کد مطلب: 1955
 
عکس العمل چین و سنگاپور به تحریم آمریکا علیه شرکت های فروشنده بنزین به ایران
 
سکونیوز : چین ضمن انتقاد از اقدام دولت ایالات متحده آمریکا در تحریم شرکت چینی فروشنده تولیدات فراورده های پالایشی به ایران ، این اقدام را عملکردی غیر منطقی و فراتر از تحریم های بین المللی علیه برنامه های هسته ای ایران دانست .
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۰ ساعت ۱۲:۳۶
به گزارش سکونیوز به نقل از " رویترز" روز پنج شنبه هفته گذشته دولت اوباما رئیس جمهوری آمریکا با استناد به قانون ایالات متحده، شرکت چینی " ژوهایی ژرونگ" که گفته می شود بزرگترین عرضه کننده فراورده های نفتی پالایشی به ایران است را تحریم کرد .
طبق گفته "لیو ویمین" سخنگوی وزارت امور خارجه چین در بیانیه ای که در وب سایت این وزارت خانه منتشر شده، اعمال تحریم ها علیه شرکت های چینی بر اساس قانون داخلی یک کشور همچون ایالات متحده آمریکا  کاملا غیر منطقی است و اعلام کرده که این اقدامات بر خلاف ذات محتوایی قطع نامه های شورای امنیت سازمان ملل در خصوص برنامه های هسته ای ایران است .
وی تصریح کرد: "چین مراتب ناخرسندی خود از این اقدام آمریکا را قویا اعلام کرده و مخالفت تزلزل ناپذیر خود را با این اقدام ابراز می دارد ".
دولت اوباما اعلام کرده که تحریم ها علیه شرکت چینی به همراه دو شرکت دیگر سنگاپوری و اماراتی بخشی از تلاشهای گسترده برای هدف قرار دادن بخش انرژی ایران و فشار بر تهران در جهت محدود کردن برنامه های هسته ای است .
تحریم های یک جانبه آمریکایی هم اکنون به عامل نگرانی کشور چین به عنوان بزرگترین خریدار نفت ایران پس از هند و ژاپن مبدل شده است . عربستان سعودی تنها کشوری است که می تواند بیشتر از ایران به چین نفت صادر کند. 
چین به عنوان عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل می تواند قطعنامه های منتهی به تحریم های بین المللی را وتو کند اما پکن به نفع این تحریم ها رای مثبت داده و این در شرایطی است که تلاش می کند روابط انرژی خود با ایران را همچنان حفظ کند.
با این وجود چین همواره ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا را از تحریم های یک جانیه و خودسرانه علیه ایران منع کرده و اصرار دارد که هیچ قدمی نباید خارج از چارچوب قطع نامه های سازمان ملل متحد برداشته شود .
طبق گفته سخنگوی وزارت امور خارجه چین ،  ایران و چین همانند دیگر کشورها  همکاری های عادی اقتصادی بازرگانی و انرژی با یکدیگر دارند .
گزارش ها حاکی است از آنجا که شرکت "ژوهایی ژرونگ" روابط محدودی با بازار آمریکا دارد . بسیاری از تحلیلگران بر این اعتقادند که این اقدام آمریکا در تحریم این شرکت نفتی هشداری به پکن و شرکت ملی نفت چین ( CNPC) ، شرکت نفت و مواد شیمیایی چین( سین اوپک) و شرکت ملی نفت فراساحل چین است .
شرکت های چینی میلیارد ها دلار در بخش انرژی آمریکا سرمایه گذاری کرده اند و احتمال دارد که در صورت تداوم ارتباطات انرژی با ایران مشمول تحریم ها شوند . 
سه روز پیش آمریکا شرکت‌ دولتی ژوهایی ژرونگ از چین، شرکت نفتی "کوئو" از سنگاپور و شرکت نفتی "فال" از امارات را به خاطر فروش بنزین به ایران با تحریمهای سنگینی روبرو کرده است.
براساس مفاد تحریم اعمال شده هر سه شرکت از دریافت مجوزهای صادرات به آمریکا، خدمات بانکی صادرات و واردات آمریکا و برخورداری از  وام‌های بیش از ۱۰ میلیون دلار موسسه‌های مالی آمریکایی محروم خواهند شد.
وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده که شرکت نفتی ژوهایی ژرونگ که یکی از چهار شرکت عمده دولتی چین در معاملات نفتی است از ماه جولای ۲۰۱۰ تا ژانویه ۲۰۱۱ بیش از ۵۰۰ میلیون دلار بنزین به ایران فروخته است .
شرکت سنگاپوری "کوئو" نیز از اواخر سال ۲۰۱۰ تا اوایل ۲۰۱۱ بیش از ۲۵ میلیون دلار بنزین به ایران تحویل داده است .گفته می شود شرکت نفتی "فال" امارات نیز اواخر سال ۲۰۱۰ بیش از ۷۰ میلیون دلار بنزین به ایران صادر کرده است .
گزارش ها حاکی است در واکنش به این اقدام وزیر امور خارجه سنگاپور نیز تحریم های آمریکا علیه شرکت سنگاپوری را یکجانبه و فراتر از تحریم های مصوب شورای امنیت سازمان ملل متحد خوانده است.
وزیر امور خارجه سنگاپور با صدور بیانیه ای اعلام کرد:" این تحریم ها بر اساس قوانین داخلی آمریکا صورت گرفته است و تحریم هایی یکجانبه ای است که توسط دولت آمریکا علیه اشخاص حقیقی و حقوقی طرف معامله با ایران اعمال می شود." در این بیانیه آمده است که " این اقدامات فراتر از تحریم های تصویب شده توسط شورای امنیت سازمان ملل است".
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵