کد مطلب: 64246
 
هفت رویداد خبرساز نفت در سالی که گذشت (۱)
دو روی سکه باز شدن قفل تحریم نفت
نکونیوز، مهمترین رویدادهای مرتبط با حوزه نفت در سال ۱۳۹۴ بررسی می کند
 
مهمترین رویداد سال ۱۳۹۴ خورشیدی برای ایران، بدون تردید، توافق هسته ای ایران و کشورهای ۱+۵ و لغو تحریمها بود که بر صنعت نفت ایران نیز تاثیر فراوانی گذاشت.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۲
مهمترین رویداد سال ۱۳۹۴ خورشیدی برای ایران، بدون تردید، توافق هسته ای ایران و کشورهای ۱+۵ و لغو تحریمها بود که بر صنعت نفت ایران نیز تاثیر فراوانی گذاشت.
به گزارش نکونیوز، تحریمهای بین المللی بر ضد ایران، از دولت اول محمود احمدی نژاد در پی صدور قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل بر ضد برنامه هسته ای ایران آغاز شد و وقتی رییس جمهور وقت ایران، قطعنامه های تحریم را کاغذپاره خواند، به مرور بر شدت تحریمها افزوده شد. یکی از بخشهای مهمی که در نوک پیکان تحریمها قرار داشت، صنعت نفت ایران و صنایع وابسته بود. ابتدا صادرات بنزین به ایران مشمول تحریمها شد که دولت وقت تلاش کرد با تولید بنزین در واحدهای پتروشیمی و کنترل مصرف بنزین از طریق سهمیه بندی، خطر این پاشنه آشیل را خنثی کند. هرچند که تولید بنزین در پتروشیمی ها تشدید آلودگی هوا را در پی داشت و هنوز هم محل بحث و اختلاف نظر فراوان است. محصوصلات پتروشیمی نیز مشمول تحریمها شد و سپس تحریمها دامان نفت ایران را هم گرفت، بطوریکه فروش نفت ایران نیز بسیار محدود شد. ضمن اینکه محدودیتهای ایجاد شده در نقل و انتقالات مالی و سوئیفت، کار را برای دولت دشوارتر ساخت و گاه شاهد مبادله نفت با کالاهای نامرغوب چینی و هندی بودیم. همه این دشواری ها موجب شد دولت تدبیر و امید به ریاست حسن روحانی، هدف اصلی خود را لغو تحریمها قرار دهد. صنعت نفت نیز از زمان روی کار آمدن دولت جدید، در انتظار بود تا با لغو تحریمها، شاهد رفع مشکلات صنعت نفت باشیم.
اما لغو تحریمهای نفتی دو روی یک سکه بود. روی اول آن روی خوشحال کننده آن بود که موجب شد با تدبیر دولت و تیم مذاکره کننده هسته ای و حمایت مقام معظم رهبری، شاهد لغو تحریمهای نفتی باشیم. بویژه لغو تحریم سوئیفت که اسفند ۱۳۹۰ ایجاد شده بود، در بهمن ۹۴ موجب شد نقل و انتقالات مالی و محدودیتهای بیمه ای اندک اندک لغو شد. هرچند سرعت لغو تحریمها مطلوب نیست و کمتر از حد انتظار است اما باز شدن قفل تحریم صنعت نفت و صنایع وابسته، نوید دهنده گشایش های تازه ای در صنعت نفت ایران و صنایع وابسته است.
اما روی دیگر سکه لغو تحریم، از دست دادن فرصت دو سال و نیمه برای لغو تحریم بود. همگان تصور می کردند تحریمها با مذاکرات ایران و قدرتهای جهانی که روند مثبتی را طی می کرد حداکثر ظرف یک سال به نتیجه برسد. اما اختلافات و سوتفاهم ها به حدی بود که روند مذاکرات را بیش از آنچه تصور می شد طولانی کرد و بدین ترتیببه جای کمتر از یک سال، حدود دو سال و نیم از عمر دولت صرف لغو تحریمها شد. از آنجا که وزارت نفت نیز با توجه به کمبود منابع مالی که حاصل سهم داشتن در پرداخت یارانه نقدی و نیز کاهش شدید درآمدهای نفتی به دلیل کاهش قیمت نفت بود، نیازمند جذب سرمایه گذاران خارجی بود، زمان زیادی را در حالت صبر و انتظار به سر برد تا مذاکرات به نتیجه برسد که انتقاداتی را در پی داشت. به همین دلیل در کمتر از یک سال و نیم که از عمر دولت باقی مانده است، وزارت نفت کار دشواری برای تحقق وعده های خود بویژه وعده اولیه افزایش تولید نفت ابتدا به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز و به مرور یک میلیون بشکه در روز دارد. اما به هر حال لغو تحریمهای نفتی را بدون تردید می توان مهمترین رویداد صنعت نفت ایران در سالی که گذشت ارزیابی کرد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵