کد مطلب: 76676
 
نفت در هفته ای که گذشت
هفته افتتاح میادین مشترک با حضور روحانی
 
مهمترین رویداد نفتی هفته گذشته را می توان افتتاح تعدادی از میادین مشترک در غرب کارون با حضور رییس جمهور ارزیابی کرد.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۱۴
مهمترین رویداد نفتی هفته گذشته را می توان افتتاح تعدادی از میادین مشترک در غرب کارون با حضور رییس جمهور ارزیابی کرد.
به گزارش نکونیوز، دکتر حسن روحانی روز یکشنبه در سفر یک روزه خود به استان خوزستان با ‏حضور در منطقه نفتی غرب کارون، میدان نفتی یادآوران را افتتاح کرد.‏ برای توسعه میدان نفتی یادآوران، اعتباری بالغ بر ۲.۹ میلیارد دلار هزینه شده که در ابتدا تولید ۸۵ هزار بشکه‌ای، هدفگذاری شده بود اما این میزان در حال حاضر به ۱۱۵ هزار بشکه رسیده است . میدان نفتی آزادگان شمالی نیز توسط رئیس‌جمهور به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح شد. افتتاح طرح‌های توسعه نفتی غرب کارون، شامل آزادگان شمالی و جنوبی، یادآوران و یاران شمالی از این جهت اهمیت دارد که ظرفیت تولید نفت کشور را ۳۰۰ هزار بشکه افزایش می دهد و نقش مهمی در تحقق برنامه های افزایش تولید نفت ایران دارد. این حوزه مشترک با کشور عراق، توانایی تولید تا یک میلیون بشکه نفت را دارد.
وزیر نفت در مراسم افتتاحیه این طرحها، با بیان اینکه ظرفیت تولید میدان‌های آزادگان شمالی و جنوبی، یاران شمالی و یادآوران به ۳۰۰ هزار بشکه در روز رسید بر لزوم بهره گیری از درآمد نفتی برای توسعه استان خوزستان تاکید کرد. زنگنه با تاکید بر اینکه اگر می‌خواهیم استان توسعه پیدا کند موتور نفت باید روشن باشد افزود: بعد از استان‌های تهران و مرکزی هیچ استانی به اندازه خوزستان در صنعت قوی نیست. اگر اکنون از درآمد فعلی نفت کمکی به خوزستان نکنیم، از درآمدهای آینده می‌توانیم کمک کنیم. ظرفیت تولید این میدان‌ها در ابتدای دولت یازدهم ۶۵ هزار بشکه در روز بود و با توجه به اینکه تولید آزادگان شمالی با افت تولید مواجه شد در مجموع ۲۵۰ هزار بشکه در روز به تولید این میدان‌ها اضافه شد.
تعیین تکلیف فاز دوم آزادگان شمالی تا دو ماه آینده
یک روز پس از مراسم افتتاحیه برخی میادین غرب کارون، مجری طرح میدان نفتی آزادگان شمالی از مشخص شدن نتیجه مذاکرات درمورد توسعه فاز دوم این میدان تا دو ماه آینده خبر داد. بهبهانی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به مذاکره بین ایران و چین درمورد طرح توسعه فاز دوم میدان نفتی آزادگان شمالی اظهار کرد:نتایج مذاکره به زودی مشخص می شود،زیرا یک گروه فنی باید به چین اعزام شوند تا مذاکرات نهایی را انجام دهند و بر اساس آن روی آخرین مدل شبیه سازی تصمیم گیری شود. مذاکره با شرکت CNPCI است که پیمانکار فاز اول بود و این فاز را توسعه داد، توسعه فاز دوم را هم طبق قرارداد انجام می دهد. اگر مذاکرات هم به نتیجه نرسید، فاز دوم با استفاده از قراردادهای جدید نفتی به مناقصه گذاشته می شود. برداشت از فاز دوم میدان آزادگان شمالی مشابه فاز نخست این میدان ٧٥هزار بشکه در روز است.
آخرین مهلت شرکت‌های خارجی برای مناقصات نفتی
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران روز یکشنبه از ادامه ارسال مدارک توسط شرکت‌های بین‌المللی به منظور شرکت در مناقصات قراردادهای جدید نفتی این شرکت خبر داد و گفت:این شرکت‌ها تا ۲۵ نوامبر (۵ آذر) فرصت دارند مدارک خود را ارسال کنند. علی کاردر با اشاره به انتشار آگهی درخواست ارائه‌ مدارک از شرکت‌های بین‌المللی اظهار کرد:این آگهی‌ها حدود یک ماه گذشته منتشر شد و طبق آن شرکت‌های بین‌المللی مدارک خود را برای ما ارسال می‌کنند. البته برخی از این شرکت‌ها هنوز سوالاتی دارند و بعضا مدارکی که ارسال می‌کنند کامل نیست به همین دلیل مدارک مجددا به آن‌ها بازگردانده می‌شود تا مدارک را کامل کنند.
تلاش برای حفظ کارت هوشمند سوخت
تلاش برخی نمایندگان مجلس برای حفظ کارت سوخت ادامه دارد. روز دوشنبه یک فوریت طرح اصلاح ماده یک قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت با ۱۱۲ رای نمایندگان به تصویب رسید. در صورت تصویب نهایی این طرح دولت ملزم به حفظ کارت سوخت هوشمند خودرو می شود. در حالی که پیش از این در اصلاحیه لایحه بودجه ۹۵ با حذف کارت سوخت در مجلس موافقت شده و برخی نمایندگان معتقدند وقتی حذف کارت سوخت در کلیات بودجه تصویب شده، نمی توان بخشی از همان کلیات تصویب شده را تغییر داد.

ایران بزرگ‌ترین صادرکننده نفت به فرانسه و هند
در هفته ای که گذشت اعلام شد ایران در سپتامبر برای نخستین بار از زمانی که با لغو تحریمهای غربی، صادرات نفت به فرانسه را آغاز کرد، به بزرگ‌ترین صادرکننده نفت خام به این کشور اروپایی تبدیل شد. صادرات نفت ایران به فرانسه در سپتامبر به بیش از ۲۰۰ هزار بشکه در روز رسید و میزان صادرات ایران بالاتر از رقیبانی شامل نیجریه با ۱۸۵ هزار بشکه در روز و روسیه و قزاقستان بود. در حالیکه صادرات نفت ایران به فرانسه افزایش یافت، صادرات رقیبان این کشور با کاهش روبه‌رو شد. صادرات نفت عربستان به فرانسه به ۸۰ هزار بشکه در روز در سپتامبر کاهش یافت که پایین‌ترین میزان صادرات این کشور از دسامبر سال ۲۰۱۲ بود. همچنین این هفته اعلام شد که ایران به بزرگترین تامین کننده نفت هند تبدیل شده است. ایران از زمان پایان تحریم‌ها تولید نفت خود را بیش از ۸۰۰ هزار بشکه در روز افزایش داده و به ۳.۶۸ میلیون بشکه در اکتبر رسانده است.
احتمال انحلال شرکت ملی صادرات گاز
درحالی که پس از انتشار خبر بازنشستگی علیرضا کاملی در هفتم مهرماه، شرکت ملی صادرات گاز همچنان بدون مدیر عامل اداره می‌شود، اکنون برخی خبرها حاکی از آن است که وزارت نفت قصد دارد این شرکت را کلا منحل کند. ایسنا روز چهارشنبه گزارش داد، اوایل مهرماه بود که علیرضا کاملی، مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز از بازنشستگی اش خبر داد و در حالی که به گفته کاملی قرار بود مدیرعامل جدید اواخر همان هفته و تا تاریخ ۱۰ مهرماه تعیین شود، اکنون با گذشت حدود دو ماه،این شرکت همچنان بدون مدیرعامل اداره می شود. اما اکنون شنیده‌ها حاکی از این است که وزارت نفت قصد دارد شرکت ملی صادرات گاز را منحل کند. یک مقام آگاه دراین مورد به ایسنا گفت: قصد انحلال شرکت ملی صادرات گاز وجود دارد، به همین دلیل مدیرعامل جدید معرفی نشده است، اما از آنجایی که در ماه های آخر دولت قرار داریم، فعلا دست نگه داشته اند. شنیده شده که قرار است این شرکت به دو قسمت تبدیل شود و بخشی از آن در زیر مجموعه شرکت ملی نفت و بخشی دیگر در زیر مجموعه شرکت ملی گاز قرار بگیرد. البته هنوز نامه ای رسمی مبنی بر انحلال شرکت ملی صادرات گاز ایران به این شرکت ارسال نشده است.
تولید نفت ایران به ۶ میلیون بشکه می‌رسد
آژانس بین‎المللی انرژی دیروز (پنجشنبه) در گزارش "دورنمای انرژی جهان ٢٠١٦" اعلام کرد تا سال ٢٠٤٠ میلادی، تولید روزانه نفت ایران به شش میلیون بشکه در روز می‎رسد و وابستگی جهان به نفت ایران شدیدتر می‎‎شود. در خلاصه گزارش این نهاد آمده است که در مقطع یاد شده، تولید روزانه نفت ایران به حدود شش میلیون بشکه و تولید روزانه عراق به حدود هفت میلیون بشکه خواهد رسید.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵