کد مطلب: 60916
 
توییت جدید ظریف درباره روز اجرای برجام
ایران آماده است
 
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، در توئیت جدید خود به روز اجرای برجام پرداخت.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۱۶
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، در توئیت جدید خود به روز اجرای برجام پرداخت.
به گزارش نکونیوز، در توئیت جدید ظریف، آمده است : "روز اجرای برجام؛ اکنون وقت آن برای همگان - علی الخصوص ملل مسلمان - فرا رسیده است که دست در دست هم دهند و جهان را از افراطی گری و خشونت نجات دهند؛ ایران آماده است."
محمد جواد ظریف همراه با علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی، عراقچی معاون وزیر امور خارجه، کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی، جابری انصاری سخنگوی وزارت امور خارجه و ... صبح امروز به وین رفتند تا آخرین مراحل اجرایی شدن برجام را اعلام کنند. موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و جان کری وزیر امور خارجه آمریکا نیز به وین می روند. بدین ترتیب تحریمها علیه ایران که بخش مهمی از آنها صنایع نفت، گاز و پتروشیمی ایران را هدف گرفته بود رسما لغو می شود. قرار است در گزارش راستي آزمايي آ‍ژانس گفته شود كه ايران به تمام تعهدات خود در قالب برجام عمل كرده است، بر اين اساس ۱+۵ برداشته شدن تحريم هاي سه گانه ايالات متحده امريكا، اتحاديه اروپا و شوراي امنيت را اعلام كرده و عملا ايران و جامعه جهاني وارد تجربه فصل جديدي در رابطه دو جانبه خود خواهند شد.
در همین حال خبرگزاری رویترز گزارش داد که ۱۳ نفتکش غول پیکر ایران با مخازن پر منتظر لغو تحریم‌ها هستند هند و شرکای قدیمی ایران در اتحادیه اروپا اهداف این کشور برای افزایش صادرات نفت خود بعد از لغو تحریم ها هستند. خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت: با نزدیک شدن به لغو تحریم های ایران و از سرگیری روابط عادی تجاری تهران با جهان، این کشور هند، سریع ترین قدرت اقتصادی آسیا، و شرکای قدیمی خود در اتحادیه اروپا را برای افزایش صادرات نفت خود هدف گرفته است.
نخستین اظهارات ظریف در وین
از سوی دیگر محمد جواد ظريف در بدو ورود به وين در جمع خبرنگاران گفت امروز علاوه بر اعلام اجراي برجام گفت و گو هايي هم با امانو ،كري و موگريني خواهد داشت. وزير امور خارجه گفت: امروز با ارائه گزارش مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی برجام اجرایی خواهد شد و پس از ان یک بیانیه مشترکی برای اعلام شروع برجام منتشر مي شود. چون آنچه که برجام را اجرایی میکند گزارش مدیر کل است اما برای اعلام اهمیت این واقعه بیانیه ای هم خوانده خواهد شد. وي درباره برنامه های امروز خود گفت: دیدار با مدیر کل آژانس است , اعلام اجراي برجام و دیدار های دو جانبه با خانم موگريني و احتمالا سایر وزرای خارجه از جمله آقای کری خواهيم داشت. وزير امور خارجه گفت: اين ملاقاتها براي اطمینان از اجرای صحیح برجام است مخصوصا با توجه به اقدامات وسیعی که امریکا يي ها اعلام کردند انجام داده اند.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا که بعد از اجرای برجام جمهوری اسلامی ایران چه اهداف و اقداماتی را در منطقه دنبال میکند گفت : بعد از اجراي برجام زمینه خوبی ایجاد می شود برای همکاری گسترده تر در منطقه برای خطر عمده ای که منطقه ما را تهدید میکند و ان هم خطر تروریست و افراط گرایی است ظريف اظهارداشت : ما این آمادگی را داریم و اميدواريم که سایر همسایگان ما در منطقه و جامعه بین الملل برای مبارزه با این معضل همکاری را داشته باشند .
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵