داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 104261
 
افزایش تولید برگ سبز چای در کشور
 
رئیس سازمان چای کشور گفت: با آنکه در ابتدای برداشت برگ سبز چای به دلیل سرمازدگی بهاره ۶ درصد کاهش برداشت داشتیم، اما به دلیل بارندگی‌های مناسب بهار امسال این فاصله جبران شده و اکنون در برداشت دوم ۶ درصد رشد کرده است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۵۲
رئیس سازمان چای کشور گفت: با آنکه در ابتدای برداشت برگ سبز چای به دلیل سرمازدگی بهاره ۶ درصد کاهش برداشت داشتیم، اما به دلیل بارندگی‌های مناسب بهار امسال این فاصله جبران شده و اکنون در برداشت دوم ۶ درصد رشد کرده است.
حبیب جهان‌ساز در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری فارس، در مورد آخرین وضعیت خرید تضمینی برگ سبز چای در سال 97 خاطرنشان کرد: چین دوم برگ سبز چای آغاز شده و در مجموع تاکنون از ابتدای امسال 66 هزار و 418 تن برگ سبز چای به صورت تضمینی از چای‌کاران خریداری شده است.

وی افزود: 54 درصد از این برگ سبز چای درجه یک و 46 درصد آن برگ درجه دو است که تاکنون 83 میلیارد تومان از بهای برگ سبز چای را پرداخت کرده‌ایم و می‌توان گفت که تا 15 خردادماه هر چای‌کاری که برگ سبز چای را تحویل داده حساب آن را تسویه کرده‌ایم.

رئیس سازمان چای در مورد افزایش یا کاهش تولید برگ سبز چای با توجه به کاهش بارندگی در پایان سال گذشته و همچنین سرمازدگی بهاره گفت:‌ در چین اول 10 درصد کاهش برداشت در مقایسه با مدت مشابه سال قبل داشتیم، اما به دلیل بهبود وضعیت بارش‌ها در بهار، این فاصله جبران شده و تاکنون در برداشت دوم 6 درصد از میزان برداشت مدت مشابه سال قبل هم جلوتر هستیم.

به گزارش خبرگزاری فارس، نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای در سال 97 برای برگ سبز درجه یک 27292 ریال و درجه دو 15283 ریال از سوی دولت اعلام شده است که نسبت به سال 96 بر خلاف قانون خرید تضمینی که می‌گوید باید مطابق با نرخ تورم قیمت‌ها افزایش یابد تنها 4 درصد افزایش یافت.

طی چند سال اخیر به دلیل حمایت‌هایی که در راستای به سازی و جوان سازی باغات چای انجام شده تولید برگ سبز چای در کشور افزایش یافته و به دلیل ارتقای فرآوری این محصول در کارخانجات برگ سبز چای بخشی از بازار از محل تولید داخل تامین می‌شود.

گیلان و مازندران حدود 25 هزار هکتار باغ چای دارد و بیش از 55 هزار خانوار در این 2 استان چایکارند.
90 درصد چای کشور در گیلان تولید می‌شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵