور بر اساس وعده های امریکا شد.

به گزارش ایرنا ، این روزنامه در مطلبی در صفحه دیدگاه ها به قلم 'جمال خاشقچی' روزنامه نگار سعودی افزود: اکنون و با توجه به عملیات نظامی ارتش سوریه در جنوب این کشور زمان مناسبی است تا آمریکا برای تقسیم سوریه و ایجاد خودمختاری در مناطق خارج از کنترل دولت این کشور اقدام کند.
نیروهای نظامی سوریه پس از آزادسازی بخش های زیادی از مناطق اطراف دمشق از اشغال تروریست ها اکنون با ورود به جنوب سوریه مناطق مختلفی از آن را از اشغال تروریست ها خارج کرده و در حال حاضر در مناطقی در نزدیک جولان اشغالی با تروریست های مورد حمایت رژیم صهیونیستی در نبرد هستند.
در صورت آزادی این مناطق نیز فقط مناطق شمالی سوریه در اختیار تروریست ها باقی می ماند که به نظر می رسد پس از پایان اقدام ارتش در جنوب بی درنگ نیروهای نظامی سوریه عازم شمال این کشور شوند تا به باقیمانده های تروریست ها در این مناطق نیز پایان دهند.
روزنامه واشنگن پست در ادامه مطلب خود با اشاره به برخی ادعاهای هشت سال گذشته مانند ارتکاب فجایع انسانی در سوریه در راستای فشار به حکومت این کشور و برای کاهش ضربات وارده به تروریست ها افزود: در شهر محاصره شده درعا که مهد 'انقلاب' سوریه است و هنوز به دست نیروهای نظامی سوریه نیفتاده است یک میلیون سوری احساس نگرانی دارند و برخی در حال فرار به سمت اردن هستند که پناهنده بیشتری قبول نمی کند.
این روزنامه امریکایی چاپ واشنگتن با اشاره به این که اکنون زمان برقراری مجدد اقتدار سنتی آمریکا در منطقه است، و این که این کار از عهده روسیه و'اسرائیل' بر نمی آید و تا زمانی که ایران برگه های راهبردی در سوریه دارد، دورنمای موفقیت (مسکو وتل آویو) صفر است، مدعی شد: آمریکا تنها میانجی صادق در تلاش بین المللی برای احیای صلح و عدالت برای همه سوری خواهد بود. برای ایجاد صلح دائمی و پایدار در سوریه ، بخش جنوبی آن کشور باید مورد محافظت قرار گیرد. پیروزی اسد در آن منطقه بیش از آن که راه حل باشد، یک مانع خواهد بود.
واشنگتن پست ادامه داد: آمریکا باید پیشنهاد تقسیم بندی مناطق را در سوریه مطرح کند. اسد می تواند آنچه را تحت کنترل دارد، حفظ کند و شورشیان می توانند دولت های محلی تشکیل داده و یک نهاد جدید ایجاد کنند. با حمایت و شناسایی بین المللی ، امکان برگزاری انتخابات برای شورای محلی و مهار افراد افراطی و توقف نبردهایی که موجب بی ثباتی منطقه و ایجاد بحران آوارگان در اروپا شده است، وجود دارد.
به نوشته این روزنامه: القاعده و داعش همواره تهدید خواهند بود اما در صورت وجود نیروهای بین المللی و منطقه ای، و برآورده شدن خواست سوری ها برای تشکیل حکومت میانه رو، جوامع محلی سوریه احتمالا آنها را (القاعده و داعش) رد خواهند کرد.
عربستان از عوامل اصلی ایجاد گروه تروریستی القاعده و داعش در منطقه در سال های اخیر است اما اکنون که نقشه های این کشور با وجود حمایت های بی دریغ از تروریست ها می رود با اقدام ارتش سوریه در جنوب این کشور نقش بر آب شود ،ریاض با کمک رسانه های غربی تلاش می کند در صورت امکان بخشی از مناطق اشغالی سوریه را با بهانه های مختلف حفظ کند.
این روزنامه در ادامه مطلب خود افزود: الگو برای سوریه آن چیزی است که ترک ها اکنون در عفرین انجام می دهند و پلیس محلی را آموزش می دهند و شورای محلی را سازماندهی می کنند. در منطقه غرب فرات که نیروهای کرد سوریه برتری دارند ، آمریکایی ها و ترک ها به درکی رسیده اند که امکان همزیستی نیروها را در شهر منبج داده است. این می تواند پایه ای برای همکاری بیشتر بسیاری از طرف ها در شمال سوریه و مناطق شرق فرات باشد. ترک ها آماده آموزش نیروهای بیشتر پلیس محلی سوریه و حتی آغاز بازسازی هستند در صورتی که نگرانی های آنها در خصوص حضور مستقل کردی لحاظ شود.
ترکیه نیز در کنار عربستان، اردن و قطر یکی از طرف های حامی تمام قد (نظامی، لجستیک، درمانی، مالی) از تروریست ها در سوریه در هشت سال گذشته است و اکنون این کشور نیز مانند عربستان تمام برنامه های خود را برای ایجاد امپراتوری جدید عثمانی نقش بر آب می بیند.
واشنگتن پست در ادامه مطلب خود به قلم نویسنده سعودی نوشت: محافظت از برخی مناطق (مناطق موجود در اختیار تروریست ها) الزامی است و بهترین تضمین آن نیز تدابیری برای این است که مناطق اداره امور خود را در دست داشته باشند. افراد محلی و آوارگان بازگشته می توانند از رویه های حقوقی سوریه که خاندان اسد زمان به قدرت رسیدن منحل کرده بود برای شروع یک زیرساخت مدنی جدید استفاده کنند. اگر این مناطق چند سالی بتوانند در آرامش زندگی کنند، شکوفا خواهند شد. آوارگانی که در مناطق دیگر زندگی درست نکرده اند، باز می گردند و سایرین نیز از زیر یوغ اسد مهاجرت خواهند کرد.
روزنامه مذکور با اشاره به این که اکنون حدود 6 میلیون سوری بین اردن ، لبنان و ترکیه پراکنده هستند که ممکن است دوست داشته باشند به خانه بازگردند، افزود : مناطق آزاد شده (تحت اشغال تروریست ها) تحت اداره شوراهای منتخب مدلی برای سوریه آینده خواهند بود به خصوص اگر این مناطق به موفقیت نسبی اقتصادی برسند. روزی خواهد رسید که جهان آمادگی بیشتری برای پایان دادن به تقسیم سوریه خواهد داشت. می تواند روزی را تصور کرد که نمایندگان قدرت گرفته و با تجربه مناطق آزاد شده سوریه با نمایندگان دولت پشت میز مذاکره بنشینند و برای اتحاد دوباره و ایجاد یک سوریه دموکراتیک تر مذاکره کنند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵