کد مطلب: 102362
 
طرحی برای پرداخت مستقیم پول به بانک مرکزی ایران
تلاش برای دور زدن تحریم نفتی؛ این بار با اروپا
تشکیل کارگروه مشترک ایران و اتحادیه اروپا برای حل مشکلات تجارت نفت ایران
 
بر خلاف تحریم هایی که در زمان دولت محمود احمدی نژاد از سوی شورای امنیت سازمان ملل بر ضد ایران اعمال شد و ارپا را با آمریکا در یک جناح در مقابل ایران قرار داد، این بار اروپا در کنار ایران قرار گرفته تا اثرات منفی خروج آمریکا از برجام را کاهش دهد. سفر کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا به ایران در راستای همین رویکرد صورت گرفت.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۵۴
بر خلاف تحریم هایی که در زمان دولت محمود احمدی نژاد از سوی شورای امنیت سازمان ملل بر ضد ایران اعمال شد و ارپا را با آمریکا در یک جناح در مقابل ایران قرار داد، این بار اروپا در کنار ایران قرار گرفته تا اثرات منفی خروج آمریکا از برجام را کاهش دهد. سفر کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا به ایران در راستای همین رویکرد صورت گرفت.
به گزارش نکونیوز، بیژن زنگنه و میگل آریاس کانیته ظهر امروز در وزارت نفت با یکدیگر مذاکره کردند. مذاکره ای که با حضور معاونان وزارت نفت و هیات همراه کمیسیونر انرژی اروپا بدون حضور خبرنگاران برگزار شد.
کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا بعد از دیدار با زنگنه، این دیدار را سازنده توصیف کرد و خبری اعلام کرد که می تواند امیدبخش باشد : تشکیل کارگروه مشترک ایران و اتحادیه اروپا برای حل مشکلات تجارت نفت ایران. او گفت : در این کارگروه سعی می‌کنیم راهکارهایی بیابیم که ایران بتواند سطح تجارت جهانی نفت خود را بدون تغییر حفظ کند. میگل آریاس کانتیه گفت: اتحادیه اروپا پیام ویژه خود را به ایران منتقل کرده که کاملا به اجرا شدن توافق برجام پایبند هستیم. این موضوع نیازمند این است که توافقات اقتصادی این تفاهم مشترک به گونه‌ای باشد که جریان نفت و گاز ایران در سطحی باقی بماند که پیش از خروج ایالت متحده از این توافق بود. برای این منظور قصد داریم مذاکراتی با آمریکا در زمینه‌ی قائل شدن استثنائاتی درباره تحریم مخصوصا برای قراردادهایی که در زمانی امضاء شدند که آمریکا نیز بخشی از توافق برجام بود داشته باشیم.
کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا با بیان این‌که این اتحادیه دنبال راه‌های قانونی است که از شرکت‌ها در برابر تحریم‌های آمریکا محافظت کند، تصریح کرد: ما به دنبال این هستیم که زیرساخت‌های مالی و تامین اعتبار لازم برای اجرایی شدن این توافقات را فراهم کنیم؛ مخصوصا برای پروژه ال ان جی ایران که قرار بود توسط بانک سرمایه‌گذار اروپا تامین اعتبار شود. همچنین قصد داریم همه مشکلاتی که در حال حاضر تجارت عادی نفت را تحت تاثیر قرار می‌دهد بررسی کنیم. وزیر نفت ایران با جزییات درباره همه مشکلاتی که باید به حل آن بپردازیم صحبت کرد که این تنها شامل مشکلات تامین اعتبار نمی‌شود، بلکه موانعی مانند بیمه، ذخیره‌سازی نفت و غیره را نیز در بر می‌گیرد.
وی در توضیح ایجاد کارگروه مشترک ایران و اتحادیه اروپا برای حل مشکلات بازرگانی نفت گفت: این کارگروه در راستای حل مشکلات یادشده برگزار می‌شود تا راهکارهایی بیابیم که ایران بتواند سطح تجارت جهانی نفت خود را بدون تغییر حفظ کند. اولین جلسه این کارگروه امروز برگزار شد تا دستور کار، موضوعات و چارچوب زمانی حل مشکلات را تعیین کنیم و ما به تلاش‌هایمان برای کمک به ایران برای حفظ سطح تجارت نفتی خود پایبندیم.
کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا تصریح کرد: اروپا به دنبال این است که تضمین‌های لازم را به ایران بدهد که سطح تجارت نفتی بدون تغییر حفظ شود و از سوی دیگر، مردم ایران مطمئن شوند از مزایای یک توافق اصولی بین‌المللی بهره‌مند خواهند شد. این توافق نه‌تنها برای حفظ صلح و امنیت منطقه اصولی است، بلکه برای اقتصاد ایران نیز ضروری است.
کانیته درباره سخنان مدیرعامل توتال هم که گفته بود برای باقی‌ماندن در قرارداد پارس جنوبی نیازمند معافیت تحریمی از سوی آمریکاست گفت: این شرایطی که گفتیم برای همه شرکت‌های اروپایی صدق می‌کند. این یکی از همه ابزارهایی است که قرار است مورد استفاده قرار دهیم و قرار است مجموعه‌ای از راهکارها را روی میز قرار دهیم که بتواند طیف مشکلات متعدد شرکت‌های مختلف را در بربگیرد.

زنگنه پس از دیدار با کانیته چه گفت؟
بیژن زنگنه پس از دیدار با میگل آریاس کانیته با بیان اینکه امروز میزبان همکار محترم خود بوده‌ام، اظهار کرد: ایشان پیام مشخص اتحادیه اروپا در حفاظت از برجام و اراده سیاسی که سران اتحادیه در صوفیه بلغارستان ابراز کردند، به ما رساندند. وی در مورد محور اصلی مذاکرات توضیح داد: امروز صحبت از این بود که برای تحقق اراده سیاسی اتحادیه اروپا و آنچه که پیش از این ایران و اروپا در اجلاسی که در بروکسل بین ظریف و همتایانش از سه کشور برگزار شده بود، صحبت کرده بودند، چه باید کرد زیرا در این اجلاس ذکر شده بود که باید همکاران دو طرف وارد بحث‌های ریز و عملیاتی کردن نکات بشوند. وزیر نفت با تاکید بر اینکه قرار شد بحث‌ها توسط همکاران در دو طرف ادامه پیدا کند، افزود: کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا به نکته‌ای جالب اشاره کرد و آن هم اینکه مذاکره‌ای نیست که دو طرف داشته باشد. بلکه یک تلاش دو جانبه و مشترک برای یافتن راه‌حل‌هایی برای مسائلی است که با آن روبرو هستیم. این مسائل هم همان گاز، نفت، فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی است.
زنگنه در پاسخ به پرسشی درباره این که آیا خروج آمریکا از برجام سبب پایان توافق سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) تا پیش از پایان امسال خواهد شد، تصریح کرد: هر تصمیم جدید در این سازمان به اجماع نیاز دارد. باور داریم اگر اتحادیه اروپا به ما کمک کند و به اظهارات خود پایبند باشد، سطح صادرات نفت ایران تغییر نخواهد کرد و این مسئله نمی‌تواند دلیلی باشد برای تغییر تصمیمی که در گذشته گرفتیم.
وزیر نفت به این سوال که چه تضمین‌هایی از سوی مشتریان نفت ایران همچون هند و چین برای خرید نفت از ایران وجود دارد، اینگونه پاسخ داد: ما با آنها مذاکره کردیم و هیچ موج منفی از آنها دریافت نکرده‌ایم.
زنگنه درباره این که «شما گفتید ایران قصد دارد به تولید ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز برسد، آیا این هدف‌گذاری با وجود تحریم‌ها امکانپذیر خواهد بود؟» افزود: این مشکل خواهد بود، اما آن را کنار نمی‌گذاریم. زمان بیشتری می‌برد، با این حال آن را رها نمی‌کنیم. 

اتحادیه اروپا و پرداخت مستقیم پول به بانک مرکزی ایران
همان زمان که کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا در تهران حضور داشت، خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه گزارش داد: اتحادیه اروپا برای پرداخت مستقیم پول نفت ایران به بانک مرکزی این کشور به منظور دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران تلاش می‌کند. طرح اتحادیه اروپا برای پرداخت مستقیم پول نفت به ایران پس از آنکه آمریکا با خروج از توافق هسته‌ای تحریم‌های ایران را باز می‌گرداند، می‌تواند به عنوان آغاز یک جنگ تجاری میان آمریکا و اتحادیه اروپا تلقی شود.
این طرح که توسط منابع آگاه فاش شده است، پرداخت پول نفت خریداری شده از تهران توسط کشورهای عضو اتحادیه اروپا به بانک مرکزی ایران را از طریق یورو ممکن می کند. این اقدام بخشی از اقدامات طراحی شده از سوی اتحادیه اروپا برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران پس از خروج آمریکا از این توافق است.
روزنامه فایننشیال تایمز به نقل از تحلیلگران نوشت که این اقدام نگرانی را در میان رهبران اروپایی از جمله امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه ایجاد کرده که ممکن است به یک مناقشه جدید میان بروکسل و واشنگتن تبدیل شود.
کمیسیون اروپا روز جمعه از آغاز فرآیند مقررات مسدود کننده برای محافظت از شرکت‌های اروپایی خبر داد که از این شرکت‌ها می‌خواهد با تحریم‌های آمریکا علیه ایران همکاری نکند. به نوشته فایننشیال تایمز، این اقدام به تهران اجازه می‌دهد تا درآمدهای حاصله از نفت خود را به ویژه درصورت بازگردانده شدن تحریم‌های آمریکا که شرکت‌های اروپایی فعال در داد و ستدهای نفتی با ایران را هدف قرار می‌دهد به صورت مستقیم دریافت کند.
این روزنامه همچنین به نقل از تاجران نفت گزارش داد که پرداخت مستقیم پول به بانک مرکزی ایران می‌تواند به میزان زیادی برای شرکت‌های نفتی کوچکتر اروپا موثر باشد که حضور بین‌المللی بزرگ یا تعامل گسترده‌ای با آمریکا ندارد. 

آیا اروپا می تواند تحریم ایران را دور بزند؟
با وجود تدابیری که اتحادیه اروپا برای بی اثر کردن یا حداقل، کم اثر کردن خروج آمریکا از برجام اتخاذ کرده، همچنان این پرسش به قوت خود باقیست که آیا اتحادیه اروپا می تواند تحریم ایران را دور بزند؟ این موضوعی است که خبرگزاری رویترز هم در گزارش خود درباره پرداخت مسنقیم پول به بانک مرکزی ایران به آن پرداخته و نوشته : با این حال این پرسش وجود دارد که این اقدام تا چه اندازه می‌تواند موثر یا قابل اجرا برای شرکت‌ها و تاجرانی باشد که رد پای جهانی بیشتری دارند. شرکت‌های تجاری بزرگ حضور گسترده‌تری در آمریکا دارند که این تجارت برای آنها بسیار مهمتر از تعامل با ایران است. از این رو آنها رویکرد محتاطانه‌تری در قبال ایران اتخاذ می‌کنند.
به نظر می رسد هرچند تدابیر اتحادیه اروپا، نشاندهنده وفای به عهد و تعهد قاره سبز به برجام به عنوان توافقی بین المللی است، اما این که شرکتهای غربی تا چه حد از همراهی با آمریکا چشم می پوشند و تدابیر اتخاذ شده توسط اتحادیه اروپا را عملیاتی قلمداد می کنند، موضوعی است که همچنان ابهامات فراوانی درباره آن وجود دارد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵